Z podobnego założenia wyszli pomysłodawcy firmy Conceptos Plasticos z Kolumbii. Firma opracowała metodę wykonywania specjalnych cegieł z surowców wtórnych, które przypominają znane wszystkim klocki LEGO. Choć wydaje się to być niemożliwe, żywotność materiałów wyliczono na 500 lat, przynajmniej tak informuje producent. Produkt, dzięki swojemu specyficznemu rozwiązaniu łączeń posiada wysoką wytrzymałość w przypadku trzęsień ziemi. Podobnie jest z wymaganiami przeciwpożarowymi, ale tu trzeba zaznaczyć że chodzi o Kolumbijskie przepisy.
Domy wykonane w tej technice są przeznaczone dla najbiedniejszych warstw społecznych. Jako ekonomiczne rozwiązanie problemu braku dachu nad głową. Innym problemem, który w pewnym sensie będzie przy okazji rozwiązywany jest recykling materiałów plastikowych. W rankingu zanieczyszczenia środowiska serwisu Numbeo.com Kolumbia zajmuje 50 miejsce (Polska ma 70-te), problem segregacji jest więc realny.
Proces budowy jest szybszy i prostszy w porównaniu do tradycyjnych technik budowlanych. Głównie dzięki temu, że do łączenia elementów nie trzeba wykorzystywać spoin. Z plastikowych łączników wykonuje się najpierw stelaż, który następnie jest wypełniany specjalnymi blokami. Wszystkie elementy są wykonane z surowców wtórnych, konkretniej z elementów plastikowych. Do budowania ścian wystarczy praktycznie gumowy młotek do osadzania kolejnych elementów na swoje miejsce. Koszt materiałów takiego budynku to 5 tysięcy dolarów, czyli w zaokrągleniu 20 tysięcy złotych.
Mamy nadzieje stworzyć ruch społeczny, który będzie zapraszał do udziału stale nowe osoby. Chcemy rozwijać nowy produkt, który lepiej wykorzysta tysiące ton plastikowych odpadków. - Stwierdził współzałożyciel firmy, Oscar Mendez.
Obecnie głównym celem firmy jest dostarczanie rozwiązań dla najgorzej sytuowanych warstw społecznych na terenie całej ameryki południowej. Są to głównie budynki o przeznaczeniu mieszkalnym, ale również szkoły, szpitale oraz budynki administracyjne. Obecnie jest stawiany budynek, który będzie ośrodkiem pomocy dla ofiar przemocy.
Czy rozwiązanie opracowane przez Conceptos Plasticos zagości w innych rejonach świata i będzie rozwiązaniem również komercyjnym, tego jeszcze nie wiadomo.
Źródło: Conceptos Plasticos, weburbanist.com