Kuchnia narożna w kształcie litery L - aranżacje wnętrz

Wymarzona kuchnia musi być nie tylko piękna, ale i ergonomiczna. To pomieszczenie, w którym każdy detal powinien być przemyślany, tak aby w trakcie gotowania mieć nad wszystkim pełną kontrolę. Jedną z najpopularniejszych aranżacji jest kuchnia narożna w kształcie litery "L" - układ wygodny, uniwersalny i dający wiele możliwości. Na czym polega ułożenie kuchni w "L"? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Sprawdź!

Jak zaplanować kuchnię w kształcie litery L?

Kuchnia w kształcie „L” to taka, w której meble kuchenne rozmieszczone są z dwóch stron, a dokładniej na dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach, tworząc kąt 90 stopni.

Rozplanowanie kuchni w kształcie litery L nie powinno być szczególnie problematyczne, dlatego że jest to najbardziej popularny i zarazem funkcjonalny układ. Sprawdzi się świetnie w wąskiej kuchni, dając dużo miejsca do przyrządzania potraw, a jednocześnie pozwalając przy wolnej ścianie umieścić stół (w przypadku bardzo wąskiego pomieszczenia może on być składany). Zabudowa „L” jest również często wybieraną opcją w przypadku kuchni otwartych na salon.

Kuchnia w kształcie litery L
Kuchnia w kształcie litery L

Daje ona spore możliwości aranżacyjne. Wymiary zabudowy można niezwykle łatwo dopasować do pomieszczenia. Krótszy ciąg mebli w przypadku wąskiej kuchni może znaleźć się pod oknem, a w większym pomieszczeniu – wedle naszego widzimisię. Dysponując naprawdę sporą kuchnią, możemy też pokusić się o dwa długie ciągi mebli, na środku pomieszczenia zaś postawić wyspę, co doda nam sporo powierzchni blatu i jeszcze bardziej zwiększy ergonomiczność kuchni.

Aranżując narożną kuchnię, warto pamiętać o tym, aby zawczasu zaplanować wykorzystanie przestrzeni w rogu pomieszczenia. Dzięki szafkom cargo, wysuwanym szufladom, karuzelom do narożnych szafek i innym rozwiązaniom możemy mieć pewność, że rozsądnie wykorzystaliśmy każdy centymetr, w którym można przechowywać kuchenne akcesoria.

Dzięki popularności tego rozwiązania, jeśli zdecydujemy się na kuchnię w kształcie „L”, oprócz mebli na zamówienie, bez trudu znajdziemy też gotowe pomysły na tego typu aranżacje mebli kuchennych.

Podział kuchni w kształcie L na strefy

Przy planowaniu kuchni w kształcie litery „L” bardzo ważne jest, by pamiętać o złotej zasadzie aranżowania kuchni, czyli trójkącie roboczym. To m.in. od niego zależy, czy nasza kuchnia będzie ergonomiczna. Lepiej przemyśleć tę kwestię zawczasu, dlatego że raz urządzoną kuchnię trudno później zmienić bez dużych wydatków i gruntownych zmian aranżacyjnych.

Trójkąt roboczy to zasada, według której powinniśmy rozmieścić trzy główne strefy kuchenne: zlew, lodówkę i kuchenkę/płytę kuchenną. Aby korzystanie z kuchni było maksymalnie komfortowe i nie wymagało od nas bezsensowego przemieszczania się w tę i we w tę, te trzy punkty powinny być rozmieszczone na planie trójkąta.

Kuchnia narożna w kształcie litery L
Kuchnia narożna w kształcie litery L

Założenie to opiera się na kolejności działań, gdy przyrządzamy potrawy: wyjmujemy produkty z lodówki, myjemy, później obrabiamy na blacie i smażymy, gotujemy bądź pieczemy. Z tego względu niekorzystne byłoby np. ustawienie kuchenki na linii między lodówką a zlewem, zaburzyłoby nam bowiem płynność ruchów.

Dodatkowo istotne jest ułożenie tych stref wobec siebie nawzajem:

  • ok. 1,20-2,10 m między lodówką a zlewem;
  • ok. 1,20-2,10 m między zlewem a kuchenką;
  • ok. 1,20-2,7 m między lodówką a kuchenką.

Dzięki zachowaniu tych odległości, będziemy mogli swobodnie poruszać się po kuchni, a także wygodnie korzystać z szuflad czy piekarnika albo załadowywać czy rozładowywać zmywarkę.

Warto również zwrócić uwagę na inne detale aranżacyjne, np. wolne miejsce obok zlewu i kuchenki (jeśli jesteśmy praworęczni, to najlepiej po prawej stronie) – pozwoli nam na ustawienie ociekacza obok zlewozmywaka oraz wygodne przyrządzanie potraw, bo wszystko będziemy mogli mieć pod ręką w czasie gotowania – np. olej, przyprawy czy dodatkowe składniki.

Kuchnia narożna inspiracje
Kuchnia narożna inspiracje

W przypadku płyty kuchennej (np. indukcyjnej) warto również zwrócić uwagę, aby nie umieszczać jej w rogu. Ściana z boku płyty skutecznie ograniczy nam swobodę manewrowania patelniami czy garnkami w czasie przyrządzania jedzenia, może też uniemożliwić komfortowe używanie niektórych naczyń z długą rączką.

Jak dobrać meble do kuchni narożnej?

