Najnowszy pomysł na wsparcie mieszkalnictwa w Polsce jest bardzo podobny do istniejącego wcześniej Mieszkania dla Młodych. Z tą różnicą, że będzie to Mieszkanie dla Młodych Rodziców. Mieszkanie dla Młodych Singli już było.
Po niezbyt udanym programie Mieszkanie Plus rząd sięga po sprawdzony sposób poprawy warunków mieszkaniowych i proponuje rozwiązanie podobne do Mieszkania dla Młodych. Programu, który działał od 2014 do 2018 roku.
Z jego pomocą beneficjenci mogli otrzymać jednorazową dotację od państwa na wymagany wkład własny przy zakupie mieszkania. Program w ostatnich latach swojego działania był tak popularny, że deweloperzy całkowicie świadomie budowali mieszkania w ten sposób, by mieścić się w parametrach wymaganych w regulaminie.
Co się okazało już po zakończeniu programu Mieszkanie dla Młodych? Owszem, korzystali z niego młodzi ludzie (jednym z warunków był wiek do 35 lat), ale głównie bezdzietni. Gdy w 2017 roku, NIK podał wyniki swojej kontroli, niektórzy przecierali oczy ze zdumienia.
Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>>
Jak się okazało. Ponad 72 proc. ogółu kredytobiorców stanowiły osoby samotne i małżeństwa bezdzietne.
Już odsłona programu Mieszkanie Plus ukazała, kto ma obecnie pierwszeństwo dla rządu. W tych miejscowościach, gdzie mieszkania w ramach programu powstały, pierwszeństwo często miały rodziny z dziećmi. Każdorazowo kryteria ustalały władze samorządowe.
Natomiast w pierwszych założeniach dotyczących gwarancji państwa na wkład własny w ramach Polskiego Ładu od razu są podane wymagania, jakie należy spełnić, by wziąć w nim udział. W programie będą mogły wziąć udział rodziny z dziećmi, bądź osoby samotnie wychowujące dzieci. Single i bezdzietni tym razem będą musieli obejść się smakiem.
Być może projekt ustawy w trakcie konsultacji społecznych ulegnie jeszcze zmianom.