Dwa bloki w 40 dni? Polak potrafi. Zbudują jeszcze sześć. "Nie mamy ekipy murarskiej"

Kiedyś budowano z wielkiej płyty, dziś do łask wracają prefabrykaty. W Toruniu powstaje całe osiedle stworzone z elementów wyprodukowanych przez polską fabrykę. Zarówno inwestor - PFR Nieruchomości, jak i producent - Pekabex BET, wierzą, że uda się spopularyzować metodę powszechnie wykorzystywaną na Zachodzie. Jakie są jej zalety?

W Toruniu powstaje wyjątkowe osiedle. Bloki wznoszone są bowiem w niespotykanie szybkim tempie - dwa z ośmiu planowanych budynków powstały w zaledwie 40 dni. - Nie mamy ekipy murarskiej, ściany przyjeżdżają gotowe z naszych fabryk i są ustawiane przez ekipy monterskie - wyjaśnił na łamach tygodnika "Nowości" Jakub Czamański, kierownik budowy.

Zmontowanie ścian, które składają się z 40-50 elementów zajmuje dwa dni robocze, kolejnego dnia trzeba na zmontowanie stropu. Klatka schodowa, schody, szyb windy również potrzebują dnia na montaż. 

Budują całe osiedle z polskich prefabrykatów. "Czas realizacji krótszy nawet o 40 proc."

Dostawcą komponentów jest Pekabex BET S.A., a inwestorem Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości - osiedle budowane jest bowiem w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Jest on skierowany do osób, których nie stać zarówno na kredyt, jak i na wynajem w cenach rynkowych. 

"Jestem przekonany, że prefabrykacja we współczesnych postaciach może dać wiele korzyści. Szacuje się, że w zależności od przyjętego sposobu montażu gotowych elementów, czas realizacji inwestycji można skrócić od 20 do 40 procent, a gotowe moduły pozwalają na zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkań na poziomie od 3 do 5 procent" - wyjaśnił Wojciech Caruk, prezes zarządu PFRN w komunikacie spółki

Dodał, że poszczególne elementy wytwarzane są w halach produkcyjnych, dzięki czemu możliwa jest stała kontrola jakości nieosiągalna podczas tradycyjnej budowy. "Toruń to pierwszy projekt, który zamierzamy realizować w tej technologii, ale planujemy, by w przyszłości tego typu inwestycji było znacznie więcej" - sprecyzował Caruk. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble

"Osiedla powstaną szybciej"

Tomasz Seremet, członek zarządu Grupy Pekabex ma nadzieję, że toruńska inwestycja nie będzie ostatnią inwestycją wykorzystującą metodę prefrabrykacji. "Nasze mieszkania są ekologiczne i wyróżniają się wysoką jakością. Powstają znacznie szybciej niż osiedla budowane metodą tradycyjną, co jest ważne dla przyszłych mieszkańców. Mam nadzieję, że nowe osiedle będzie dla nich spełnieniem marzeń o pięknym, szczęśliwym domu rodzinnym w zielonym otoczeniu" - stwierdził. 

Wielka płyta wraca w nowocześniej formie

Chociaż budowanie z prefabrykatów nasuwa skojarzenia z wielką płytą, popularną przed kilkoma dekadami, to jednak technologie nie są identyczne. Przede wszystkim poszczególne elementy są wykonane z większą precyzją, podobnie wygląda montaż. 

- Prefabrykaty produkowane są w nowoczesnej fabryce pod ścisłym nadzorem technicznym. To wszystko gwarantuje dokładność, bezpieczeństwo i wysoką jakość. Precyzja wykonania sprawia, że budowa domu jest szybka i prosta - wyjaśnia Janusz Kuzman, prezes firmy Baumat, producenta prefabrykatów z betonu. - Co więcej, produkowane elementy mogą być wykonywane z tzw. betonów architektonicznych. Chodzi o to, że beton elewacyjny może być barwiony, ale też można łączyć masę betonową z naturalnymi materiałami takimi jak kamień i drewno - wyjaśnia. Nowoczesne domy i bloki z prefabrykatów mogą więc wyglądać nowocześniej niż budynki, które wyrastały w Polsce w czasach PRL-u. 

 

Pebex, firma notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, specjalizuje się w nowoczesnej technologii modułowej, popularnej w szczególności w Szwecji, Niemczech i USA.