Stoły do salonu i jadalni

Niezależnie od tego czy organizujesz świąteczny obiad dla bliskich czy podejmujesz niespodziewanych gości - przyda się stół. W obecnych czasach może być on także stanowiskiem do zdalnej nauki i pracy. Na jakie zatem rozwiązania postawić, aby był to mebel praktyczny i dopasowany do stylu wnętrza.

Prostokątne lub okrągłe, w stylu klasycznym bądź loftowym – to tylko przykłady na to, że stoły mogą przybierać różne formy. Jednocześnie są ważnym punktem aranżacji wnętrza.

Kształt i wielkość stołu

Najbardziej klasyczne rozwiązanie to stół prostokątny. Można go ustawić pośrodku pomieszczenia . Aby zapewnić swobodny dostęp do stołu, należy zachować nie mniej niż 60 cm przestrzeni pomiędzy nim a ścianą oraz sąsiadującymi meblami, takimi jak np. witryna czy regał.

W mniejszym wnętrzu stół prostokątny lub stół kwadratowy może na co dzień stać jednym bokiem przy ścianie, a w razie wizyty gości wystarczy go odsunąć, aby wygodnie z niego korzystać.

Jeśli nie lubimy ostrych kantów to zamiast stołu prostokątnego i kwadratowego możemy kupić stół owalny lub stół okrągły.

Ten ostatni model polecany jest zwłaszcza do mniejszych salonów. Taka forma zdaniem specjalistów optycznie powiększy pomieszczenie i nada mu lekkości.

Atutem okrągłego stołu jest także to, że zasiadające przy nim osoby mają ze sobą lepszy kontakt.

To jak duży stół wybrać zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia, w którym planujemy go ustawić oraz ilu domowników na co dzień będzie z niego korzystać. Jeśli czteroosobowa rodzina będzie przy prostokątnym stole spożywała wspólnie posiłki, to jego blat powinien mieć szerokość co najmniej 120 cm (po 60 cm na każdego domownika).

Co poprawia funkcjonalność stołu?

Jedną z bardzie poszukiwanych opcji są stoły rozkładane. Przydadzą się zarówno w małych, jak i większych domach lub mieszkaniach. Na co dzień nie zajmują dużo miejsca, ale po rozłożeniu zyskujemy dużo tymczasowej, dodatkowej przestrzeni. Przykładowo model prostokątny z wstawkami przedłużającymi, ukrytymi pod blatem może osiągnąć aż 2,5 m.

Przy stole z rozkładanym blatem może się zatem odbyć bez przeszkód uroczyste spotkanie rodzinne czy kolacja z grupą przyjaciół.

Ciekawą ofertę stołów rozkładanych znajdziesz na Abra Meble.

Niektóre stołoławy ustawiane przed kompletem mebli wypoczynkowych w salonie mają pod blatem dodatkowe półki, schowki, a nawet szufladki. Można tam przechowywać gadżety elektroniczne, takie jak piloty do odbiorników RTV czy konsole go gry.

Ciekawą opcją w stołoławach jest też możliwość zwiększenia wysokości blatu (np. od 55 do 74 cm ), w sposób płynny za pomocą specjalnego podnośnika.

Materiały

Zależnie od stylu w jakim urządzone jest wnętrze mamy do wyboru stoły z blatem z drewna (litego bądź klejonego), płyty laminowanej lub szkła.

Do najbardziej wytrzymałych blatów z drewna należą te wykonane z dębu, buku czy jesionu. Aby zabezpieczyć je przed wilgocią pokrywa się je lakierami lub lakierobejcami. Takie efektowne stoły chętnie ustawia się w salonach i jadalniach.

Stoły mogą też mieć blat pokryty fornirem ze szlachetnego drewna, co ma znaczenie, gdy jego nogi wykonane zostały z drewna. Dzięki temu różnica między tymi elementami stołu jest prawie niewidoczna.

Bardzo popularne są stoły z blatami laminowanymi, co wynika z ich znacznie niższej ceny w porównaniu do stołów z drewna. Stoły z blatami pokrytymi laminatem stosuje się zwłaszcza w kuchni, ale też w jadalni, gdyż taka powierzchnia jest odporna na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, wilgoć i drobne uszkodzenia.

Stoły z szklanym blatem są niebanalnym elementem dekoracyjnym. Chętnie wybierana są do wnętrz urządzonych nowocześnie – doceniają je zwłaszcza miłośnicy stylu industrialnego.

Co istotne, jest to szkło hartowane, a więc w pełni bezpieczne. Nawet, gdyby doszło do rozbicia szklanej tafli rozpadnie się ona na kawałki z nieostrymi krawędziami. Szklany blat może być bezbarwny, przydymiony lub ze wzorami.

Zmienia się także moda na podstawy stołów. Na rynku dostępne są stoły z dwiema lub trzema nogami, w oryginalnych konfiguracjach i kształtach. Nogi lub inny rodzaj podstawy wykonuje się z drewna litego bądź klejonego, płyty meblowej pokrytej laminatem, a także z metalu.

Wiele modeli stołów do salonu znajdziesz na Merkury Market.