W przypadku każdej kuchni, najważniejsze przy aranżacji jest jej drobiazgowe i przemyślane rozplanowanie. Nie inaczej jest z kuchnią w kształcie litery U. Chociaż posiadanie zabudowy kuchennej z trzech stron sprawia, że mamy sporo powierzchni roboczej na blatach i sporo miejsca do przechowywania w szafkach, nadal dobrze jest poznać kilka zasad, które pozwolą mądrze zagospodarować tę przestrzeń. Warto wiedzieć także, że jest to układ idealny nie tylko do dużych kuchni. Wprost przeciwnie – niewielką czy wąską kuchnię również można w ten sposób zaaranżować i jest to wcale nierzadkie.
- Kształt – chociaż taki układ porównuje się do półkolistej litery U, tak naprawdę sprawdzi się głównie w kuchniach kwadratowych i prostokątnych.
- Odległości – wprawdzie kuchnia w kształcie litery U nadaje się również do niewielkich kuchni, trzeba jednak pamiętać, że odległość między równoległymi rzędami szafek nie może być za mała – za absolutne minimum uznaje się 90 cm, natomiast za komfortowe minimum – 120 cm.
- Szafki narożne – przy zabudowie kuchennej z trzech stron zyskujemy aż dwa rogi do zagospodarowania. Jest to dość newralgiczny punkt zabudowy, w którym często traci się sporo powierzchni do przechowywania, dlatego warto uwzględnić ten fakt już na etapie planowania.
- Stół – zabudowanie trzech ścian w kuchni powoduje, że może brakować miejsca na stół kuchenny. W zależności od zapotrzebowania, możemy zdecydować się na niewielki składany stolik mocowany do ściany lub wydzielić fragment blatu roboczego na ten cel i przy pomocy stołków barowych stworzyć z niego niewielką przestrzeń jadalnianą. W przypadku większych kuchni można nieco bardziej zaszaleć i wybrać np. pomiędzy stołem a wyspą kuchenną.
- Kosze na odpady – im dokładniej segregujemy odpady, tym więcej przestrzeni zajmą nam specjalne kosze. To również jest jedna z kwestii wymagających uwzględnienia już na etapie planowania kuchni. Niewielki system koszy zmieścimy w głębokiej wysuwanej szafce pod zlew. Inną opcją są kosze ustawiane pionowo, jeden na drugim. Zajmują one wtedy mniejszą powierzchnię kuchni, ale może być nieco trudniej je schować, tak aby nie stały na widoku.
Każda kuchnia dzieli się na strefy w zależności od czynności, jaką w danym miejscu wykonujemy. Może to być np. strefa przyrządzania posiłków, strefa ich spożywania, czy wreszcie strefa zmywania. Podstawą rozplanowywania układu w kuchni jest jednak zasada trójkąta roboczego:
- najważniejsze trzy punkty powinny być rozmieszczone na planie trójkąta, stanowiąc jego wierzchołki. Są to lodówka, kuchenka i zlewozmywak;
- zasada ta mówi również o tym, że kolejne strefy powinny być rozmieszczone z uwzględnieniem kolejności czynności, a zatem kuchenka nie powinna stać między zlewem a lodówką, bo gdy wyciągamy produkty z lodówki, zazwyczaj kierujemy się najpierw pod kran, aby je opłukać;
- trzecim aspektem jest odległość między strefami – między zlewem a lodówką i kuchenką powinno to być nie mniej niż ok. 1,20 m i nie więcej niż ok. 2,1 m. Między lodówką a kuchenką może to być nieco więcej – między ok. 1,2 m a ok. 2,7 m;
- na koniec warto zapamiętać, że każda z tych trzech stref powinna posiadać w swoim obrębie kawałek wolnego blatu roboczego, tak abyśmy mogli mieć pod ręką potrzebne rzeczy bądź swobodnie coś odłożyć.
To jednak nie koniec stref kuchennych. Zwłaszcza w średniej i dużej kuchni w kształcie U możemy sobie pozwolić na to, by uwzględnić więcej różnych obszarów, np. przestrzeń na przechowywanie sprzętów kuchennych i innych akcesoriów czy przestrzeń spiżarniana na zapasy i przetwory.
