Wyobraźnia podpowiada, że Dom Fortepian będzie miał zaokrąglone kształty z jednym wyciętym bokiem, imitując wspomniany instrument. Ale architekci odpowiedzialni za najnowszą realizację pokusili się o mniej prymitywne rozwiązanie. Budynek swoim frontem nawiązuje do biało-czarnych klawiszy.
Studio architektoniczne odpowiedzialne za projekt Dom Fortepian ma na swoim koncie inne ekstrawagancje realizacje. Wśród nich można wymienić, chociażby opisywany wcześniej "Dom Latająca Stodoła". Projektanci tym razem zmierzyli się z przygotowaniem architektonicznego dzieła, inspirując się muzyką.
>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble
Sama bryła budynku przywodzi na myśl pierwsze greckie świątynie. Dotyczy to zwłaszcza odpowiednich proporcji planu, jakie można było spotkać w Grecji. Również dach dwuspadowy o bardzo niewielkim nachyleniu to ukłon w stronę starożytnej architektury greckiej.
Budynek z muzyki czerpie głównie tempo i powtarzalność elewacji. Podział ścian i okien nawiązuje do charakterystycznego kształtu klawiszy fortepianu. Białe z nich odwołują się do ścian natomiast czarne do osadzonych na odpowiedniej wysokości okien.
- Cztery elewacje Domu Fortepian tworzą rozpoznawalny i charakterystyczny rysunek nawiązujący do układu klawiszy. Naprzemienny takt dwóch kolorów i materiałów. Białemu odpowiada jasna, kamienna okładzina ścian, natomiast czarnemu, szkło wypełniające wnęki okienne - czytamy w opisie koncepcji.
Gdyby budynek zainspirowany fortepianem przypominał go w sposób oczywisty, bardzo możliwe, że w ogóle nie pasowałbym do okolicznej zabudowy i "gryzł się" wizualnie z naturalnym otoczeniem zieleni.
Na szczęście projektowi Dom Fortepian bliżej do pięknej greckiej świątyni, niż instrumentu. Na niewielkim wzniesieniu, nieopodal niewielkiego strumienia przypomina grecką świątynię ery współczesnej. Parter nawiązuje do greckiego kamienia swoją elewacją, wykonaną z wapienia wydobytego w okolicy. Górna część obita na ciemny kolor dodaje realizacji pazura i usadza go stabilnie w dzisiejszych nowoczesnych czasach.
Dom powstaje w urokliwej miejscowości Zielonki pod Krakowem. Jest to dom jednorodzinny dwupokoleniowy. Stąd jego duża powierzchnia - 300 metrów kwadratowych - oraz liczba sypialni, aż osiem. W budynku znajdują się również cztery garaże. Na piętrze zorganizowane dwa tarasy plus dodatkowo w parterze jeden taras ukryty w bryle domu.
Architekci z Autograf Studio dodają, że życie pisze różne scenariusze i docelowo projekt był tworzony dla inwestora, który w istocie był pianistą.