Opłacany czynsz jest wykorzystywany na przeróżne działania w obrębie osiedla i budynku. Z niego opłaca się służby porządkowe, wywóz śmieci oraz opłaca się remonty. Mimo to, jest to jedna z najbardziej lekceważonych opłat.
Kwota 136 milionów złotych może wydawać się ogromna, ale to i tak wynik lepszy od zeszłorocznego o ponad 8 milionów złotych (w zeszłym roku, zgłoszone długi łącznie miały sumę 144,4 miliona złotych).
Zmniejszyła się także liczba zgłoszonych dłużników. Wynosi ona teraz 10 080 wpisów, co jest wynikiem lepszym o 305 podmiotów! W zdecydowanej większości za długi odpowiadają sami Polacy, długi firm dotyczą zaledwie 6,4 procent podmiotów.
Według Głównego Urzędu Statystycznego najbardziej zadłużone jest województwo mazowieckie. Długi lokatorów w tym województwie wynoszą niemal 33 miliony złotych, za taki wynik odpowiada 1400 dłużników.
Natomiast najwięcej dłużników jest w województwie kujawsko-pomorskim - 3,2 tysiąca wpisanych podmiotów. Ich łączne zadłużenie wynosi prawie 22 miliony złotych.
Opublikowane dane dają również wgląd w płeć dłużników oraz ich wiek. Z tego podziału wynika jednoznacznie, że to kobiety częściej są dłużnikami czynszowymi. Na sześć przedstawionych w wynikach grupach wiekowych, w pięciu przodują kobiety.
Najwięcej długów posiadają osoby w wieku od 55 do 64 lat. Na drugim miejscu są Polacy w przedziale wiekowym 45-55 lat. Natomiast najmniej długów mają najmłodsi ujęci w badaniu, czyli grupa wiekowa 18-24. Co ciekawe, według badań najczęściej nie opłacamy czynszu w sezonie wakacyjnym i grudniu. Może z tego wynikać, że pieniądze na ten cel przeznaczamy na wakacyjne wyjazdy oraz przygotowanie świąt.
Źródło: BIG InfoMonitor