Mieszkanie w centrum nie musi oznaczać godzenia się na nieustanny hałas. Przy dzisiejszym stopniu zaawansowania technik budowlanych można ograniczyć napływ uciążliwych dźwięków do domów i mieszkań. Trzeba pamiętać, że długotrwałe przebywanie w otoczeniu o wysokim natężeniu hałasu może wpływać negatywnie na zdrowie człowieka. Należy więc uczynić wszystko, aby ograniczyć takie ryzyko.
Deweloperzy przy realizacji inwestycji w centrum miasta powinni położyć szczególny nacisk na zastosowanie odpowiednich materiałów murowych dla uzyskania wysokiej izolacyjności akustycznej. Staranny wybór pozwoli na spełnienie najwyższych standardów gwarantujących właścicielom komfortowy odpoczynek. Odpowiednie rozwiązania należy uwzględnić już na etapie projektowania budynków wielorodzinnych. Wysoka jakość użytych materiałów murowanych jest szczególnie wymagana w przypadku nieruchomości usytuowanych w pobliżu ruchliwych dróg, w centrum miast czy przy lotniskach.
Deweloperzy mają do wyboru wiele metod ochrony przyszłych mieszkańców domów wielorodzinnych przed hałasem. Dla zapewnienia najlepszych warunków można wybrać takie materiały do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych, które mają największą gęstość objętościową, czyli masę. Im wyższa gęstość, tym lepiej zbudowana z danego materiału przegroda będzie chroniła przed przenoszeniem niepożądanych dźwięków. W tej roli dobrze sprawdzi się System Budowy H+H, pozwalający na wznoszenie ścian o konkurencyjnej izolacyjności akustycznej. W skład systemu wchodzą beton komórkowy oraz silikaty, które wykazują większą zdolność tłumienia dźwięków w porównaniu do innych wyrobów budowlanych o podobnej gęstości.
Silikaty są znacznie cięższe od dostępnych materiałów budowlanych, dzięki czemu pozwalają na wznoszenie masywnych przegród, które trudno jest wprawić w drgania. Bloczki H+H Silikat A PLUS charakteryzuje wysoka klasa gęstości 2,2 (2200 kg/m3), dlatego cechuje je duża izolacyjność akustyczna. Nie mają drążeń, co wyklucza pojawienie się zjawisk rezonansowych. Izolacyjne właściwości materiału mogą sprawić, że w mieszkaniach w domach wielorodzinnych zapanuje komfort akustyczny.
Nie tylko wybór materiału budowlanego ma znaczenie dla izolacyjności akustycznej, ale też wybór sposobu ich łączenia. W przypadku silikatów i betonu komórkowego murowanie jest stosunkowo łatwe. Dokładność wymiarowa tych materiałów nie pozwala wykonawcom na błędy przy montażu przegród, co ogranicza ryzyko wystąpienia tzw. mostków akustycznych. Brak profilowań powoduje, że wykonawca musi zastosować pionowe wypełnienie spoiny poziomej, tworząc szczelny mur. W zależności od ułożenia bloczków silikatowych w jednowarstwowej wewnętrznej przegrodzie pionowej, można uzyskać izolacyjność akustyczną RA,1 na poziomie od 56 do 60 dB.
Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych i wewnętrznych, do których muszą stosować się deweloperzy, reguluje grupa norm PN-B-02151, pod wspólnym tytułem „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach”. Normy określają poziom dźwięku w pomieszczeniu chronionym oraz poziom hałasu zewnętrznego. System Budowy H+H spełnia wymagania w zakresie ochrony przed hałasem. Z jego użyciem można budować ciche i komfortowe osiedla mieszkalne w centrum miasta, z gwarancją odseparowania mieszkań zarówno od dźwięków pochodzących z zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych.