Umowa wynajmu mieszkania - wzór dla właściciela nieruchomości

Wynajem mieszkania to proces trudny zwłaszcza dla właściciela. To on musi się skupić na tym, by umowa zawierała wszystkie wymagane element, które zabezpieczają go np. przed nieuczciwymi lokatorami. Poniżej poradnik, co powinna zawierać taka umowa i jak powinna być skonstruowana.

Dlaczego tak ważna jest dobrze przygotowana umowa najmu lokalu mieszkalnego? Ponieważ to dzięki niej, w razie nieścisłości bądź problemów obie strony będą w stanie dociekać swojego prawa. Jest to istotne dla obu stron - właściciela jak i najemcy. Prawidłowo przygotowany wzór umowy to klucz do sukcesu.

Zasady

Kiedy zostają ustalone warunki najmu między właścicielem a najemcą, należy sporządzić umowę najmu. Nie istnieje, jakiś obligatoryjny wzór takiego dokumentu. Dlatego warto pamiętać o danych, które powinny się w nim znaleźć. To np. dane najemcy, właściciela lokalu, dokładnie opisana wysokość czynszu i pozostałych opłat itp.. Wszystko, czego nie określa, dokument jest regulowane na podstawie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i w Kodeksie Cywilnym.

Konstrukcja dokumentu

Jak powinna być skonstruowana umowa najmu mieszkania? Przygotowany przez kancelarię prawniczą, współpracującą z wieloma pośrednikami nieruchomości wzór umowy jest podzielony na paragrafy oraz punkty. Zanim zostaną wymienione, należy dokładnie wypisać strony, jakie obejmuje umowa najmu mieszkania.

Kelly Sikkema on Unsplash

Pierwszy paragraf obejmuje szczegółowy opis lokalu. Umowa najmu miezkania powinna także posiadać sporządzony w obecności obu stron najmu "Protokół zdawczo-odbiorczy". Paragraf drugi zawiera przedmiot umowy oraz warunki wypowiedzenia, okres obowiązywania. Lepiej gdy umowa najmu posiada opisaną większość ewentualnych zdarzeń.

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Parametry lokalu mieszkalnego

W kolejnym paragrafie opisane są wszystkie szczegóły dotyczące wydania lokalu oraz przekazaniu go najemcy. Umowy najmu prezentowane w sieci często nie zawierają wielu ważnych informacji, jakie powinny być w tym elemencie zawarte. To, co powinny zawierać umowy wynajmu mieszkania to na pewno dokładne wyszczególnienie, za co odpowiada strona najmu lokalu, a za co odpowiada właściciel.

Jonathan Borba on Unsplash

Czwarty paragraf opisuje wysokość czynszu mieszkalnego lokalu. Szczególną uwagę przyłożyć do terminów oraz sposobu zapłaty. Umowa najmu lokalu mieszkalnego we wzorze oferowanym przez Domiporta w piątym paragrafie opisuje wszystkie opłaty eksploatacyjne. Dokładnie punktuje, kto je kiedy opłaca i na jakich zasadach.

Kaucja - zmora umowy najmu mieszkania

Tej sfery boją się zwłaszcza najemcy, ponieważ wiele zależy od rzetelności przeprowadzenia spisu "Protokołu zdawczo-odbiorczego" lokalu mieszkalnego. Gdy w protokole będą wymienione wszystkie usterki znalezione przez najemcę, a główny dokument będzie jednoznacznie opisywał, kto odpowiada za jakie uszkodzenia, obie strony będą czuć się bezpieczniej. Nierozstrzygalnym konfliktem może się zakończyć jedynie spór dotyczący naturalnego zużycia mieszkania. To jest zawsze element sporu i niestety, nawet najbardziej zawiła deklaracja tego nie zmieni.

W umowie najmu lokalu mieszkalnego ważne jest... wszystko

W ostatnim paragrafie nazywanym "Postanowieniami końcowymi" są zawarte przepisy dotyczące samego dokumentu. Wśród zapisów może się znaleźć np. zapis "Wszelkie zmiany Umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności" albo "Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron".

Zadanie "wynajęcie mieszkania"

W związku z niemal zerowymi stopami procentowymi ustalonymi przez Komisję Nadzoru Finansowego, lokaty praktycznie nie przynoszą żadnych zysków. W przeciwieństwie do inwestowania w nieruchomości. A jedną z możliwości jest właśnie podnajem na okres długo- i krótkoterminowy.

Zawarcie poprawnie skonstruowanej umowy rozwiązuje jeden z największych zagrożeń, jakim może być nieuczciwy lokator. To skuteczne zabezpieczenie. Nawet jeżeli przyszły lokator wystraszy się skomplikowanego dokumentu, może oznaczać to, że nie będzie zbyt uczciwym lokatorem. Jeżeli natomiast wynika to jedynie z obaw lokatora, wystarczy mu wytłumaczyć, że dokument zabezpiecza obie strony.

By jak najlepiej przygotować się do zarabiania na nieruchomościach, warto zebrać odpowiednią dawkę wiedzy, na przykład z takich stron, jak Domiporta.pl. Zagrożeń czyhających na przyszłego inwestora jest całkiem sporo, ale odpowiednie przygotowanie w wielu przypadkach uniemożliwiają poniesienie straty.

Umowa "wynajęcie mieszkania" wzór >>>