Styl wiejski, nazywany z angielskiego rustykalnym, to prawdziwa celebracja prostoty i powrót do korzeni. Stoi w przeciwwadze do sterylnych, surowych i minimalistycznych nowoczesnych estetyk i czerpie z tradycyjnych, organicznych oraz folkowych rozwiązań. Dzięki temu jest uznawany za styl z duszą, który tworzy przytulne wnętrza i czyni je bardziej osobistymi.
Dużą zasługę ma tu naturalna, uspokajająca i jasna kolorystyka. Styl rustykalny bazuje w dużym stopniu na odcieniach ziemi:
- piaskowym beżu i ecru,
- ciepłych brązach,
- khaki i naturalnych zieleniach,
- ciepłych szarościach,
- kolorach naturalnego drewna.
Często czerpie także z ciepłych kolorów, pasujących do estetyki retro:
- pasteli (fioletu, lawendy, błękitu),
- ciepłej i wypłowiałej żółci (koloru słoneczników, słomkowych kapeluszy).
Duży udział drewnianych elementów i dodatków sprawia, że styl jest bardzo naturalny i ciepły. Drewno zwykle jest niemalowane, a olejowane, by zachować jego organiczne piękno i fakturę. Często drewno pochodzi też z odzysku lub recyklingu (np. z innych starych mebli). W stylu rustykalnym bardzo dużo czerpie się bowiem z idei „zero waste” i „less waste” (z ang. „brak marnowania” i „mniej marnowania”). Ponadto wykorzystuje inne ekologiczne rozwiązania np. naturalne materiały podlegające recyklingowi i akcesoria DIY.
Wyobraź sobie wiejską kuchnię jak u babci. Drewniane meble, skrzypiące deski, zapach wiejskiego domu. Ten klimat ma oddawać twoja aranżacja. Nie bój się przepychu, koloru i różnorodności dodatków. Wnętrze ma mieć wymiar osobisty, więc nie krępuj się dodać coś od siebie.
Do rustykalnej kuchni najczęściej wybierane są białe lub kremowe szafki kuchenne IKEA albo takie, które zostały wykonane z naturalnego drewna. Fronty mogą być rzeźbione, z ornamentami i dekoracjami. Warto wybrać też kilka szafek ze szklanymi drzwiczkami, by w staroświeckim stylu wyeksponować naczynia. Sprawdzą się do tego także otwarte półki, ale będą nieco mniej praktyczne. Naczynia, które na nich postawimy, będą się kurzyć.
Szafki w wiejskiej kuchni mogą mieć także stylizowane gałki lub uchwyty. Często spotyka się:
- warianty ceramiczne (czasem z namalowanymi kwiatami),
- drewniane (malowane bądź w kolorze naturalnego drewna)
- rzeźbione (w finezyjnych kształtach)
- nieco bardziej nowoczesne skórzane.
Co ciekawe, w kuchni rustykalnej ważna jest także zabudowa sprzętów AGD. Nowoczesne sprzęty gryzą się bowiem z tradycyjnym, wiejskim designem. Dlatego chowa się je za drzwiczkami szafek. W zabudowie można ukryć zmywarkę, mikrofalówkę, piekarnik i lodówkę. Dzięki temu kuchnia na pierwszy rzut oka będzie wyglądała bardzo tradycyjnie. Ma to także wymiar praktyczny – sprzęty mniej się kurzą i brudzą.
Blaty w rustykalnej kuchni zwykle są wykonane z drewna. Najtrwalsze są takie gatunki jak buk, dąb i jesion. Blaty nie są malowane ani pobielane. Zwykle jako impregnaty stosuje się oleje, które wydobywają naturalny kolor drewna i podkreślają strukturę słojów.
Dzięki drewnianym blatom kuchnia nabiera swojskiego i organicznego charakteru. Drewno jest też przyjemniejsze w dotyku od zimnego kamienia czy laminatu. Ładnie się starzeje i nawet nieco już wysłużone nie niszczy aranżacji. Styl rustykalny lubi naturalnie postarzane i nieco zużyte materiały.
Warto jednak pamiętać, że współczesny styl rustykalny tylko estetycznie odgradza się od nowoczesności. Takie rozwiązania jak oświetlenie blatów nadal powinny być brane pod uwagę. Lampy podszafkowe LED są na tyle małe, że ich nie widać, ale we właściwy sposób oświetlają przestrzeń roboczą, ułatwiając precyzyjne pace przy blacie.
Nowoczesnym rozwiązaniem w rustykalnej kuchni mogą by wyspy kuchenne IKEA. Oczywiście podobnie jak szafki wyspa powinna mieć drewniane blaty robocze. Przydatne będą też dodatkowe szuflady i szafki do przechowywania, tak by w pełni wykorzystać przestrzeń. Wyspa może służyć do przygotowywania posiłków, ale i ich jedzenia. Wystarczy dostawić po jednej stronie wysokie drewniane stołki lub krzesła z oparciami, by zastąpiła stół.
