Myli się ten, kto uważa, że wszystkie zabudowania Watykanu należą do kościoła. Rzymski kościół ma z kolei nieruchomości poza swoimi granicami i wcale nie jest ich mało.
Papież Franciszek dwa lata temu mianował biskupa Nunzio Galantino przewodniczącym Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej. Jego zadaniem jest zbadanie aktywów Watykanu, w tym nieruchomości. Po dwóch latach pracy Galantino opublikował część raportu dotyczącego budynków, jakie posiada Watykan.
>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble
Pełna lista nie została nigdzie opublikowana, lecz z jej treścią zapoznali się dziennikarze Francuskiej Agencji Prasowej (AFP). Wynika z niej, że kościół w Rzymie zarządza ponad trzema tysiącami nieruchomości, w tym setkami mieszkań i budynków w centrach największych europejskich miast.
Jak ustalili dziennikarze AFP, w samym tylko Paryżu kościół ma 737 nieruchomości, większość wokół kluczowych lokalizacji, takich jak bulwar Saint-Michel, Odeon czy Pól Elizejskich. Ich powierzchnia wynosi niemal 56 tysięcy metrów kwadratowych, a wartość jest szacowana na 595,5 milionów euro.
W Londynie nie ma tak wielu watykańskich budynków, ale warto pamiętać, że głównym wyznaniem jest tam anglikanizm, w którym zwierzchnikiem kościoła jest urzędujący monarcha (obecnie Elżbieta II), a nie papież Franciszek. W stolicy Anglii kościół rzymski posiada 27 nieruchomości, ale znajdują się one w kluczowych lokalizacjach: przy St. James's Square, Kensington i New Bond Street. Ich łączna wartość została oszacowana na koło 108,5 mln euro.
We wspomnianym raporcie dużo miejsca zajmują również nieruchomości położone w Szwajcarii, zwłaszcza w Genewie i Lozannie. W światowej stolicy czekolady i zegarków kościół rzymski ma 140 nieruchomości wartych ponad 91 milionów euro.
Najwięcej nieruchomości Watykan posiada oczywiście we Włoszech. Nie podano dokładnej liczby, ale dziennikarze AFP zwracają uwagę, że kościół jedynie z wynajmu swoich powierzchni we Włoszech zarobił 99 mln euro. Według nich Stolica Apostolska zarządza wynajmem 2400 mieszkań oraz 600 biur i sklepów.
Warto przy tym zaznaczyć, że jedynie 15 proc. nieruchomości, którymi zarządza kościół, można znaleźć na rynku komercyjnym. Kolejne 30 proc. jest dotowane dla pracowników i emerytów, a pozostałe zajmują instytucje watykańskie lub wypożyczane są one bezpłatnie szkołom i uniwersytetom.
W depeszy opublikowanej przez AFP brakuje informacji o budynkach Watykanu znajdujących się w Polsce. Ogólną informację dotyczącą gruntów Kościoła katolickiego w Polsce publikuje za to Prokuratoria Generalna. Ostatni raport pochodzi z 2018 roku.
Według "Sprawozdania o Stanie Mienia Skarbu Państwa" grunty kościołów i związków wyznaniowych w Polsce miały łącznie 139 416 hektarów. W 2018 roku, na łamach "Polityki", dziennikarz Cezary Łazarewicz oszacował, że władza kościelna posiada ok. 160 tys. hektarów gruntów. To trochę więcej niż trzykrotna powierzchnia Warszawy.