Urządzając dom lub mieszkanie mamy wiele marzeń związanych z ciekawą lub nietypową aranżacją wnętrz, która pomoże nam także uprawiać nasze hobby. Może to być na przykład własna siłownia, kino domowe bądź oranżeria. Uszyte na miarę rozwiązanie, uwzględniające nasze preferencje, można dostać tylko u specjalistów z danej dziedziny i tam warto skierować swoje kroki - zauważają eksperci z serwisu domiporta.pl. Jeśli jednak grubość naszego portfela okaże się niewystarczająca, mamy całą gamę produktów w wersji standard.
Domowa siłownia ma wiele zalet, dzięki temu np. zaoszczędzimy czas na dojazd i powrót z klubu. Poza tym możemy ćwiczyć w dogodnym dla nas momencie. Potrzebny jest jednak do tego odpowiedni sprzęt. Bieżnia, rower stacjonarny, crosstrianer, wioślarz - to doskonałe propozycje dla osób, które chcą poprawić swoją kondycję, sprawność układu krążeniowo-oddechowego, czy zredukować tkankę tłuszczową. Warto zaznaczyć, że jest to grupa urządzeń, na których można bezpiecznie ćwiczyć w różnym wieku i na różnym etapie zaawansowania.
- Jeżeli warunki pozwalają nam na urządzenie siłowni w osobnym pomieszczeniu, to wybierając kilka tańszych sprzętów wydamy ok. 2,5-3 tys. złotych - zauważa Piotr Suchodolski, retail manager w firmie Kettler. Dla osób bardziej wymagających zakup sprzętu dobrej jakości wiodących marek to koszt zaczynający się od 10 tys. PLN - dodaje. Z pewnością dużo tańszą opcją będzie inwestycja w jedno, ogólnorozwojowe urządzenie. Aczkolwiek, chcąc ćwiczyć na dobrej jakości urządzeniach, na zakup roweru treningowego należy przeznaczyć co najmniej 2 tys. PLN, na urządzenie typu crosstrainer - 4 tys. PLN, na bieżnię - ponad 5 tys. PLN. Dla porównania tani model rowerka to wydatek ok. 300 PLN, crosstrainera - 700-800 PLN, a ceny podstawowych modeli bieżni zaczynają się od 1 tys. PLN.
Kino domowe lub media room to pomieszczenie ze specjalnie zaprojektowanym i wykonanym wnętrzem oraz z odpowiednio dobranym sprzętem, dzięki czemu można osiągnąć wysokiej jakości efekty wizualne i dźwiękowe. - Zestaw z najwyższej półki, odtwarzający naszą ulubioną muzykę, która zachwyci zagorzałych, to obciążenie portfela w kwocie nawet 1,5 mln PLN - wyjaśnia Marek Słowik z firmy Audiocolor. Natomiast domowa rozrywka w postaci zespolonego głośnika stereo dobrej jakości, z dostępem do muzyki z internetu, np. Spotify lub TIDAL, to koszt 2,5-5 tys. PLN.
Z kolei prawdziwe kino domowe, przygotowane akustycznie w standardzie 4K (wysoka jakość rozdzielczości filmów cyfrowych oraz grafiki komputerowej), z nagłośnieniem przestrzennym DOLBY ATMOS, będzie nas kosztować od kilkuset tysięcy do ponad miliona złotych. Możemy wówczas zafundować sobie prywatny IMAX z ekranem o przekątnej 150-170 cali.
Możemy też sięgnąć po gotowe zestawy 5.1 (pięć głośników + subwoofer czuli głośnik superniskotonowy) nazywane w marketach „kinem domowym" proponowane jako uzupełnienie popularnych marek odbiorników TV. Wówczas to wydatek rzędu 2,5-3 tys. PLN.
Ogród zimowy, zwany też oranżerią, jest niewątpliwe dużą atrakcją, która pozwala na nieograniczony kontakt z naturą przez cały rok. Podnosi on również wartość nieruchomości, dlatego jego montaż rozważa wielu właścicieli nie tylko nowych domów. Na oranżerię możemy także zaadaptować istniejącą werandę lub taras, radzą eksperci domiporta.pl.
- Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak jego dom wyglądałby z ogrodem zimowym, może skorzystać z naszego konfiguratora – podpowiada Ewa Rafalska, kierownik ds. komunikacji Reynaers Central Europe. Konfigurator ma bardzo prostą nawigację, dostępny jest online i pozwala na wykorzystanie zdjęcia lub projektu własnego domu. Aplikacja prowadzi użytkownika krok po kroku przez kolejne etapy: pozwala wybrać m.in. kształt i wymiary zabudowy, styl projektu, kolor profili, rodzaj dachu i sposób otwierania okien.
Montaż ogrodu zimowego najlepiej powierzyć fachowcom. Rzetelni i doświadczeni specjaliści nie tylko zaproponują odpowiednie rozwiązanie, ale też nie będą ukrywać tak oczywistych faktów, jak to, że w upalne dni w zamkniętej oranżerii bez klimatyzacji i osłon przeciwsłonecznych nie da się przebywać. - Temperatura sięga wtedy bowiem w tym pomieszczeniu nawet 50ºC - zauważa Piotr Wojciechowski, właściciel firmy MIZAR-A.L. Wynika to stąd, że pomimo najlepszej klasy przeszkleń i profili aluminiowych, oranżeria nigdy nie dorówna izolacyjnością termiczną ścianom zewnętrznym czy dachowi. Jeśli chodzi o koszty dostawy i montażu, to podstawową wersję ogrodu zimowego można zbudować na przygotowanym podłożu w cenie od 4 tys. PLN/m2, a zatem łącznie trzeba się liczyć z wydatkiem kilkudziesięciu tysięcy złotych.