Niebezpieczny trend wśród Polaków. Przegrzewają mieszkania

Ile wynosi optymalna temperatura pomieszczenia w ciągu dnia? 23 stopnie? 22 stopnie? Jeśli tak myślicie, to należycie do większości Polaków, którzy przegrzewają swoje mieszkania. Jaka powinna być optymalna temperatura, oraz ile rocznie tracimy na przegrzewaniu mieszkań? Odpowiadamy!

15 mln Polaków korzysta z ciepła systemowego, wytwarzanego w elektrociepłowniach. Przegrzane mieszkania to nie tylko problemy ze zdrowiem, ale również zwiększona produkcja CO2. 

Przegrzane mieszkania - badania

Badania opisane wcześniej przez serwis bankier.pl, zostały przygotowane dla Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Wynika z nich, że średnia utrzymywana temperatura wewnątrz mieszkań wynosi ok. 22 stopnie i więcej. To zdaniem ekspertów o 1-2 stopnia za dużo. 

Polacy coraz lepiej radzą sobie z oszczędnym gospodarowaniem energią elektryczną oraz wodą, ale oszczędzanie na ogrzewaniu, zwłaszcza to systemowym, pozostaje nadal poza wyobraźnią większości rodaków. 

Według ekspertów optymalną temperaturą w pokoju, w sezonie jesienno-zimowym jest 21 stopni ciepła w dzień i ok. 18 stopni w nocy. Jeżeli mamy możliwości techniczne powinniśmy również ustawić odpowiednią temperaturę dla danego pomieszczenia:

  • salon - 20ºC
  • kuchnia - 18ºC
  • sypialnia - 17ºC
  • łazienka - 22-24ºC
  • pokój dzienny - 20ºC
Skutki przegrzewania

Jak wynika z raportu, gdyby we wszystkich ogrzewanych mieszkaniach zasilanych systemowo, obniżono temperaturę do 21 stopni, przyczyniłoby się to do zmniejszenia w Polsce emisji CO2 o około 1 mln ton rocznie. Do pochłonięcia takiej ilości dwutlenku węgla potrzeba 15 mln drzew.

Ale korzyści z obniżonej temperatury odniosłoby nie tylko środowisko. Obniżenie temperatury w mieszkaniu o jeden stopień może przynieść w skali roku od 5 do 8 proc. oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. 

Zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu nie jest wskazana również pod kątem zdrowotnym. Przegrzany lokal sprzyja rozwijaniu się roztoczy kurzu domowego czy zarodników grzybów pleśniowych.