Wygląda jak tradycyjny blok, który z nieznanych powodów zapadł się pod ziemię po ostatnie piętro. Albo jak fotomontaż. Internauci, znając go jedynie z internetowych memów, określili go mianem "bloku jednorodzinnego". Nietypowy dom istniał jednak naprawdę, a historia nieruchomości pokazuje w pełnym świetle absurdy ery PRL-u.
- Mieszkasz w bloku czy w domu?
— Trener Jarząbek (@Trener_Jarzabek) February 28, 2021
- Tak. pic.twitter.com/rnBZo7aedh
Dom powstał w roku 1976 w Myślencinku, leśnym parku w Bydgoszczy. Miał być dowodem na to, że polscy architekci potrafią sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na nieruchomości. Wielka płyta dopiero zyskiwała bowiem na popularności.
W Bydgoszczy, podobnie jak w całej Polsce, osiedla budowane na masową skalę w tej technologii dopiero zaczęły wyrastać. Chociaż sama technologia trafiła do Polski kilkanaście lat po wojnie, wciąż nie była szeroko znana.
Dom "z wielkiej płyty" postawiono więc w centrum parku, w którym co roku odbywały się dożynki. Tysiące mieszkańców mogło na własne oczy zobaczyć najnowszy trend w budownictwie, wejść do środka, przekonać się, że wielkiej płyty nie trzeba się bać i warto myśleć o zamieszkaniu w pełnowymiarowym bloku stworzonym w tej technologii.
Obiekt w końcu przestał pełnić funkcję współczesnego "showroomu", został więc wykorzystany jako magazyn i pomieszczenie socjalne. Po kilkudziesięciu latach, z uwagi na brak środków na kompleksowe remonty, zaczął jednak popadać w ruinę. W końcu został w zasadzie całkowicie zdewastowany.
Później problemem były pieniądze potrzebne nie na renowację, ale rozebranie nieruchomości. Ostatecznie w 2016 roku władze miasta postanowiły przeprowadzić wyburzenie.
>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble
Większość bloków z wielkiej płyty powstała w Polsce do początku lat 90. Dziś w czterech milionach mieszkań tego typu mieszka sporo, bo 10 mln Polaków. Technologia wielkiej płyty od kilku lat znów wraca do łask, ale do poprzednika jest podobna w zasadzie wyłącznie z nazwy.
Dziś elementy prefabrykowane elementy konstrukcyjne wykonane są po pierwsze ze znacznie większą dokładnością. Po drugie spełniają znacznie surowsze normy budowlane. Wykonane są też z innych materiałów. Współczesnych bloków z prefabrykatów nie trzeba więc ocieplać, a pomieszczenia nie są pełne krzywych ścian i nierównych kątów.