Wynajem mieszkania nie jest skomplikowanym procesem, ale trzeba go przeprowadzić uważnie by uniknąć późniejszych problemów. Z tym poradnikiem zostaniesz przeprowadzony przez najważniejsze niuanse transakcji.
Pierwszym etapem w drodze do wynajęcia mieszkania jest jego wybór. Już na tym etapie można wpaść w szpony oszustów. Jedną z najważniejszych zasad jest ta, że za pokazanie nieruchomości nie może być obciążony klient. Taka wizyta powinna być darmowa.
Gdy już mamy upatrzony lokal powinniśmy sprawdzić czy osoba podająca się za właściciela ma pełne prawo do zarządzania nieruchomością. Prawo własności można sprawdzić na specjalnej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Wystarczy znać numer Księgi Wieczystej.
Jeżeli mamy taką możliwość to starajmy się oglądać mieszkanie za dnia. Naturalne światło słoneczne ułatwia dostrzeżenie nierówności ścian czy faktyczny odcień koloru. W sezonie letnim nie powinien być to problem, ale w sezonie zimowym już tak. Na co zwrócić uwagę? Zacząć można od dokładnego obejrzenia okien. To ich nieszczelność wpłynie później na powiększone rachunki za ogrzewanie. Koniecznie sprawdźmy czy okna funkcjonują bez nastręczania trudności. Czy można je bez problemu otworzyć, czy skrzydła dobrze przylegają do ościeżnicy. Warto zwrócić uwagę na okucia okienne. Wymagają czasami regulacji specjalisty więc nie zaniedbujmy tego elementu.
Jeżeli mamy wątpliwości co do wytrzymałości tynków, możemy sprawdzić przyczepność delikatnie pukając w ścianę paliczkami dłoni. Jeżeli odgłos jest głuchy to znak że tynk nie trzyma się podłoża.
Elementem na który, można zwrócić uwagę podczas oglądania mieszkania jest jego hydraulika. Warto je sprawdzić. Ciśnienie wody w budynku może być niższe z każdym piętrem. Bardziej interesującą rzeczą jest sprawdzenie odpływów, ponieważ te potrafią się zapychać. Najbardziej narażone na zapchanie są odpływy z wanny i prysznica oraz ten w głównym kuchennym zlewie. Warto zobaczyć czy woda spływa stabilnie i szybko.
Gdy jesteśmy w mieszkaniu przyjrzyjmy się temu, jak są zamontowane jest światło. Czy kable są schludnie spięte i zakryte? Czy nic charakterystycznie nie bzyczy, czy nie czuć swądu spalonych kabli. Źle poprowadzona instalacja to jedno z najczęstszych powodów występowania pożarów. Warto przyjrzeć się także gniazdkom. Jeżeli widać na nich delikatne ślady okopcenia powinniśmy mieć się na baczności.
Grzyb. Czasami można go poczuć nosem, ale częściej właściciele starają się ukryć jego obecność wietrząc wnętrze bądź rozpylając środki zapachowe. Ale można je znaleźć. Zwróćcie uwagę na miejsca, gdzie mogą się pojawiać mostki termiczne. Najczęściej jest to łączenie sufitu bądź podłogi ze ścianą bądź miejsce pod parapetem.
Obok umowy jest to najważniejszy dokument w czasie podpisywania umowy. Nie wolno go lekceważyć, ponieważ to on określa wiele warunków, które mogą "iskrzyć" na linii najemcy - właściciel. Co powinno się w nim znaleźć? Przede wszystkim takie informacje kontaktowe. Podobnie jak w umowie musi zawierać dane adresowe lokalu, prawa właściciela do nieruchomości oraz datę z jakim nastąpiło przekazanie nieruchomości. Od strony najemcy jest bardzo ważne dopilnowanie by w protokole zawrzeć stan mieszkania w momencie przekazania go najemcom. Trzeba wymienić wszystkie urządzenia i meble oraz podkreślić ich stan (można również wykonać fotografię i dołączyć ją do protokołu). Koniecznie należy spisać wartość liczników oraz określić kto ponosi finansową odpowiedzialność za przyszłe wyrównanie ryczałtów za okres w którym mieszkali jeszcze poprzedni lokatorzy.
Kaucja za mieszkanie jest normalną praktyką, która ma zabezpieczać właściciela mieszkania przed nieuczciwym lokatorem. Jeżeli okres najmu mieszkania przebiegł bezproblemowo, kaucja zostaje zwrócona najemcy. Natomiast, jeżeli lokator uchylał się od płatności kaucja posłuży do pokrycia wyrządzonych przez niego strat.
Kaucja najczęściej wynosi jednomiesięczną opłatę za mieszkanie. W niektórych przypadkach może wynosić nieco więcej, ale tylko w przypadku gdy mamy do czynienia z lokalami o wyższym standardzie.
Umowa najmu musi się składać z odpowiednich elementów. Musi zawierać wszystkie ważkie dane takie jak dane jak prawa własności do lokalu. Nie może zabraknąć danych obu stron oraz pełnych danych obiektu, który jest przedmiotem umowy. Umowa musi być zawarta w dwóch jednakowych egzemplarzach i zostać podpisana przez obie strony. Ponadto musi określać prawa i obowiązki lokatora oraz właściciela mieszkania. Wszystkie NIE ZAWARTE ustalenia między obiema stronami reguluje kodeks cywilny.