Jeśli to możliwe to najlepiej zaplanować wymiary tarasu i jego położenie (uwzględniając zwłaszcza bryłę budynku, wielkość ogrodu i kierunki świata) jeszcze na etapie projektowania domu. Jednak najczęściej aranżujemy już wykonany taras, co nie oznacza, że nie mamy nadal wielu możliwości, aby to miejsce spełniało nasze oczekiwania. Tak jest na przykład w przypadku mieszańców bloku, których mieszkania znajdują się na parterze z dostępem do niedużego ogrodu. Podobnie sytuacja może wyglądać z mieszkańcami budynków apartamentowych. Wówczas na przykład część lokali lub wszystkie mają do dyspozycji taras od strony salonu.
Jeśli czujemy się na siłach aranżację trasu możemy zaplanować sami (inspiracje możemy czerpać ze stron internetowych lub magazynów poświęconych tej tematyce) lub zwrócić się o pomoc do profesjonalisty.
Najlepiej zacząć od początku, czyli solidnej podstawy. Podłoga tarasu może być wykończona na kilka sposobów.
Miłośnicy naturalnych materiałów mogę zastosować drewno egzotyczne lub rodzime. Ciekawą alternatywą są deski kompozytowe – trwałe, odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne (nie wymagają impregnacji), a poza tym szybko się je montuje. Nadal popularnym rozwiązaniem jest wykonanie betonowej płyty, na której układa się odporne na ścieranie i mrozoodporne płytki podłogowe – np. gres, klinkier.
Kolejna chętnie wykorzystywana opcja to podłoga z kostki brukowej betonowej, płyt betonowych lub deski tarasowej betonowej, które są położone bezpośrednio na utwardzonej, lecz zarazem przepuszczalnej dla wody podbudowie.
Na dużych trasach można pokusić się o zróżnicowanie poziomów, co pomoże nam wyznaczyć różne strefy funkcjonale (wypoczynkową, zabawową i przeznaczoną na jadalnię).
Ważnym elementem tarasu jest jego zadaszenie, które zapewnia cień w upalne dni, a także chronią przed wiatrem i opadami deszczu. Konstrukcja zadaszenia może być zrobiona z drewna lub metalowych profili (powinna współgrać z wyglądem domu). Jako pokrycie stosuje się różne materiały wykończeniowe, takie jak: poliwęglan, szkło bezpieczne, czy po prostu tkaninę.
Swoich zwolenników mają też markizy ogrodowe, które produkuje się obecnie ze specjalnych tkanin zapewniających ochronę przed szkodliwymi promieniami UV. Tkaninę rozwija się ręcznie za pomocą korby lub wykorzystując napęd elektryczny. Poza tym można kupić parasole ogrodowe o różnej średnicy czaszy.
Aby odpocząć na tarasie, zjeść tu rodzinny obiad czy też urządzić grilla, potrzebne są nam wygodne i praktyczne meble tarasowe.
Można je kupować pojedynczo lub w całych zestawach. Wywarzane są m.in. z drewna, tworzywa sztucznego i technorattanu. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady.
To, jakie meble ustawimy na tarasie, zależy od jego rozmiaru i funkcji jaką ma pełnić. Jeśli na tarasie będziemy biesiadowali, konieczny jest stół i odpowiednia liczba krzeseł – najlepiej więcej niż jest domowników. Przydałby się także stolik, gdzie można postawić filiżankę z kawą lub herbatą, a także odłożyć telefon czy książkę.
Na większym tarasie w strefie wypoczynku warto ustawić sofę ogrodową. Do wyboru mamy sofy klasyczne lub narożniki. Nie powinno też w tym miejscu zabraknąć stabilnych i dobrze wyprofilowanych leżaków oraz foteli. Z pewnością modnym i efektownym meblem na tarasie będzie fotel wiszący lub hamak wolno stojący. Oprócz tego są w sprzedaży klasyczne hamaki mocowane do drzew lub słupów.
Na każdym tarasie przyda się także skrzynia ogrodowa, w której można składować różna akcesoria, ozdoby i dodatki.
