W przypadku wypowiedzenia umowy najmu jest parę szczegółów, na które trzeba zwrócić uwagę, by miało ono swoją moc prawną. Z zasady więcej praw przysługuje lokatorom, ale i oni w przypadku, gdyby chcieli zakończy umowę wcześniej, muszą spełnić odpowiednie ustawowe warunki, jeżeli w umowie nie został ujęty konkretny przypadek okresu wypowiedzenia.
Lokator może wypowiedzieć umowę najmu zgodnie z jej treścią bądź terminami ustawowymi zawartymi w ustawie o ochronie praw lokatorów. Co istotne, jeżeli w umowie nie jest określony czas trwania umowy najmu lokalu, to uznaje się, że dokument został zawarty na czas nieokreślony. Ponadto, najemca może wypowiedzieć umowę z dnia na dzień, z powodu gdy właściciel zataił przed lokatorem istotne wady lokalu.
>>> Wykańczasz dom? Wszystkie materiały znajdziesz w Merkury Market
Z kolei właściciel jest zobowiązany do przestrzegania terminów wypowiedzenia ujętych w wymienionej już ustawie i zgodnie z treścią umowy najmu. Oznacza to, ze umowa najmu może zostać wypowiedziana tylko w wyjątkowych okolicznościach. Wypowiedzenie natychmiastowe może nastąpić jedynie gdy najemca:
- używa mieszkania w sposób sprzeczny z umową lub z przeznaczeniem rzeczy i mimo upomnienia, nie przestaje ich używać w taki sposób,
- zaniedbuje mieszkanie do tego stopnia, że zostaje ono narażone na utratę wartości bądź uszkodzenie,
- dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu, co najmniej za dwa pełne okresy płatności,
- wynajął, podnajął bądź oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela.
Ale nawet po spełnieniu tych warunków i gdy lokator zalega z zapłatą, wynajmujący musi przed wypowiedzeniem najmu uprzedzić lokatora o tym fakcie na piśmie oraz wyznaczyć mu dodatkowy miesiąc na zapłatę zaległego czynszu. Wzór takiego dokumenty, można znaleźć poniżej:
Co się stanie, jeżeli takie uprzedzenia właściciel lokalu w stosunku do lokatora nie zachowa? Bądź nie będzie to forma pisemnego uprzedzenia? W takim wypadku wypowiedzenie najmu będzie nieważne.
Elementy, jakie powinno zawierać wypowiedzenie umowy najmu mieszkania:
- miejscowość i data sporządzenia,
- dane strony wypowiadającej umowę (najemcy lub wynajmującego),
- dane strony, której umowa jest wypowiadana (najemcy lub wynajmującego),
- podstawę wypowiedzenia - określoną np. artykułem z Kodeksu Cywilnego,
- określenie przedmiotu najmu (w przypadku lokalu mieszkalnego czy użytkowego będzie to miejsce położenia nieruchomości - adres),
- określenie terminu, z którym umowa przestaje obowiązywać,
- uzasadnienie wypowiedzenia - w zależności od powodu, z jakiego strona wypowiada umowę,
- podpis strony wypowiadającej umowę.
Ustawowe terminy wypowiedzenia są następujące zależą od tego, w jakich odstępach czasu jest płatny czynsz. Jeżeli w umowie zawartej na czas oznaczony czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, umowę można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego.
Natomiast gdy czynsz jest płatny miesięcznie to na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. A gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód. W przypadku gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód.
Natomiast umowa jest zawarta na czas oznaczony, obie strony mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.