Dla wygody użytkowania kuchni ważne jest, aby te strefy były z góry zaplanowane, np.:
- jeśli stworzymy strefę przyrządzania gorących napojów, to powinien tam stać zarówno ekspres, jak i czajnik, ale pod ręką powinien znajdować się również wybór kaw i herbat, podobnie jak np. zaparzaczki czy wreszcie kubki i filiżanki;
- w miejscu, gdzie będziemy najczęściej obrabiać produkty, czyli np. kroić mięso, obierać warzywa, mieszać składniki, pod ręką powinny być deski do krojenia, miski, noże i obieraczki;
- w pobliżu kuchenki powinien stać olej, w zasięgu ręki warto mieć też wszelkie łyżki do mieszania, cedzaki czy chochle.
Strefy powinny być rozplanowane również pionowo – przedmioty, po które sięgamy rzadziej powinny znaleźć się na ostatniej półce szafki wiszącej lub na samym dole szafki dolnej, Natomiast to, czego używamy najczęściej, powinno być pod ręką, jak najbliżej blatu, czyli albo w górnych szufladach/na górnych półkach, albo na dolnych półkach szafek wiszących.
Przy aranżowaniu kuchni wybór mebli jest kluczowy – to on w dużej mierze decyduje o ergonomiczności pomieszczenia, ale także o jego wyglądzie.
W przypadku niewielkiej kuchni U niezłym rozwiązaniem może być rezygnacja z górnych szafek na rzecz tych stojących. Dzięki temu kuchnia może być mniej przytłaczająca, a za to sprawiać wrażenie bardziej przestronnej. Nie oznacza to, że przestrzeń na ścianach nie powinna być maksymalnie wykorzystana – można to jednak zrobić za pomocą wizualnie subtelniejszych półek, relingów i wieszaków.
Jeśli zaś kuchnia jest otwarta na salon, lepiej zdecydować się na zabudowane szafki wiszące, najlepiej o dość prostej formie, oraz zabudowanie sprzętów AGD frontami kuchennymi IKEA – dzięki temu będzie wizualnie spójna, uporządkowana i nie wprowadzi do naszego salonu wrażenia chaosu.
Warto też zamocować specjalne oświetlenie do szafek, co efektownie wygląda, a do tego pozwala wygodniej z nich korzystać.
Kolejnym kluczowym elementem każdej kuchni są blaty – muszą być odporne na plamy, zarysowania i wysoką temperaturę, ale nie bez znaczenia jest też ich wygląd wpływający na design całego pomieszczenia. Szczególnie widać to w kuchni w kształcie U, gdzie z reguły powierzchnia blatów roboczych jest spora.
Rodzaj blatu powinniśmy dobrać w zależności od stylu, w jakim urządzamy kuchnię. Dobrze sprawdza się zasada kontrastu, np. czarną, industrialną kuchnię wizualnie ociepli blat kuchenny IKEA z drewna. Z kolei do jasnych frontów i szafek dobrze będzie pasował ciemny blat.
W przypadku większej kuchni (lub otwartej na salon) dobrym rozwiązaniem jest wstawienie wyspy kuchennej z dobranymi do niej stołkami barowymi i odpowiednim oświetleniem. Pozwoli to zwiększyć powierzchnię roboczą i przy okazji stworzyć niewielką strefę jadalnianą.
A gdzie w kuchni w kształcie U powinniśmy umieścić zlewozmywak? Zazwyczaj do tego celu wybierana jest ściana z oknem, na wprost wejścia. Jednak decyzję powinniśmy podjąć biorąc pod rozwagę specyfikę naszej własnej kuchni oraz nasze upodobania.
Kuchnia o takim kształcie jest zazwyczaj dosyć spora, dlatego bez problemu będziemy mogli zdecydować się na większy, a co za tym idzie – wygodniejszy zlew kuchenny IKEA, np. 1,5- lub 2-komorowy. Dobrym wyborem są zlewy ceramiczne, które są bardzo wytrzymałe i odporne na zaplamienia. Do niego warto dobrać designerską baterię, dopasowaną stylem do aranżacji całego pomieszczenia.
Jeśli zlew nie będzie usytuowany pod oknem, to suszarkę na naczynia warto umieścić w szafce nad zlewem, tak aby nie stała na widoku.
W wyposażeniu kuchni U największym wyzwaniem jest mądre rozplanowanie przechowywania w szafkach narożnych. Dzięki odpowiednim systemom możemy sprawić, że paradoksalnie, to właśnie te szafki staną się najbardziej pojemne. Pomogą w tym systemy prowadnic, specjalne karuzele, stojaki służące do segregowania talerzy bądź pokrywek do garnków i patelni.
We wszelkich szafkach i szufladach rewelacyjnie sprawdzą się organizery, dzięki którym nawet w szufladzie pełnej drobiazgów nie będzie trzeba niczego długo szukać.
Zobacz także inne artykuły: