PHN Property Management, spółka zależna Polskiego Holdingu Nieruchomości oraz Polskiego Holdingu Hotelowego (podmiotów, w którym Skarb Państwa ma większościowe udziały), dokonała ostatnio pokaźnego zakupu. W piątek oficjalnie przejęła pięciogwiazdkowy hotel Regent Warsaw Hotel.
Został zakupiony za kwotę 130 mln zł. To konsekwencja porozumienia zawartego już w czerwcu, kiedy to państwowe spółki zapewniły sobie prawo pierwokupu nieruchomości oraz oferty złożonej oficjalnie w grudniu.
- Nasza aktywność podczas kryzysu koncentrowała się na różnych płaszczyznach. [...] Prężnie działaliśmy również na polu inwestycyjnym, aby wzmocnić pozycję naszej firmy na rynku hotelowym - czytamy w komunikacie Polskiego Holdingu Hotelowego.
Gheorghe Marian Cristescu, Prezes Polskiego Holdingu Hotelowego, wyjaśnił też, dlaczego państwo inwestuje w hotele. - Poprzez działania naszej spółki w sposób konsekwentny i przemyślany realizujemy strategię naszego państwa oraz wzmacniamy polski kapitał - wyjaśnił. To może zapowiadać wzrost aktywności państwowej spółki na rynku.
>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble
Regent Warsaw Hotel (do 2014 roku działał pod nazwą Hyatt) mieści się w ścisłym centrum Warszawy, w bliskim sąsiedztwie Łazienek Królewskich. Ma status pięciogwiazdkowego. Na 33 tys. kw. i ośmiu kondygnacjach mieści się 246 pokoi i kilkanaście sal konferencyjnych. Na pięciu kondygnacjach podziemnych znajduje się m.in. wiele udogodnień, na przykład luksusowy basen. Wybudowano go w roku 2001.
Polski Holding Nieruchomości powstał w roku 2011. Na swoim koncie ma zarówno inwestycje w nowe nieruchomości, jak i przejęcia - w 2019 roku przejął kompleks biurowy Wilanów Office Park w Warszawie, wcześniej biurowiec w Poznaniu i nieruchomość w Gdańsku. Spółka od roku 2013 jest notowana na GPW. Przychody z najmu w roku 2019 wyniosły blisko 172 mln zł. Większość udziałów ma tu Skarb Państwa.
Polski Holding Hotelowy posiada w 100 proc. kapitał państwowy. Zajmuje się przede wszystkim zarządzaniem obiektami hotelowymi należącymi do Skarbu Państwa.
Doniesienia o tym, że państwo może wykorzystać kryzysową sytuację hoteli, by część z nich przejąć, pojawiły się kilka tygodni temu. Tadeusz Gołębiewski, właściciel sieci hoteli, w rozmowie z Money.pl skrytykował aktywność Polskiego Holdingu Hotelowego.
- Socjalizm, jak Lenin, wiecznie żywy - stwierdził dodając, że nie podoba mu się koncepcja gospodarki scentralizowanej. Do możliwości przejmowania hoteli przez państwowe spółki odniósł się też senator Wadim Tyszkiewicz. "Kołchozy powracają. Był Orbis, będzie PolKołchozBis. Świat zwariował" - napisał.