O co pytać kupując mieszkanie na rynku wtórnym?

Kupno mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Zanim wybierzemy odpowiedni lokal, należy wyjaśnić wszystkie szczegóły, dotyczące przyszłej transakcji. W obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego, kiedy należy ograniczyć wychodzenie z domu, możemy przygotować checklistę, czyli listę pytań oraz kwestii wymagających szerszego omówienia i wysłać ją do ogłoszeniodawcy lub agencji nieruchomości.

Jeśli już wstępnie – po obejrzeniu zdjęć i opisów nieruchomości – wybraliśmy kilka, które nas szczególnie zainteresowały, warto stworzyć checklistę, która pomoże skupić się nam na tym, co najważniejsze i niczego nie pominąć. Dzięki temu z pewnością łatwiej nam będzie dokonać najlepszego wyboru.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Przykładowa checklista

Niezależnie, czy będą to pytania skierowane bezpośrednio do właściciela mieszkania, czy do agenta, który go reprezentuje, wyjaśnijmy następujące kwestie:

  1. Dlaczego mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż?
  2. Jaki jest stan prawny nieruchomości? (czy lokal ma księgę wieczystą, a jeśli tak należy poprosić o jej numer i sprawdzić online brak zobowiązań w EKW, czyli Elektronicznej Księdze Wieczystej).
  3. Czy mieszkanie nie stanowi zabezpieczenia kredytu bądź pożyczki?
  4. Czy mieszkanie jest spółdzielcze, czy wspólnotowe?
  5. Czy jest to pierwszy właściciel mieszkania? Jeśli nie, kto i jak długo mieszkał przed nim?
  6. Jakie i kiedy przeprowadzono remonty? (zapytajmy m.in. czy dotyczyły one także instalacji - elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej – to ważne, gdyż ich modernizacja wiąże się z dużym zakresem prac i kosztów).
  7. Jakie są możliwości przebudowy i zmiany aranżacji wnętrz? (musimy wiedzieć, które ściany to nośne, jeśli rozważamy np. wydzielenie pokoju).
  8. Jaki jest stan techniczny samego budynku? (czy np. został ocieplony? czy jakieś prace przewidziane są w przyszłości?).
  9. Kto zarządza budynkiem?
  10. Jakie są koszty utrzymania mieszkania? (należy poprosić o rachunki z kilku ostatnich miesięcy i sprawdzić opłaty za czynsz i media)
  11. Kiedy sprzedający planuje opuścić mieszkanie i czy zostanie w nim jakieś wyposażenie?
  12. Kto mieszka w najbliższym sąsiedztwie? (np. rodziny z małymi dziećmi)
  13. Czy jest miejsce do parkowania?
  14. Czy jest komórka lokatorska?
  15. Czy podana cena podlega negocjacji?

Jak obejrzeć nieruchomość bez wychodzenia z domu?

Chociaż w czasie trwającej pandemii nie mamy możliwości bezpośredniego obejrzenia nieruchomości na miejscu, to od czego są nowoczesne technologie. Jeśli kupujemy mieszkanie z pomocą agencji, należy zapytać, czy istnieje możliwość połączenia się online, aby pośrednik mógł zaprezentować nam nieruchomość.

Deborah Cortelazzi - unsplash.com

Warto także wiedzieć o tym, że są aplikacje, które dzięki opisom, obrazom i wideo sprawiają, że udamy się w wirtualny spacer po nieruchomości (np. Evryplace lub SpotBrowser).

Zobacz także: Jak pokazać dom online. Te narzędzia pomogą w czasie kryzysu