Niezależnie od tego jak będzie wyglądała nauka w tym roku szkolnym – czy będą to lekcje w klasie czy za pomocą platform w Internecie, a może w wersji hybrydowej – każdy uczeń potrzebuje odpowiedniego miejsca do odrabiania lekcji. Podpowiadamy, jak dobrać ładne i funkcjonalne meble, kiedy urządzamy pokój dla ucznia, aby były dostosowane do jego wieku i potrzeb.
Biurko to główny mebel w pokoju ucznia. To przy nim odrabia lekcje, przygotowuje się do sprawdzianów i korzysta z komputera. Specjaliści zalecają, aby biurko miało od 60 do 90 cm głębokości i 110-120 cm szerokości. Natomiast jego wysokość należy dostosować do wzrostu dziecka.
Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.
Z pewnością dobrą inwestycją, na długie lata, będzie biurko z regulowaną wysokością blatu. Dzięki temu zarówno pierwszoklasista, jak i nastolatek zachowa prawidłową postawę ciała i nie obciąży kręgosłupa. A jeśli dziecko lubi rysować czy malować pomocny będzie regulowany kąt blatu.
Aby uczeń miał wszystko w zasięgu ręki, a jednocześnie na blacie panował porządek, wiele biurek wyposażonych jest fabrycznie w szuflady i szafkę. Inna opcja to zakup odpowiedniego kontenerka na kółkach, co umożliwia ustawienie go w dowolnym miejscu pokoju.
Oprócz tradycyjnych biurek znajdziemy też modele z dodatkowym pulpitem, na którym można wygodnie umieścić klawiaturę komputera. Z kolei biurka narożne - mają odpowiednią konstrukcję, by ustawić je w rogu pokoju - sprawdzą się w pomieszczeniach o niewielkim metrażu.
Wiele interesujących modeli biurek można znaleźć na Abra Meble >>>
Drugim, niemniej ważnym zakupem jest właściwe krzesło. Obrotowe z regulowaną wysokością to najpopularniejsze rozwiązanie. Wybierając odpowiedni model, zwróćmy uwagę na jego oparcie - musi być podporą dla całej długości pleców, łącznie z karkiem. Dobrze, gdy jest wyprofilowane na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zalecane są też podłokietniki (trzeba koniecznie sprawdzić, czy ich wysokość pozwoli na wsunięcie krzesła pod blat biurka). Tego typu elementy sprawią, że krzesło będzie wygodne i niezależnie od wieku ucznia, pomogą mu zachować prawidłową pozycję w czasie nauki.
Podręczniki szkolne, zeszyty, atlasy i inne pomoce szkolne powinny znajdować się jak najbliżej biurka, aby były łatwo dostępne. W większym pokoju możemy je umieścić w regale lub w biblioteczce, w mniejszym - na półkach. Każdy z tych mebli może mieć drzwiczki, co umożliwia schowanie niektórych przedmiotów. Istotne jest też to, że chociaż regały i półki można kupić osobno, to często w tej samej linii wzorniczej są także biurka i szafy.
Warto zajrzeć na Abra Meble, aby znaleźć dopasowane do siebie meble przeznaczone do pokoju ucznia.
Pokój ucznia to nie tylko miejsce nauki, to też sypialnia, miejsce relaksu i spotkań z przyjaciółmi. Dlatego należy zamontować różne typy oświetlenia.
Oprócz górnego źródła przyda się światło punktowe. Miejsce pracy na biurku można oświetlić lampką stojącą na blacie lub zawieszoną nad nim.
Światło do nauki powinno mieć barwę chłodną – białą, mieszczącą się w przedziale 3500-4000 K (takie parametry są uznawane za najlepsze do czytania). Informacja o barwie światła znajduje się na opakowaniu żarówki lub lampy, gdy jest to model zintegrowany.