Tu również warto zdecydować się na dobre oświetlenie. Stylizowany żyrandol tuż nad wyspą sprawi, że domownicy będą dobrze widzieli, co jedzą oraz będą mogli wykorzystać przestrzeń np. przy majsterkowaniu, czytaniu gazety, odrabianiu lekcji z dzieckiem, czy wykonywaniu rękodzieła. Jednocześnie stylizowana lampa doda wnętrzu uroku i podkreśli jego wiejski charakter.
Jeśli twoja kuchnia jest duża, warto byś zmieścił w niej stół jadalny. To nieodzowny element rustykalnej estetyki. Stół jest bowiem sercem domu, przy którym spotykają się domownicy, aby dzielić szczęśliwe chwile. Odpowiada za swojskość i przytulność wnętrza.
Jakie stoły do kuchni IKEA nadają się do rustykalnej kuchni? Oczywiście drewniane. Jeśli twoje meble są białe, możesz dobrać stół pod ich kolor lub wybrać kontrastowy odcień naturalnego drewna. Sprawdzą się też meble pastelowe i szare.
Krzesła powinny być wygodne i z oparciami. Najlepiej tapicerowane lub wyposażone w poduszki w folkowe wzory. Mogą być dopasowane do obrusu, bieżnika albo podkładek, leżących na blacie, choć wykorzystanie różnokolorowych poduszek także może mieć swój urok i dodać wnętrzu swojskości.
Styl rustykalny jest organiczny, dlatego pasują do niego dodatki z naturalnych materiałów np.:
- wikliny – struktura plecionek wprowadza nową fakturę, a kolor dobrze współgra z odcieniami drewna. Do wnętrza można wprowadzić takie dodatki wiklinowe jak koszyki na owoce, pieczywo, osłonki na doniczki, podwieszane kosze, organizery, plecione podkładki;
- lnu – sprawdzi się zarówno naturalny, jak i barwiony len. Jest on materiałem ekologicznym, łatwym w utrzymaniu czystości i co ciekawe – antyseptycznym. Idealnie więc nadaje się do kuchni. Wykonuje się z niego zasłony, obrusy, ścierki, ekoworeczki na chleb i owoce. Może by też bazą obrazów haftowanych lub krzyżowanych.
- bawełny – jest miększa niż len, dlatego świetnie sprawdzi się na obicia i poduszki. Warto także zakupić bawełniane rękawice i ściereczki. Z bawełnianego sznurka można też własnoręcznie wykonać także pojemniczki na owoce, podkładki oraz makramy i makatki. Ozdoby DIY dodadzą osobistego wyrazu pomieszczeniu;
- trzciny – trzcinowe plecione dywaniki i kosze także mogą być ozdobą rustykalnej kuchni. Mają nieco inną fakturę niż plecionki wiklinowe i mogą być ciekawym elementem różnicującym dekoracje;
- gliny – tradycyjne gliniane garnki czy wazony dodadzą wnętrzu uroku. Można w nich trzymać suszone lub naturalne kwiaty;
- ceramiki – wykorzystaj ceramiczne pojemniki na przyprawy, herbaty czy makarony, ozdobne talerze lub kubki na półce lub ścianie, a nawet ceramiczne podkładki pod szklanki z ręcznie malowanych kafelków.
- drewna – skrzynki na kwiaty, pojemniki na przyprawy, drewniany chlebak, wytłaczane miski na owoce, czy też takie drobiazgi jak drewniane łyżki i łopatki podkreślą wiejski charakter kuchni. Warto także poszukać elementów rzeźbionych w drewnie (np. drewnianych koników, drewnianych solniczek). Takie bibeloty często można zakupić np. na wakacjach w polskich górach czy nad morzem. Nie tylko pogłębią rustykalny efekt, ale również dodadzą osobistego wymiaru.
Oczywiście doskonałym uzupełnieniem stylu będą też bujne rośliny doniczkowe, suszki podwieszone pod sufitem lub przy kuchni, zioła, a także emaliowane i metalowe garnki oraz tradycyjny (nieelektryczny) czajniczki na herbatę. Wrażenia przeniesienia się w przeszłość dopełni metalowa waga kuchenna bądź stylizowany zegar.
By podkręcić styl rustykalny, możesz spróbować przełamać go nowoczesnymi sprzętami w stylu industrialnym np. żeliwnym zlewem z czarną lub mosiężną baterią. Podobny efekt dadzą nowoczesne kinkiety i geometryczne lampy, a nawet podłoga w nowoczesną szachownicę.
Możesz też nadać kuchni bardziej marynistycznego charakteru poprzez wprowadzenie błękitów, ozdób z muszlami, kotwicami i innymi symbolami kojarzącymi się z wodą.
Innym kierunkiem może być boho – włącz do wystroju indiańskie łapacze snów, perski dywan, elementy kowbojskie albo marokańską mozaikę, by nadać designowi folkowo-eklektyczny spin.
Zobacz także inne artykuły: