Kiedy meble w pokoju dorastającego dziecka stają się zbyt małe i nie spełniają właściwie swoich zadań, pora na zupełnie nową aranżację wnętrza. Pomieszczenie powinno łączyć różne funkcje. Nastolatek będzie w nim spał, uczył się, odpoczywał, spędzał popołudnia z kolegami, a także poświęcał czas zainteresowaniom i rozrywce. Powinien mieć także odpowiednio dużo miejsca do przechowywania swoich rzeczy.
Aby pokój był funkcjonalny, warto dobrać odpowiednie meble młodzieżowe, czyli zaprojektowane z myślą o potrzebach nastolatków i wpisujące się w ich gust. Warto zdecydować się na jedną kolekcję utrzymaną w określonym stylu (na przykład industrialnym lub skandynawskim). W skład jednej serii wchodzą meble dla młodzieży, które idealnie do siebie pasują i pozwalają na tworzenie funkcjonalnych aranżacji.
Zawsze wybierajmy meble wspólnie z dzieckiem - to w końcu jego prywatna przestrzeń, w której ma się czuć komfortowo. Nie narzucajmy nastolatkom swojego gustu i pozwólmy, by wyrażały swoje poczucie estetyki. Dotyczy to nie tylko mebli, ale i koloru ścian, oświetlenia i tekstyliów.
Podczas urządzania pokoju dla nastolatka zapewne będzie trzeba wymienić łóżko na większe. Wybierajmy modele dostosowane do materacy o wymiarach 90 × 200 cm lub 120 × 200 cm. Na takiej powierzchni nastolatek będzie mógł swobodnie się wyprostować i wypocząć w ciągu nocy. W ciągu dnia łózko posłuży jako miejsce do czytania, relaksu czy nauki. Zwróćmy uwagę na modele z tapicerowanym zagłówkiem, który zapewnia odpowiednie podparcie i komfort podczas siedzenia.
Praktycznym rozwiązaniem są łóżka młodzieżowe z dodatkowym miejscem do przechowywania. W pojemnych szufladach w ciągu dnia można trzymać pościel, utrzymując porządek w pokoju. Głębokie wnęki w meblach młodzieżowych pomieszczą sprzęt sportowy, elektronikę, kable i inne przedmioty, których nie chcemy trzymać na widoku. Jeśli w pokoju jest wystarczająco dużo miejsca, warto ustawić obok szafkę nocną dopasowaną kolorystycznie do ramy łóżka.
Kolejnym niezbędnym meblem do pokoju młodzieżowego jest biurko. Wybierzmy szeroki model, na którym będzie można wygodnie rozłożyć podręczniki i zeszyty podczas odrabiania pracy domowej. Starsze dzieci będą potrzebowały również przestrzeni na laptop lub komputer stacjonarny. Biurko powinno być wykonane z trwałych, łatwych do wyczyszczenia materiałów. Dobrze sprawdza się surowe drewno zabezpieczone lakierem lub płyta laminowana.
Aby zapewnić nastolatkowi właściwą pozycję podczas pracy przy biurku, dobierzmy ergonomiczne krzesło. Najlepsze są modele obrotowe na kółkach z regulowaną wysokością siedziska. Łatwo dopasujemy je do zmieniającego się wzrostu dziecka i wysokości biurka. Profilowane oparcie i podłokietniki to dodatkowe atuty wpływające na komfort użytkowania krzesła.
Pokój dorastającego dziecka na pewno nie będzie zawsze idealnie posprzątany. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można uzyskać wizualny ład. Pamiętajmy o utrzymaniu mebli w spójnej kolorystyce, a także zapewnieniu wystarczającej ilości miejsca do przechowywania. Niezbędna będzie pojemna szafa z półkami i przestrzenią do powieszenia ubrań. Dodatkowo w pokoju można ustawić komodę na bieliznę, koszulki, piżamy i akcesoria, takie jak paski czy ozdoby do włosów.
W kolekcjach mebli młodzieżowych znajdziemy też wysokie regały na książki, podręczniki i segregatory na notatki czy pomoce naukowe. Wybierajmy modele, w których zastosowano nie tylko otwarte półki, ale także zamykane szafki lub szuflady. Nastolatek będzie mógł schować w środku drobne przedmioty i utrzymać porządek w swoim pokoju. Jeśli brakuje miejsca na regał, można zamontować wiszące półki - na przykład nad łóżkiem czy biurkiem.
Urządzając sypialnię nastolatka, wspólnie z nim przedyskutujmy, jaki sposób aranżacji będzie najlepszy. Pokój może być utrzymany w stylu skandynawskim, w którym królują naturalne materiały, stonowane kolory i przytulne tekstylia. Chłopcom zapewne przypadnie do gustu industrialny wystrój przywodzący na myśl fabryczną przestrzeń lub nowoczesne meble, które będą komponowały ze sprzętem elektronicznym i kolorowym oświetleniem LED.
Decydujmy się na modele wyróżniające się uniwersalną formą i stonowaną kolorystyką (białe, szare lub w odcieniu naturalnego drewna). Takie meble dla nastolatków nie znudzą się zbyt szybko i będą służyły przez wiele lat. Aranżację można łatwo zmienić za pomocą nowych tekstyliów, dodatków czy przemalowując ściany. Wymiana całego wyposażenia nie będzie konieczna.
Zakup mebli dla dorastającego dziecka to wyzwanie, ale i świetna okazja do ćwiczenia sztuki kompromisów i wspólnego podejmowania decyzji. Podpowiedzmy nastolatkowi, które rozwiązania są praktyczne i pomogą mu w lepszej organizacji. Decyzję o kolorystyce i stylu pokoju niech podejmie samodzielnie.