Nasir ol-Molk to jeden z najbardziej przykuwających uwagę budynków na świecie. Różowy meczet mieści się Sziraz w Iranie. Jego bryłę można uznać za całkowicie tradycyjną, jednak to, co dziewiętnastowieczni twórcy budynku zrobili z wnętrzem, budzi zachwyt.
Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.
Odwiedzających świątynię wita feeria barw. To dzięki witrażom, które zaprojektowano tak, by wpuszczały do środka jak najwięcej słońca.
Do dekoracji budynku wykorzystano różowe płytki, tego koloru użyto też w okiennym szkle. To odniesienie do perskiej kultury, w której kolor różowy był symbolem piękna. I właśnie przez dominację tego koloru świątynia określana jest jako różowy meczet.
Eksperci podkreślają jednak, że meczet zbudowany za dynastii Qajar jest dowodem na przenikanie się kultur. Oprócz wzorów geometrycznych, klasycznych dla regionu, w budynku zastosowano też będące domeną europejską motywy kwiatowe. Kafelki wykorzystane do tego wzoru były pod koniec XIX w. importowane do Iranu z Wielkiej Brytanii i Francji.
Turystów i pielgrzymów zachwyca też bogactwo ornamentów, zdobień i kształtów. Róż jest kolorem dominującym, nie brak jednak innych akcentów - od żółci i zieleni, po błękit i fiolet.
Twórcy budowli nie mniejszą uwagę przywiązali do sufitu. Oprócz skomplikowanej geometrycznej formy cechuje go też bogactwo wzorów i kolorów użytych płytek.