90-letni architekt przedstawia projekt srebrnych wieżowców. Wyglądają jak tarki do warzyw

Bardzo możliwe, że przed naszymi oczami widnieje dzieło życia jednego z najbardziej znanych architektów naszych czasów. Mający 91 lat Frank Gehry zaprezentował wizualizację wież, które mają stanąć w jego rodzinnym mieście - Toronto. To najwyższe z zaprojektowanych przez niego budynków.

Projektant od kilkudziesięciu lat tworzy niesamowite budynki. Wśród najbardziej znanych można wymienić Muzeum Guggenheima w Bilbao czy Tańczący dom w Pradze. Architekt znany jest z dzieł utrzymanych w stylu dekonstruktywistycznym. 

Dwie wieże, srebrne wieże

Najnowsze dzieło projektanta będzie się znacząco wyróżniać spośród utrzymanych w stylu międzynarodowym wieżowców centra Toronto. Nie tylko z powodu swojej wysokości, ale również samej bryły i zastosowanych materiałów. 

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Według planów wyższy z wieżowców będzie miał 289 metrów wysokości i 92 piętra, druga z wież będzie niższa (262 metry i 82 piętra). Oba budynki będą miały tę samą podstawę o wysokości sześciu pięter. Znajdzie się tam galeria sztuki i nowy kampus dla OCAD University.

Gehry Project w Toronto. Proj. Gehry Partners,
Gehry Project w Toronto. Proj. Gehry Partners, materiały prasowe / Gehry Partners

Bryła budynków to stojące na sobie prostopadłościany o różnych rozmiarach, obrócone o kilkanaście stopni wokół centralnej osi. 

Budynek jak rzeźba

Koncepcja wieżowca o elewacji przypominającej rzeźbę nie jest niczym nowym w dorobku słynnego architekta. Jeden z jego wcześniejszych projektów - 8 Spruce Street - to wieżowiec posiadający nieregularną fasadę wykonaną z żelbetu. 

Gehry Project w Toronto. Proj. Gehry Partners,
Gehry Project w Toronto. Proj. Gehry Partners, materiały prasowe / Gehry Partners

Nowa koncepcja korzysta z innego materiału. Ściany osłonowe będą wykonane z niebieskiego szkła i połączone będą stalą nierdzewną. Szklane tafle w większości będą posiadać regularne kształty, ale wybrane panele mają się odchylać względem nich nawet o metr, łapiąc światło pod różnymi kątami. Takie połączenie ze stalą nierdzewną sprawia, że budynki przypominają tarki kuchenne ustawione jedna na drugiej. 

Według inwestorów wieżowce mają powstać do 2028 roku. Projektant obchodzić będzie wtedy 99 urodziny. Budowa w tym miejscu była ustala od 2012 roku. Ostatecznie zaakceptowana koncepcja jest trzecim pomysłem architekta.