Nowy ważny czynnik przy wyborze własnego M - przestrzeń wspólna dla mieszkańców

Lokalizacja, cena, metraż to trzy najważniejsze czynniki, którymi do niedawna najczęściej kierowali się potencjalni nabywcy mieszkań. W efekcie największym zainteresowaniem cieszyły się nieruchomości o stosunkowo niskiej cenie metra kwadratowego i zlokalizowane możliwie blisko miejsca pracy, szkoły czy terenów rekreacyjnych. Atrakcyjne rozwiązania przygotowane w budynku takie jak: sala fitness, strefa zabaw dla dzieci czy taras na dachu, które przekładały się na jakość życia, w procesie zakupu nie grały pierwszoplanowej roli. Ale to już się zmienia.

Oferta związana z częściami wspólnymi osiedli stała się czwartym, równie istotnym czynnikiem przy wyborze własnego M. - Klienci coraz częściej zwracają uwagę na rodzaj oferowanych części wspólnych – mówi Bartłomiej Oset, wiceprezes NDI Development. Atrakcyjne i estetyczne rozwiązania wpływają na ich codzienne poczucie komfortu. Obecnie wszyscy uczymy się doceniać te walory, szczególnie w czasach, kiedy z najróżniejszych powodów zmuszeni jesteśmy spędzać więcej czasu w domu niż wcześniej.

Zobacz wideo Jak wygląda rynek nieruchomości w trakcie pandemii? Rozmowa z ekspertem

Przestrzeń wspólna jako wizytówka inwestycji

Rynkowy zwrot klientów w stronę jakości danej inwestycji sprawił, że przestrzenie wspólne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Klienci zaczęli doceniać niewątpliwe walory tych nowocześnie zaprojektowanych rozwiązań, nawet jeżeli kupno mieszkania wiązałoby się z nieco większym kosztem.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

- Przestrzenie wspólne w budynkach mieszkalnych to nie tylko tzw. wizytówki inwestycji, które mają zachęcić potencjalnego klienta do kupna mieszkania, ale także miejsca, w których mieszkańcy mogą się spotkać, spędzić czas na odpoczynku, czynnym czy biernym, lub oddać się swojemu hobby. W czasie wspólnych dyskusji z inwestorami pojawiają się najróżniejsze pomysły na ich wykorzystanie. Oprócz obligatoryjnych placów zabaw projektowaliśmy wspólne tarasy dachowe, siłownie, małe SPA, kluby sąsiedzkie, czy mini warsztaty - mówi Michał Baryżewski, współzałożyciel biura Arch-Deco.

Ważne części wspólne

Każda z części wspólnych pełni więc ściśle określoną funkcję, której celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców. Sprawdźmy zatem, jak obecność poszczególnych części wspólnych wpływa na różne aspekty życia codziennego.

  • Recepcja. Stała obecność portiera bezpośrednio przekłada się na zapewnienie porządku i bezpieczeństwa. Dodatkowo portier jako przedstawiciel mieszkańców może również pomóc w organizacji drobnych spraw codziennych, jak przekazanie kluczy czy odbiór przesyłek od kuriera. Recepcja to również główny punkt nadzoru nad osiedlem. Zawsze kiedy pojawią się problemy, które wymagają pilnej interwencji, jak choćby naprawy techniczne, mieszkańcy mogą liczyć, że w recepcji znajduje się ktoś, komu można sprawę zgłosić i kto szybko się nią zajmie.
  • Strefy relaksu. Tarasy dachowe i przestrzenie zielone umożliwiają zaspokojenie codziennej potrzeby odpoczynku po pracy. Niegdyś stanowiły one synonim architektonicznego luksusu, dziś są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Dzięki nim rodzinne przebywanie na świeżym powietrzu w otoczeniu natury nie wiąże się już z wielokilometrową wycieczką poza miasto. Ponadto tarasy na dachach budynków to również miejsca spotkań i integracji mieszkańców.
  • Strefy fitness. To jedne z pierwszych części wspólnych, które szybko zyskały ogromną popularność. Również one przekładają się na oszczędność czasu spędzonego na dojazdach do swoich miejskich i przede wszystkim - płatnych odpowiedników. Profesjonalnie wyposażone siłownie czy sale do aerobiku znajdujące się w obrębie miejsca zamieszkania są już na tyle powszechne, że wielu trenerów czy instruktorów oferuje organizację wspólnych zajęć dla mieszkańców właśnie w nich.
  • Atrakcje dla najmłodszych. Strefy zabaw dla dzieci są nieocenionym atutem przy wyborze konkretnej inwestycji mieszkaniowej dla młodych rodziców. Zjeżdżalnie, baseny z kulkami czy urządzenia do wspinaczki są znakomitym uzupełnieniem placów zabaw znajdujących się na świeżym powietrzu, ponieważ można z nich korzystać również przy niesprzyjających warunkach pogodowych.

Nowatorskie części wspólne

Dynamiczna popularyzacja tych rozwiązań, idąca w parze z zaledwie nieznacznie wyższym kosztem, sprawia że deweloperzy i architekci w niedalekiej przyszłości będę coraz bardziej skupiać się na oferowaniu kolejnych typów nowatorskich części wspólnych.

mat. prasowy / Nowe Orłowo

- Obecnie coraz częściej stawia się na kreowanie miejsc spotkań – np. świetlicy osiedlowej, w której można obejrzeć mecz w towarzystwie sąsiada czy pograć w bilard. Bardzo pożyteczną przestrzenią wspólną cieszącą się ogromną popularnością są w pełni wyposażone małe warsztaty w garażach podziemnych. Moim zdaniem w obliczu odwrócenia się ku bardziej ekologicznemu stylowi życia, z korzyścią dla nas wszystkich, nadchodzącym trendem w projektowaniu takich przestrzeni mogą być wspólne ogródki warzywne czy nawet małe szklarnie - podsumowuje Michał Baryżewski, współzałożyciel biura Arch-Deco.

Źródło: mat. prasowe - centrum.pr