czur,Szczury gnieżdżą się najczęściej w piwnicach, garażach oraz na strychach, ale mogą się też dostać rurami kanalizacyjnymi, oknami lub drzwiami do pomieszczeń mieszkalnych. Jeśli zauważymy poprzegryzane przewody elektryczne, uszkodzone meble, naruszone zapasy żywności, nieprzyjemnie pachnące odchody, to wszystko może świadczyć o obecności tych gryzoni w naszym lokum.
Obowiązek utrzymania nieruchomości w odpowiednim stanie higienicznym i sanitarnym spoczywa na właścicielu lub zarządcy danego budynku. Dotyczy to także zapobiegania i eliminowania insektów i gryzoni, które mogą być źródłem chorób (zgodnie z art. 22, ust. 1 z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Dz.U. z 2013 r. poz. 947 ze zm.).
Warto jednak wiedzieć o tym, że obowiązek ten dotyczy wyłącznie części wspólnych budynku, czyli klatek schodowych, piwnic, zsypów, korytarzy, wspólnych suszarni i składzików. Zatem, jeśli szczur pojawi się w naszym mieszkaniu, to my powinniśmy zająć się jego usunięciem.
Aby pozbyć się szczura z naszego mieszkania możemy zastosować trutki, pułapki, urządzenia odstraszające lub "zatrudnić" kota (pod warunkiem, że nikt z domowników nie jest uczulony na kocią sierść). Jeśli te działania nie przyniosą oczekiwanego rezultatu najlepiej skorzystać z usług firmy deratyzacyjnej.
Najważniejsze jest, by działać naprawdę szybko. Jak podaje Wikipedia, w ciągu roku samica szczura wędrownego (jeden z gatunków najbardziej rozpowszechniony w Polsce) może przeciętnie wydać na świat siedem miotów, łącznie do sześćdziesięciu młodych, a śniadego (drugi gatunek) - razem do dziewięćdziesięciu młodych..
Mieszkań wolne od szczurów - szukaj tutaj: