Stosowanie ogrzewania elektrycznego jest rekomendowane w niektórych typach domów. Niekiedy poleca się najpierw postawić na modernizację obiektu. Inwestycja powinna być przeprowadzona w ten sposób, aby ogrzewanie dawało jak największy komfort termiczny. Najlepiej przystosowane do wykorzystania ogrzewania elektrycznego są domy pasywne (roczne zapotrzebowanie na energię ok. 15 kWh/m²) i energooszczędne (ok. 35 kWh/m²). Poza tym z takiego rozwiązania możemy skorzystać w domach po termomodernizacji (ok. 70 kWh/m²).
Ogrzewanie elektryczne jest przede wszystkim komfortowe i wygodne w użytkowaniu. Kotły na prąd wystarczy podłączyć do instalacji, po czym cieszyć się ich bezobsługową pracą. Bardziej funkcjonalne urządzenia grzewcze pozwalają na sterowanie pogodowe czy internetowe. Dobrym przykładem są tu kotły EKCO.MN3 i EKD.M3 firmy Kospel – obecnie jednego z największych producentów elektrycznych grzewczych urządzeń na europejskim rynku.
Przy zastosowaniu kotła elektrycznego nie jest konieczne wydzielenie oddzielnego pomieszczenia na kotłownię. To niezwykle estetyczne urządzenia grzewcze, które z powodzeniem można zamontować w kuchni lub innej wolnej przestrzeni. Ponadto kotły na prąd w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii (OZE) są określane jako najbardziej ekologiczne ogrzewanie dostępne na rynku. Kolejną ważną cechą kotłów elektrycznych jest bezpieczeństwo. Stawiając na ogrzewanie elektryczne, nie ryzykujemy zatrucia tlenkiem węgla.
Kotły zasilane energią z sieci mogą współpracować z tradycyjnymi źródłami ogrzewania. Ponadto nie ma potrzeby budowy komina, wkładu kominowego czy też instalacji dodatkowego przyłącza, jak ma to miejsce np. w przypadku kotłów gazowych.
Wielu inwestorów błędnie zakłada, że ogrzewanie elektryczne zawsze jest drogie. Okazuje się, że koszty eksploatacyjne mogą być bardzo niskie. Niedrogie są też same urządzenia grzewcze (doskonałym przykładem są kotły Kospel). Po podłączeniu do sieci nie wymagają przeglądów, a więc zmniejszamy w ten sposób wydatki eksploatacyjne. Dla większych oszczędności możemy wybrać kocioł elektryczny z buforem akumulacji ciepła. Takie rozwiązanie pozwala na wykorzystanie tańszej taryfy energetycznej (np. nocnej) do podgrzewania wody w buforze. Następnie ciepła woda jest oddawana do instalacji w czasie obowiązywania droższej taryfy energetycznej.
Dodatkowo warto optymalnie wybrać taryfę elektryczną u swojego dostawcy energii, np.:
Sprawdźmy, ile mogą wynosić rachunki za prąd przy ogrzewaniu elektrycznym domu. Biorąc za przykład dom o dobrej klasie energetycznej (ok. 50 kWh/m²) o powierzchni 120 m², kocioł zużyje ok. 6 000 kWh rocznie na potrzeby ogrzewania. Jednak wysokość opłat za energię elektryczną możemy obniżyć nawet 10-krotnie, jeśli energię potrzebną do zasilania kotła będziemy czerpać z instalacji PV.
Instalacja fotowoltaiczna powinna mieć wystarczającą moc, która pozwoli na wyprodukowanie energii elektrycznej potrzebnej do zasilania kotła elektrycznego. Koszt instalacji PV może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednak inwestycja zwróci się w ciągu kilku lat użytkowania instalacji. Warto w tym momencie zaznaczyć, że moc instalacji PV powinna być dobrana przez specjalistę, który odpowiednio oceni zapotrzebowanie energetyczne danego budynku. Jest to tym bardziej ważne w przypadku chęci wykorzystania energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne na cele grzewcze – do zasilania kotła elektrycznego.
Kotły na prąd mogą stanowić samodzielne źródło ciepła lub tylko wspierać istniejące rozwiązania (np. kocioł na paliwa stałe, kominek z płaszczem wodnym). Zasadność korzystania z kotłów elektrycznych jest jeszcze większa, jeśli posiadamy instalację PV o odpowiedniej mocy. Wówczas kotły elektryczne są ekonomicznym, komfortowym i bezpiecznym sposobem ogrzewania domów pasywnych, energooszczędnych i budynków po termomodernizacji. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na w pełni automatyczne kotły ze sterowaniem pogodowym i internetowym.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Kospel, która jest producentem wysokiej jakości kotłów elektrycznych, doskonale nadających się do współpracy z fotowoltaiką. W ofercie firmy znajdziemy również m.in. bufory c.o. i wymienniki c.w.u., które są odpowiednie do zbudowania wydajnej instalacji centralnego ogrzewania.