Zdrowe społeczeństwo wymaga zdrowych domów na co zwraca uwagę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która w raporcie „WHO – Warunki mieszkaniowe i wskazówki zdrowotne” przedstawiła zalecenia dotyczące promowania zdrowych mieszkań. Jak czytamy w raporcie WHO, poprawa warunków mieszkaniowych może zapobiegać chorobom, podnieść jakość życia, zmniejszyć ubóstwo, jak również pomóc złagodzić zmiany klimatu. Ponadto, mieszkalnictwo nabiera coraz większego znaczenia dla zdrowia w świetle rozwoju miast, starzenia się społeczeństw oraz zmian klimatu.
Jak duży wpływ mają budynki na zdrowie Europejczyków, w tym również Polaków, od kilku lat zwraca uwagę również „Barometr zdrowych domów”, którego inicjatorem jest Grupa VELUX. Badania przeprowadzone na grupie 45 000 Europejczyków pozwoliły określić pięć cech zdrowego domu: po pierwsze – dobre warunki do snu, po drugie – komfort cieplny we wnętrzu, po trzecie – świeże powietrze, po czwarte – dostęp do światła dziennego i po piąte – odpowiedni poziom wilgotności.
Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.
Panując budowę, remont lub wykończenie domu nie powinniśmy pomijać takich kwestii, jak wybór odpowiednich materiałów budowlanych.
Jak podpowiada Tomasz Dzierwa z firmy Baumit, po pierwsze skierujmy naszą uwagę na właściwe ocieplenie domu. Optymalna temperatura wewnętrzna powinna wynosić 18-22°C (zależnie od typu pomieszczenia), a właściwa termoizolacja w połączeniu z odpowiednią grubością ścian powinna być w stanie nam ją zagwarantować, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Dodatkowo, ciepłe ściany są po prostu przytulne, a przecież tego głównie pragniemy w naszych domach.
Kolejna ważna kwestia to wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Powinna utrzymywać się na poziomie 40-60%, ponieważ wtedy będziemy czuć się komfortowo, jednocześnie nie ryzykując rozwoju pleśni czy dolegliwości takich jak np. zaburzenia snu, czy problemy z oddychaniem. Z tego powodu należy szczególną uwagę zwrócić na skuteczną wentylację pomieszczeń, co wiąże się z zapewnieniem skutecznego napływu świeżego powietrza do domu oraz usunięcie zużytego.
Gwarancją zachowania odpowiedniego poziomu wilgoci są także wysokiej jakości tynki wewnętrzne, które mają zdolność magazynowania pary wodnej, a dodatkowo, dzięki swoim właściwościom, minimalizują ryzyko rozwoju szkodliwych mikroorganizmów.
Często możemy nie zdawać sobie sprawy, że dolegliwości takie jak ból głowy czy zmęczenie mogą być spowodowane użyciem niewłaściwych materiałów budowlanych. Szkodliwe substancje, które się w nich znajdują mogą negatywnie wpłynąć na jakość powietrza w pomieszczeniu oraz wydzielać uciążliwy zapach. Dlatego właśnie wybór odpowiednich materiałów budowlanych to niezwykle istotny etap. – Zastanawiając się jaki produkt wybrać, warto zwrócić uwagę na to, czy ma on potwierdzony certyfikat, świadczący o jego bezpieczeństwie i naturalnym pochodzeniu. Dzięki temu możemy być pewni, że produkt, którego użyjemy podczas remontu, nie będzie szkodził naszemu zdrowiu – przekonuje Tomasz Dzierwa.
Warto wybierać takie wyroby budowlane, które mają atest higieniczny PZH. Oznacza on, że produkt jest bezpieczny dla zdrowia i życia mieszkańców pod względem składu chemicznego, przeznaczenia, zastosowania i oddziaływania na środowisko.
Materiały budowlane są także klasyfikowane ze względu na emisję lotnych związków organicznych (LZO), czyli związków chemicznych, które przechodzą łatwo w postać pary lub gazu i przedostają do powietrza, które wdychamy. W efekcie mogą negatywnie oddziaływają na nasze zdrowie. Przykładowo zgodnie z normami krajowymi i dyrektywą UE, maksymalna zwartość LZO w farbach do wnętrz wynosi 30 g/l.
Z kolei znak EcoLabel przyznawany jest wyrobom przyjaznym dla środowiska, a także spełniającym wysokie standardy jakościowe i zdrowotne. Może być on umieszczony na produktach takich jak farby, lakiery czy armatura sanitarna.
Warto też zwrócić uwagę certyfikat natureplus® przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Budownictwa i Mieszkania. Certyfikat ten to potwierdzenie najwyższych standardów jakości oraz bezpieczeństwa dla użytkowników wytwarzanych materiałów budowlanych, przeznaczonych do wykańczania wnętrz (np. tynków i gładzi wapiennych, farb).
Źródło: materiały prasowe Baumit, badanie „Barometr zdrowych domów” Velux