Życie w mieście to wiele udogodnień. Wszędzie jest blisko, ośrodki kultury stoją otworem, a komunikacja miejska ułatwia przemieszczanie się. Ale biorąc pod uwagę powierzchnię do życia, przypadającą na jedną osobę - wieś wygrywa niemal z podwójną przewagą.
W 2018 r. przeciętny ukończony dom liczył sobie 144 metry kwadratowe (to najnowsze dostępne dane roczne), a mieszkanie w tym samym okresie liczyło 60 metrów kwadratowych. Co oznacza, że biorąc pod uwagę średnią liczbę osób w gospodarstwie domowym, dużo więcej miejsca mają mieszkańcy wsi.
Biorąc pod uwagę wszystkie budynki, nie tylko zbudowane w roku 2018, różnica między wsią a miastem zmniejsza się, ale nadal wieś może się cieszyć metrażem o sześć metrów większym na każdego mieszkańca.
Ale powierzchnia lokali to nie wszystko. Jak wynika z tego samego badania GUS, mieszkańcy wsi mają więcej sprzętu RTV i AGD. Wśród wybranych urządzeń domowych, które są najpopularniejsze w Polsce, jedynie odsetek gospodarstw domowych posiadających klimatyzację i komputer jest większy w mieście niż na wsi.
W przypadku pozostałych urządzeń lepiej wypadają mieszkańcy wsi. Co ciekawe, okazuje się, że to w domach na wsi można częściej znaleźć zmywarkę czy kuchenkę. To samo tyczy się telewizorów. W badaniu jest pytanie o odbiornik inny niż kineskopowy, czyli modele LCD, bądź plazmowe. I tych nowocześniejszych modeli więcej jest poza miastem.
Czy wieś jest bardziej ekologiczna? Tak. Przynajmniej pod względem posiadanego sprzętu energooszczędnego. Urządzenia posiadające klasę energetyczną A i wyżej (np. A+++) są najbardziej energooszczędne, co oznacza również, że są odpowiednio droższe w zakupie.
W kategorii posiadania energooszczędnych urządzeń również prowadzą mieszkańcy wsi. Spośród pięciu wybranych urządzeń AGD, które najczęściej można spotkać w polskich domach, żadne nie jest częściej spotykane w mieszkaniach i domach osób zamieszkałych w gminach miejskich.
Rosnące ceny nieruchomości w mieście sprawiają, że mieszkańcy miast coraz chętniej spoglądają w kierunku gmin wiejskich i podmiejskich. Wiedzą, że za te same pieniądze, które musieliby zapłacić za mieszkanie w mieście, mogą kupić sobie dom na wsi.
Średnia cena ofertowa za dwupokojowe mieszkanie w Warszawie wynosi obecnie około 544 tysięcy złotych według danych serwisu Domiporta. Pół miliona złotych umożliwia kupno sporego domu na wsi. Nic dziwnego, że rośnie liczba osób, która przenosi się z miasta na wieś. Mogą sobie pozwolić na więcej.
Źródło: stat.gov.pl
Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Serwis nieruchomości Domiporta.pl