Prześwietlili Zamek Czocha laserem. "Pod łazienką znajdują się jakieś przestrzenie"

- Dzięki naszej technologii odkryliśmy kilka nieprawidłowości - mówi jeden z inżynierów, który brał udział w prześwietlaniu Zamku Czocha. Warownia z XIII w. została sto lat temu gruntownie przebudowana. Dlaczego zatem trzeba było sięgnąć po laser?

Zamek Czocha, jedna z najbardziej znanych budowli w Polsce, która w przeszłości pełniła rolę obronną, został prześwietlony laserem przez eksploratorów. Celem badania wyjątkowej nieruchomości, położonej w woj. dolnośląskim, między Zgorzelcem a Jelenią Górą, było odkrycie efektów licznych prac remontowych, które przez lata miały miejsce w obiekcie. Obiekt przed wiekiem gruntownie bowiem przebudowano, ale z tego okresu nie zachowała się żadna dokumentacja. 

Zaprezentowane 15 czerwca efekty skaningu Zamku Czocha
Zaprezentowane 15 czerwca efekty skaningu Zamku Czocha materiały prasowe

Zbadali zabytkowy zamek. Odkryli "coś pod łazienką"

- Uzyskany obraz pozwoli nam zobaczyć, w jakiej korelacji są pomieszczenia, jaką grubość mają ściany i to, czy któraś nie jest na przykład za gruba. Na tej podstawie, mam nadzieję, że coś ciekawego znajdziemy - wyjaśniał w rozmowie z TVN24 Arkadiusz Pawłowski, inżynier obsługujący laser jeszcze przed rozpoczęciem skanowania. 

Efekty pracy badaczy już są. - Dzięki naszej technologii odkryliśmy kilka nieprawidłowości. Za pokojem biurowym widzimy nietożsamość geometrii zamku i jego architektury na dwóch poziomach, dzięki czemu możemy podejrzewać, że pod łazienką książęcą znajdują się jakieś przestrzenie - mówi Arkadiusz Pawłowski z firmy FARO, która prowadzi prace w zamku.

Zaprezentowane 15 czerwca efekty skaningu Zamku Czocha
Zaprezentowane 15 czerwca efekty skaningu Zamku Czocha materiały prasowe

Inną wykrytą anomalią są zamurowane schody, które powinny prowadzić do winnicy. Badacze nie mają pewności, że faktycznie służyła ona do przechowywania alkoholi. 

Sprawę opisała też "Gazeta Wyborcza". - Skaning laserowy ukazał bryłę zamku, ale również anomalie, które potwierdzają doniesienia architekta Bodo Ebhardta. Opisał on miejsca, których dziś znaleźć nie można. To wstęp do dalszych prac badawczych, inwazyjnych, bezinwazyjnych, które na pewno będą prowadzone na Zamku Czocha - wyjaśnił w rozmowie z dziennikiem Piotr Kucznir z Łużyckiego Towarzystwa Historycznego.

Zamek obronny na pograniczu. Jest pełen tajemnic

Warownię wybudowano w latach 1241-1247. Budowlę rozkazał wznieść Wacław I, król Czech. Teren Łużyc znajdował się bowiem pod panowaniem czeskim. W kolejnych wiekach właścicielami zamku były kolejne rody, w XIX wieku był już jednak opustoszały.

Skanowanie Zamku Czocha
Skanowanie Zamku Czocha Fot. Materiały prasowe

Na początku XX wieku Zamek Czocha stał się własnością Ernsta Gütschowa, producenta wyrobów tytoniowych. Budynek został całkowicie przebudowany, co wiązało się ze zniszczeniem części najstarszych fragmentów. W trakcie wojny stacjonowali w nim Niemcy, później Rosjanie. Ostatecznie wyposażenie zostało skradzione przez szabrowników. Świetność odzyskał dopiero w roku 1996, kiedy zaczął funkcjonować jako hotel i obiekt konferencyjny. 

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<