Powstaje muzeum, które zatopione jest w meksykańskiej dżungli. Wygląda jak nie z tego świata

W meksykańskiej dżungli powstanie muzeum o niezwykłym kształcie. Ale nie tylko bryła zaskakuje. Niezwykły będzie również materiał budowlany. Twórcy obiecują, że budynek powstanie z drewna i ubitej gliny. Ma się to odnosić do pierwotnych technik budowlanych tego regionu.

Meksyk od wielu lat zmaga się z problemem nielegalnej wycinki lasów, najnowsze muzeum  Xinatli ma się stać nie tylko placówką kultury, ale ma jednocześnie "strzec" 90-hektarowej działki, która została ponownie zalesiona.

Muzeum w dżungli

Niesamowity projekt zaskakuje od pierwszej spojrzenia. Budynek o charakterystycznym kształcie dwóch schodkowych piramid połączonych spodami nawiązuje do dawnych świątyń Azteków i Majów żyjących na tych terenach sprzed przybycia europejskich konkwistadorów.

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble

Muzeum Xinatli powstanie w ramach projektu rozwoju kultury słynnej kolekcjonerki sztuki Fernandy Raíz. Ma nie tylko zawierać stałe i czasowe wystawy, ale ma przede wszystkim korzystać w pełni z tradycyjnych metod budowlanych, znanych w tym regionie od setek lat. Muzeum ma nie tylko mieścić dzieła lokalnej kultury, ale samemu być najlepszym świadectwem geniuszu budowlanego pierwotnych mieszkańców.

Niesamowita technika

Budynek o zaskakującej bryle skrywa więcej tajemnic. Według studiów projektowych Viktor Sørless i Estudio Juiñi, które odpowiadają za koncept muzeum, ma ono zostać wykonane z niezwykłych materiałów. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, trudną w budowie konstrukcję.

 

Większość budynku ma zostać wykonana z drewna (które będzie odpowiedzialne za konstrukcję nośną muzeum) oraz ubitej gliny. Naturalnego budulca w tym regionie. Glina jest jednym z najbardziej naturalnych materiałów budowlanych znanych ludzkości. Twórcy projektu, od lat posługują się ekologicznymi materiałami, a w przypadku muzeum Xiantli współpracowali z lokalnymi twórcami. 

- Wiele nauczyliśmy się podczas projektowania od lokalnych rzemieślników. Po pierwsze, jak źle budowaliśmy do tej pory - podkreśla główny architekt projektu, Viktor Sørless. 

Xinatli zostanie zbudowane z ubitej gliny połączonej ze specjalną żywicą Chukum, z okolicznych drzew. Całość wzmocni włókno sizalowe uzyskiwane z agawy. Niezwykły budynek ma powstać do 2025 roku. Jego dokładna lokalizacja, póki co nie jest znana, poza informacją, że znajdować ma się na obrzeżu dżungli w południowym Meksyku.