Kilkanaście dni temu opisaliśmy pomysł powstania osiedla domków jednorodzinnych przeznaczonych na najem dla osób bez dzieci. W sieci od razu zawrzało. Część internautów podniosło głosy, że jest to dyskryminacja. Warto przytoczyć, że podobne osiedla z powodzeniem działają w innych krajach.
Co jakiś czas pojawia się informacja o profilowanych osiedlach. Wśród najczęściej wymienianych kontrowersyjnych pomysłów wymienia się głównie osiedle bez dzieci oraz osiedle tylko katolików. Ale to nie koniec. Deweloperzy w przyszłości będą budować więcej takich obiektów.
>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble
W planach wielu z nich jest np. tworzenie specjalnych obiektów tylko dla seniorów. Osiedla takie będą przystosowane do potrzeb osób w podeszłym wieku. Ich budowa jest w zasadzie nieunikniona, ponieważ polskie społeczeństwo szybko się starzeje.
Obecnie 20 procent obywateli Polski ma ponad 65 lat, natomiast według prognoz GUS w 2050 może ich być nawet 1/3. Tworzenie osiedli dla osób starszych to w zasadzie konieczność. A obecnie zdecydowana większość mieszkań z rynku pierwotnego jest przeznaczona dla osób młodych.
Profilowane osiedla wydają się być przyszłościowym pomysłem, ale ich budowa rodzi kontrowersje.
No i bardzo dobrze! Jestem ZA, a nawet przeciw, że przytoczę klasyka. Człowiek ma prawo odpocząć od bachorów.
Fajny pomysł. Do tych: którym to się nie podoba: przecież nie musicie tam mieszkać.
Bardzo bym chciała mieszkać na takim osiedlu. Bez wrzasków pod oknem i roszczeniowych rodziców, którzy nie umieją potomstwa wychować.
To niektóre komentarze zwolenników osiedla bez dzieci, które pojawiły się pod materiałem. Ale nie brakowało też głosów sceptycznych:
A jak któraś para zaciąży to co? Inwestor przeprowadzi aborcję? Czy może jakieś ukamienowanie ciężarnej się odbędzie?
Kompletny idiotyzm. Deweloper może "nie przewidywać", ale nie może nikomu zakazać urodzenia dziecka, czy przyjęcia gości z dziećmi.
Jeśli takie coś przejdzie i się prawnie obroni, to równie dobrze można będzie stwarzać osiedla tylko dla brunetów, tylko dla ludzi pow. 180 cm, tylko dla ateistów, itd. Nur fur Deutsche... to już było i jak się skończyło, wiadomo.
Emocje, jakie wzbudzają tego typu miejsca, zaskakuje, ponieważ podobne osiedla działają w wielu krajach (chociażby w USA, Anglii czy Niemczech). Ponadto i w Polsce nie brakuje podobnych rozwiązań, które są powszechnie znane i akceptowane.
Wystarczy wymienić, chociażby osiedla wojskowe, przeznaczone jedynie dla żołnierzy oraz ich rodzin, które są zarządzane przez Agencję Mienia Wojskowego. Mieszkanie w osiedlu sprofilowanym jest wygodne dla samych mieszkańców, ponieważ w jednym miejscu skupia osoby o konkretnych poglądach bądź sytuacji finansowej.