Oczywiście nie można zagracić tarasu, gdyż to utrudniałoby poruszanie się po nim, dlatego warto dokładnie przemyśleć rozmieszczenie poszczególnych mebli i pamiętać o tym, że niektóre potrzebują więcej przestrzeni, żeby z nich wygodnie korzystać. Dotyczy to na przykład wiszącego bujanego fotela.
Wielu z nas nie wyobraża sobie ogrodowej kuchni bez grilla. Na rynku znajdziemy grille ogrodowe o różnych gabarytach – od niewielkich przenośnych modeli, aż po duże profesjonalne urządzenia z wieloma udogodnieniami. Najczęściej jako paliwo stosuje się węgiel lub brykiet drzewny. Przeznaczone jest ono do grilli tradycyjnych (stalowych lub żeliwnych) oraz ceramicznych. Grille tradycyjne mogą być otwarte lub zamknięte – te ostatnie mają specjalną pokrywę, co umożliwia podduszenie produktów, by przeszły dymnym aromatem.
Jeśli zależy nam na wygodniejszej obsłudze (w tym płynnej regulacji temperatury) i prostszym czyszczeniu możemy wybrać grille gazowe. Zasila je z butli na propan-butan lub podłącza do instalacji gazowej.
Inną polecaną opcją jest grill elektryczny. Można na nim grillować bez ognia i dymu, dzięki czemu unikniemy sąsiedzkich sporów.
Aranżacja tarasu w bloku lub w ogrodzie z pewnością zyska, jeśli zaplanujemy tu biokominek. W zależności od stylu, w jakim mamy urządzony taras do wyboru mamy biokominki przypominające swoim wyglądem otwarte palenisko, tradycyjny wkład kominkowy, a najmniejsze modele można ustawić nawet na stole. Obudowa biokominków wykonywana jest ze stali malowanej proszkowo, stali nierdzewnej, ceramiki, kamienia oraz szkła hartowanego. W zestawie jest też wkładka, w której spalany jest bioetanol (specjalne paliwo). Podczas użytkowania należy zwrócić uwagę na to, aby nie dolewać bioetanolu, gdy płonie ogień. Wolno to zrobić wyłącznie wtedy, gdy palenisko jest zimne.
Trudno wyobrazić sobie aranżacji tarasu bez odpowiedniego oświetlenia. Lampy, kinkiety, girlanda złożona z żarówek czy przenośne latarenki odmieniają wieczorem wygląd tej przestrzeni. Ważna jest również strona praktyczna, dlatego kinkiety i lampy stojące mogą być wyposażone w czujniki ruchu, co zapewnia bezpieczeństwo i oszczędność energii. Osoby dbające o środowisko zainteresuje z pewnością oświetlenie solarne i ledowe.
Wybierając lampy zewnętrzne pamiętajmy o tym, że muszą mieć one co najmniej stopień ochrony IP44, dzięki czemu będą odporne na działanie wody.
Korzystanie z mebli na tarasie będzie jeszcze bardziej wygodne, jeśli kupimy do nich odpowiednie poduszki ogrodowe. Dostępne są one we wszystkich kolorach, jakie sobie zamarzymy, od jednobarwnych po wzorzyste. Nie będzie zatem kłopotu z dopasowaniem ich do stylu aranżacji tej przestrzeni.
Rośliny na tarasie mogą nas osłaniać przed słońcem i wiatrem, a także wzrokiem ciekawskich sąsiadów czy przechodniów. Wyjątkowy klimat tego miejsca podkreślą odpowiednio dobrane krzewy, kwiaty i trawy ozdobne w donicach stojących oraz wiszących (okrągłych, kwadratowych i prostokątnych). Można tu również ustawić mini skrzynie z ziołami, tak aby mieć je zawsze w zasięgu ręki.
Wybierając rośliny zwróćmy uwagę na to, że poszczególne odmiany mają różne wymagania dotyczące nasłonecznienia, gleby oraz odmienne tempo wzrostu i co ciekawe niektóre gatunki lubią swoje sąsiedztwo (i dzięki temu lepiej rosną), a inne nie.
Efektownym elementem dekoracyjnym przy tarasie może być gazon betonowy.
Można go wykorzystać jako pojedynczą donicę ogrodową lub jako element kwietnika czy umocnienie skarpy.
Jeśli urządzasz taras lub ogród ciekawą ofertę architektury ogrodowej betonowej znajdziesz na Merkury Market.