Czynsze i rachunki zjadają największą część zarobków Polaków. Wydajemy 252 miliardy złotych

Wydatki na mieszkanie to olbrzymi ciężar dla Polaków. Na ten cel wydajemy więcej niż na żywność. Jak Polska pod tym względem wygląda na tle reszty Europy?

Eurostat opublikował dane dotyczące tego, ile wydajemy na mieszkanie, sumując czynsz, rachunki za prąd, energię, wodę, gaz i inne media. Unijni urzędnicy wyliczenia podają w odniesieniu do ogółu wydatków, jak i do Produktu Krajowego Brutto.

>>> Zobacz także: Minister Rozwoju tłumaczy, czy Polacy będą płacić jeszcze więcej za rachunki

Zobacz wideo
 
Polacy wydają fortunę na czynsz i rachunki. Więcej niż na jedzenie

W Polsce, podobnie jak w większości krajów UE, wydatki mieszkaniowe pochłaniają największą część wszystkich wydatków. Opłaty to 20,5 proc. naszych wydatków. Jak wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna", przekłada się to na 58,6 mld euro - to równowartość ok. 252 mld zł czyli 11,8 proc. PKB.

Co szczególnie istotne, wydatki na żywność są w Polsce mniejszym kosztem, niż mieszkanie. Pochłaniają bowiem 16,4 proc.

Ile na mieszkanie wydają w Europie?

Biorąc pod uwagę całą Unię, wydatki mieszkaniowe pochłaniają 13 proc. PKB. Analizując poszczególne kraje można stwierdzić, że są największym wydatkiem w stosunku do dochodu dla mieszkańców Finlandii. Czynsz i media stanowią tam 28,5 proc. wszystkich wydatków. Niemal identyczna sytuacja jest w Danii, gdzie współczynnik ten wynosi 28,1 proc. Co zaskakujące na trzecim miejscu w UE jest Słowacja - czynsz i opłaty stanowią 27,7 proc. wydatków.

Polska znajduje się u dołu stawki - współczynnik dla naszego kraju to 20,5 proc. Niższy jest w Bułgarii (19,9 proc.), Słowenii (18,9), na Węgrzech (18,1 proc.) czy w Chorwacji (16,8 proc.).

W odniesieniu do PKB wydatki mieszkaniowe są największym ciężarem dla mieszkańców Wielkiej Brytanii - pochłaniają 16,2 proc. Produktu Krajowego Brutto. Na drugim miejscu znajduje się Słowacja z wynikiem 15,4 proc., a na trzecim Finlandia, gdzie mieszkaniowe rachunki to 14,3 proc. PKB.

Polska pod tym względem w czołówce się nie znajduje, ale jest dość wysoko. U nas opłaty za mieszkanie to 11,8 proc. PKB. Niemal tyle co w przypadku Niemiec (11,7 proc.), czy Austrii (11,5 proc.).

Mieszkanie i domy na sprzedaż znajdziesz na: Domiporta.pl