Hala Stulecia to dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Wrocławia. Historia wyjątkowej nieruchomości sięga trudnych czasów, budowę rozpoczęto bowiem jeszcze długo przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Hala miała powstać na rocznicę wygłoszenia odezwy Fryderyka Wilhelma III, króla Prus i księcia Śląska. W roku 1813 wezwał on do oporu przeciwko Napoleonowi Bonaparte. Pięć lat wcześniej Breslau, jak wówczas nazywano Wrocław, został bowiem podbity przez Hieronima, najmłodszego z braci francuskiego cesarza.
W hali miała odbyć się Wystawa Stulecia mająca być dowodem gospodarczej potęgi Śląska. Inspiracją były Wystawy Światowe, znane dziś jako EXPO. Wieża Eiffla, jedna z najsłynniejszych budowli na świecie, powstała jako element takiej właśnie wystawy w roku 1889.
Władze Śląska chciały udowodnić, że Breslau w niczym nie ustępuje zachodnim stolicom. Decyzję o wzniesieniu budynku podjęto w roku 1911, a już rok później Jahrhunderthalle (z niem. "hala stulecia") została oddana w stanie surowym. Pierwotne założenie udało się zrealizować - Hala była bowiem w momencie oddania obiektem o największej rozpiętości żelbetowego przekrycia na świecie - wyniosła aż 65 metrów. Maksymalna szerokość budynku to zaś 95 metrów, wysokość 42 metry. Dzięki temu powstało aż 14 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej mogącej pomieścić nawet 10 tys. osób.
Większość ówczesnych konstrukcji o wielkich rozmiarach powstawała w owym czasie ze stali. Twórcy Hali Stulecia postawili jednak na bardziej nowatorski jak na owe czasy żelbet. Sceptycy obawiali się, czy połączenie stalowej konstrukcji i betonu wytrzyma tak wielkie obciążenie. Do budowy nieruchomości użyto jednak zarówno najwyższej klasy cementu, jak i innych materiałów, które miały zapewniać wytrzymałość - granitu, a nawet tzw. drzewa żelaznego, które zostało sprowadzone z Australii i cechuje się wyjątkową twardością i wytrzymałością.
Z perspektywy ówczesnych Hala Stulecia była projektem futurystycznym. Max Berg, architekt, zaprojektował budynek w stylu ekspresjonistycznym. Hala została wybudowana na planie kwadratu, kopuła oczywiście na planie koła.
O tym jak skomplikowana jest historia samej Hali, jak i regionu świadczy różnorodność osobowości, które gościła. Na jej otwarciu obecny był Fryderyk Wilhelm, syn ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus. Przemawiał tu zarówno Adolf Hitler, jak i papież Jan Paweł II. W hali odbywają się nie tylko imprezy targowe, ale i sportowe - była wykorzystywana m.in. do rozgrywek koszykówki.
Hala Stulecia wciąż jest w użytkowaniu. W latach 2009-2011 przeszła remont i gruntowną modernizację. Obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble