Strefa umywalkowa jest centralnym punktem w łazience. Pomieszczenie trzeba tak zorganizować, aby odpowiadało na potrzeby wszystkich domowników. Wygodna umywalka z łatwą w obsłudze baterią, miejsce do przechowywania kosmetyków i przyborów toaletowych dostępne w zasięgu ręki, lustro i jego oświetlenie – to najważniejsze elementy wyposażenia, kluczowe dla komfortu korzystania ze strefy umywalkowej.
Zastanawiając się, jakie oświetlenie do łazienki wybrać, warto przyjrzeć się najświeższym trendom na rynku wnętrzarskim. Już od pewnego czasu zdecydowanie odchodzi się od idei jednego centralnego oświetlenia sufitowego na rzecz wizualnego wydzielenia stref funkcjonalnych za pomocą punktów i listew świetlnych.
Drugi ważny trend to wykorzystanie podświetlenia nie tylko szafek czy obudowy wanny, ale też paneli sufitowych, kabin prysznicowych czy dodatkowych ścianek. Te ostatnie coraz częściej stawiane są głównie po to, by zapewnić ciekawą aranżację wnętrza jako dodatkowe elementy kompozycji wizualnej.
Oświetlenie do łazienki nad lustro to kolejny element, który przeszedł prawdziwą metamorfozę. Lampy okrągłe lub podłużne, minimalistyczne lub bogato zdobione, oświetlenie nad, obok, wokół lub spod lustra – mnogość opcji i modeli daje ogromne pole do kreatywnej aranżacji. I pozwala na dużą swobodę aranżacyjną w stworzeniu ciekawego wystroju łazienki.
Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem są systemy meblowe i kolumny umywalkowe stanowiące zintegrowane systemy ceramiki, szafek i oświetlenia. Elementy są w pełni kompatybilne ze sobą i dają możliwości uzyskania spójnego i atrakcyjnego stylistycznie wystroju wnętrza. Pamiętajmy, że producenci wyposażenia często oferują pasujące do ich modeli dodatkowe moduły, np. oświetlenie łazienki KOŁO do szafek i nad lustro.
System oświetlenia, rozkład punktów świetlnych, kontaktów i włączników warto dobrze przemyśleć i dokładnie rozplanować już na etapie projektu łazienki. To kluczowe, by potem uniknąć niepotrzebnych przeróbek i dodatkowych prac wykończeniowych. Wybierając oświetlenie do łazienki nad lustro należy już na początku zadać sobie kilka pytań:
Nie ma jednego uniwersalnego przepisu na optymalne oświetlenie łazienki. Wiele zależy od układu, metrażu, aranżacji, rozplanowania mebli, a nawet od rodzaju okładzin ściennych i podłogowych, które odbijają lub pochłaniają światło. Istnieje kilka uniwersalnych rozwiązań, warto je więc wziąć pod uwagę i dopasować do możliwości przestrzennych łazienki.
Ogromny wybór lamp i systemów oświetlenia na rynku potrafi przyprawić o zawrót głowy. Czy lepiej wybrać jedną dużą lampę montowaną centralnie nad lustrem, a może kinkiety lub plafony po dwóch stronach lustra? System oświetlenia wbudowany w lustro? Odpowiedź na te pytania nie jest prosta, zależy bowiem od wielu czynników. Dostępność innych źródeł światła w łazience, jego natężenie i nasilenie, obecność naturalnego promieniowania mają ogromny wpływ na rozkład światła w pomieszczeniu.
Do zrobienia makijażu lepiej wybrać oświetlenie emitujące dosyć silne, ale rozproszone światło. Zapobiega to powstawianiu cieni i pozwala równomiernie oświetlić twarz z każdej strony. Świetnie się do tego nadają modele luster z wbudowanym oświetleniem wokół tafli od niedawna dostępne w sklepach wyposażeniem.
To inteligentne systemy, które reagują na ruch. Montowane są na rozsuwanej szynie, dzięki czemu można dopasować wygodną dla każdego odległość od lustra. Listwa świetlna LED wokół lustra włącza się automatycznie, kiedy delikatnie wysuniemy cały system nieznacznie do przodu. Z opinii użytkowników wynika, że to wygodne i poręczne rozwiązanie, nawet jeśli z łazienki korzysta kilka osób.
Do codziennego robienia makijażu idealnie nadają się także lustra z systemem podświetlenia wokół centralnej tafli lub długie listwy świetlne montowane nad lub po bokach lustra. Ważne, aby dawały wyraźne, ale nie bardzo ostre światło. Unikajmy montażu halogenów z żarówkami o bardzo dużym natężeniu. Zwyczajnie mogą razić w oczy i znacznie obniżać komfort korzystania ze strefy umywalkowej.
Samoczynne włączanie i gaśnięcie światła w łazience to dobry pomysł, i to z wielu powodów. Z toalety lub łazienki korzysta się średnio kilkanaście razy dziennie, czasami zapominając o wyłączeniu światła. Jeśli wśród domowników są małe dzieci, to automatyczne oświetlenie znacznie ułatwia im samodzielne korzystanie z łazienki. Eliminują bowiem problem dosięgnięcia do włączników i późniejszego gaszenia światła po wyjściu z pomieszczenia.
Automatyczne włączniki to też spore oszczędności. Bowiem światło pali się w łazience tylko wtedy, kiedy rzeczywiście jest taka potrzeba. Praktyka pokazuje jednak, że aby system sprawdził się i przyniósł realne korzyści, warto pamiętać o kilku zastrzeżeniach. Przede wszystkim wybierzmy czujniki oparte na liczniku osób wchodzących i wychodzących z łazienki. Mają one tę przewagę nad czujkami ruchu, że nie gaszą światła, jeśli przez pewien czas nie wyczują zmiany pozycji użytkownika w pomieszczeniu. A nie ma nic gorszego niż gasnące światło podczas długiej relaksującej kąpieli lub korzystania z toalety.
Wybierając oświetlenie nad lustro łazienkowe na pierwszym planie dobrze postawić przede wszystkim funkcjonalność i wygodę stosowania na co dzień. Zastanówmy się także nad natężeniem, kierunkiem i barwą światła. Układ oświetlenia i instalacji elektrycznej warto przemyśleć już na etapie projektu wnętrza. Dotyczy to szczególnie aranżacji, w których lampy i włączniki w łazience mają znajdować się w różnych miejscach.