Czy dom o czarnej barwie elewacji może dobrze wyglądać? Owszem, to jest wykonalne co udowadniają najlepsze realizacje wybitnych pracowni architektonicznych. Ale nie jest to barwa dla każdego budynku. Czarna elewacja rządzi się po prostu swoimi prawami.
- Gdy ma wtopić dom w przestrzeń dookoła
- Gdy budynek ma proste, modernistyczne kształty
- Gdy materiał użyty do elewacji ma gładką fakturę
Czarny kolor najlepiej wygląda, gdy podkreśla inny kolor. Ma nadawać tło bądź je jaskrawo uzupełniać. W budownictwie jest tak samo. Jeżeli budynek wokół siebie ma dużo przestrzeni (zwłaszcza, gdy komponuje się z kolorem nieba) wygląda dużo bardziej atrakcyjnie niż gdyby wokół niego ustawić wiele innych budynków.
Prosta, modernistyczna bryła uformowana z czarnej elewacji będzie wyglądała niczym nowoczesna rzeźba. W połączeniu z szerokimi przeszkleniami znanymi z modernizmu stworzy wizualny spektakl dla widza oglądającego działkę. Będzie wyglądał atrakcyjnie.
Ostatnia zasada jest bardzo ważna. Ponieważ na ciemnych barwach widać dużo dokładnie każdą skazę, zagłębienie bądź ubytek, lepiej stosować materiały o płaskiej fakturze. Na czarnej elewacji będzie widać każdy kształt. Co nie będzie wizualnie eleganckie. Tylko jak najprostsza faktura może tutaj przynieść zadowalający efekt.
Źródło: Architizer.com