Jednym z kluczowych elementów aranżacyjnych każdej kuchni są meble kuchenne, czyli szafki stojące i wiszące oraz – opcjonalnie – fronty do zabudowy sprzętów AGD. Jednak dla funkcjonalności pomieszczenia bardzo ważne jest również, jaki wybierzemy blat, zlew czy stół. Czym się kierować przy wyborze mebli do kuchni?

Szafki i fronty kuchenne w układzie L

Przy wyborze szafek kuchennych musimy wiedzieć już, jaki styl aranżacji chcemy mieć w naszej kuchni. Na szczęście mamy w czym wybierać – na rynku dostępne są fronty matowe lub błysk, proste lub zdobione, w wielu kolorach, różne rodzaje uchwytów… Jak się w tym nie pogubić?

Warto zapoznać się z różnymi stylami aranżacyjnymi i pooglądać w Internecie zdjęcia przykładowych realizacji. Najczęściej wybierane style to:

  • klasyczny,
  • nowoczesny,
  • rustykalny,
  • industrialny,
  • retro.

Jeśli temat kuchni mimo tego nas przerasta pod względem planowania, z pomocą może przyjść planer kuchni online.

Kuchnia narożna aranżacje
Kuchnia narożna aranżacje

Pamiętajmy o tym, że szafki wiszące nie muszą się znaleźć nad każdą szafką dolną. Na części długości ściany mogą się przydać do przechowywania różnych bibelotów i naczyń, ale w innych spokojnie mogą być zastąpione przez półeczki czy relingi. Szafki generalnie dają kuchni większe wrażenie ładu, a w kuchni otwartej na salon – spójność designu. Jednak zastąpienie niektórych górnych szafek np. półkami może optycznie dodać kuchni lekkości.

Oświetlenie narożnych mebli kuchennych

Kwestia oświetlenia jest w kuchni bardzo istotna – tak naprawdę każda ze stref powinna mieć własne źródło światła: strefa jadalniana nad blatem lub stołem, strefa przyrządzania posiłków nad blatem, strefa przechowywania (np. spiżarnia) itd.

Do wygodnego korzystania z mebli warto zaopatrzyć się w specjalne oświetlenie do wnętrz szafek. Może ono być umieszczone nad drzwiczkami lub wewnątrz mebla. Na oświetlenie mebli kuchennych IKEA składają się również listwy i reflektory, które mogą być montowane pod szafkami wiszącymi – jest to bardzo ważne oświetlenie podszafkowe, które zapewnia nam dobrą widoczność blatu roboczego, kluczowe podczas przyrządzania posiłków.

Blaty kuchenne w kształcie litery L

Blaty są niezmiernie ważne. Dobry blat powinien być bardzo odporny (również na temperaturę i zarysowania), jak i wizualnie podkreślać design kuchni. Bardzo efektownym wyjściem są drewniane blaty kuchenne IKEA:

  • lite, np. bukowe, dębowe czy brzozowe;
  • drewniane fornirowane, np. pokryte grubą okleiną z orzecha, jesionu, dębu.

Do kuchni o bardziej chłodnym designie, np. nowoczesnych, industrialnych czy glamour, lepiej pasować będą blaty kwarcowe, np. białe, czarne, grafitowe, imitujące kamień albo marmur. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem są zaś blaty laminowane o różnych kolorach i wzorach.

W kuchni w kształcie L blat może rozciągać się przez całą długość kuchni, ale może też być umieszczony tylko na jednej ze ścian, np. dłuższej.

Zlewozmywak w kuchni narożnej

Żeby wybrać odpowiedni zlew kuchenny IKEA, musimy kierować się wymiarami kuchni i jej wystrojem, a także własnymi potrzebami. Do niewielkiej kuchni lepiej wstawić zlew jednokomorowy, który nie zajmie dużo miejsca. Alternatywy to zlewy 1,5-komorowe i dwukomorowe.

Jeśli zlew będzie stał pod oknem i nie ma możliwości zawieszenia nad nim szafki kuchennej, to dobrym pomysłem może być wybranie zlewu z ociekarką, na której postawimy suszarkę do naczyń. Jeśli zaś mamy szafkę nad zlewem, suszarkę lepiej do niej schować.

Stół kuchenny czy wyspa

Stół kuchenny to centralne miejsce każdej kuchni jako punkt towarzyskich spotkań i miejsce wspólnych posiłków. Niekiedy jego funkcję może jednak pełnić wyspa kuchenna – jest to świetna opcja szczególnie w dużych kuchniach w kształcie L, zarówno osobnych, jak i otwartych na salon. W średniej i małej kuchni zaś lepszym pomysłem będzie raczej niewielki stolik.

Półwysep kuchenny lub stolik może być też przedłużeniem blatu – nieco większy, jeśli metraż nam na to pozwala, a w przypadku małej kuchni może to być mały stolik na ścianę, który składa się, gdy jest nieużywany.

Zobacz także inne artykuły:

Kuchnia w kształcie litery U - aranżacje i planowanie kuchni

Kuchnia w stylu skandynawskim - aranżacje i pomysły

Mała kuchnia w bloku - jak ją urządzić?

Kuchnia rustykalna - pomysły na wnętrze w wiejskim stylu

Kuchnia narożna w kształcie litery L - aranżacje wnętrz

Czarna kuchnia z drewnem - pomysły i inspiracje

Kuchnia w stylu skandynawskim - aranżacje i pomysły

Kuchnia w kształcie litery U - aranżacje i planowanie kuchni

Oświetlenie kuchni - aranżacje kuchennych stref oświetlenia

Kuchnia w stylu retro i vintage - inspiracje