Jest piękny i ma apetyt na smog. "Zjada" go tyle, ile 30 drzew. Sekretem tego murala są farby

Smog to nie tylko problem zdrowotny. Zanieczyszczenia obecne w powietrzu nie służą też budynkom. Nieruchomości mogą jednak stać się elementem walki o polepszenie stanu środowiska. Wszystko dzięki innowacyjnym farbom.

Smog jest problemem wielu miast, szczególnie w okresie jesieni i zimy. Niebezpieczne zanieczyszczenia utrzymują się w powietrzu cały rok. Bo chociaż największe zagrożenie dla zdrowia ludzi wykazują pyły wytwarzane podczas spalania paliw stałych, to nie tylko palenie węglem w piecu szkodzi. Niebezpieczne są też związki azotu pochodzące ze spalin samochodowych. 

Stworzyli farbę, która "zjada" smog

Włoska firma  Advanced Materials opracowała farby, które z pomagają w walce ze smogiem. Oprócz standardowych barwników i rozpuszczalnikach zawierają bowiem tlenki tytanu, które przyspieszają rozkład szkodliwych związków azotu i siarki. Producent twierdzi, że wystarczy pomalować budynek czy tunel samochodowy, by zawartość niebezpiecznych związków się zmniejszyła. Podobne rozwiązanie stosuje się m.in. w chodnikach antysmogowych, które ułożono m.in. w kilku miejscach Warszawy. 

We Włoszech powstał już mural stworzony wyjątkowymi farbami. Federico Massa, artysta specjalizujący się w streetarcie, stworzył go z inicjatywy proekologicznej i prospołecznej organizacji Yourban2030. 

Wizerunek czapli na tle w kolorze morskiej zieleni nie tylko koi wzrok, ale i ma leczyć środowisko. Twórcy projektu twierdzą, że mural pochłania tyle szkodliwych związków, co 30 drzew. 

Lokalizacja malowidła nie jest przypadkowa - umieszczono ją na nieruchomości znajdującej się w pobliżu ruchliwego skrzyżowania. Producent farby zapewnia, że jego produkt jest skuteczny w oczyszczaniu powietrza po zastosowaniu w innych miejscach. 

Warto jednak pamiętać, że wszelkie tego typu działania mają ograniczoną skuteczność i najważniejsze jest - jak mówią naukowcy - ograniczenie emisji.

Ile smogu jest w powietrzu? Widać to już na ulicach Warszawy

Smog jest nie tylko niebezpieczny dla zdrowia, ale stanowi problem dla właścicieli nieruchomości. To właśnie smog jest bowiem w dużej mierze odpowiedzialny za zły stan niektórych elewacji. Cząstki zanieczyszczeń wnikają bowiem w tynki, przez co budynki po latach ekspozycji na szkodliwe substancje stają się po prostu brudne. 

W Warszawie pojawiły się murale, które ten problem uzmysławiają. Firma innogy, działająca w sektorze energetycznym, znalazła sposób, by skalę problemu pokazać w sposób przemawiający do wyobraźni. Z trzech budynków w Warszawie zmyto zanieczyszczenia gromadzące się przez lata, a następnie wykonano murale, używając smogu jako farby. 

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble