Rezydencja Batmana czyli Wayne Manor
Wayne Manor to oczywiście nie tylko budynek. To również, a może przede wszystkim Bat-Cave czyli Bat-jaskinia. To tam Batman trzyma wszystkie swoje niezwykłe gadżety, ma laboratorium oraz garaż na Batmobil. W komiksowym kanonie, luksusowa willa ma nie więcej niż 7 pięter i znajduje się pod adresem: 1007 Mountain Drive. Tyle komiks. A jak wygląda nieruchomość Batmana w rzeczywistości?
Był wyświetlany od 1966 roku. Opowiadał historię znaną nam obecnie, choć w bardzo kolorowy sposób. Willą w której mieszkali bohaterowie (czyli Bruce Wayne, Dick Grayson oraz Alfred Pennyworth) była nieruchomość mieszcząca się pod adresem 380 South San Rafael Avenue w Pasadenie. Budynek wystąpił nie tylko w serialu o Rycerzu Nocy. Mogliśmy go zobaczyć również w filmach: Straszny Film 2, Druhny czy Stań przy mnie.
Rezydencja Knebworth House położona w hrabstwie Hertfordshire w Anglii była rezydencją Batmana w filmie z 1989 oraz w jego kontynuacji z 1992 roku. Rezydencja wzniesiona w 1490, była początkowo wzniesiona z wykorzystaniem ręcznie wyrabianych czerwonych cegieł, dopiero w czasie kilkukrotnej przebudowy, budynek zyskał obecny kształt. Nieruchomość należy do rodziny Lytton-Cobbold. Co ciekawe na terenie posiadłości odbywały się koncerty takich grup jak The Rolling Stones, Led Zeppelin, Pink Floyd czy Iron Maiden. Rezydencja wystąpiła także w innych filmach. W jego wnętrzu nagrywano materiał do filmu Harry Potter i Czara Ognia.
W kolejnych dwóch filmach, zmieniło się wszystko. Skoro, zmienił się aktor odgrywający główną rolę oraz reżyser, musiała się zmienić także posiadłość Batmana. Tym razem domem Bruce'a został Instytut Webba czyli prywatna szkoła wyższa. Budynek oddany do użytku 1914 roku znajduje się w Nord Shore na Long Island. Od 1945 roku służy za akademik oraz pracownie naukową dla studentów. Co ciekawe, tajne wejście do siedziby Batmana istniało w budynku naprawdę, lecz w rzeczywistości była to kryjówka tzw. Underground Railroad czyli umownego szlaku ucieczki amerykańskich zbiegłych niewolników.
Pierwsza część słynnej trylogii Nolana przenosi nas do początku działalności Batmana. Trafiamy oczywiście też do zupełnie nowej willi. Domem dla gacka okazuję się być Mentmore Towers leżące w Buckinghamshire w Anglii. Budynek postawiony w latach 1852-54, wystąpił również w takich filmach jak: Johnny English, Oczy szeroko zamknięte i Mumia Powraca.
W drugiej części przygód Batmana, nie pojawia się sama rezydencja. Bruce Wayne mieszka wtedy w wynajętym apartamencie, ma do swojej dyspozycji doskonale urządzony penthouse. Lecz największe wrażenie robiła tymczasowa kryjówka dla jego samochodu. Batmobil spoczywał w szerokim hangarze, z pięknie podświetlonym sufitem. Myli się ten, który myśli, że jest to wytwór efektów specjalnych. Taki garaż istnieje naprawdę! Sekretny (!!!) wjazd do niego znajduje się pod kortem tenisowym, specjalna rampa wtedy się podnosi żeby można było wjechać. Sam garaż znajduje się natomiast pod ogrodem posiadłości i jest zupełnie niewidoczny.
Na zdjęciu, wjazd do garażu
W ostatnim jak dotąd filmie o przygodach Batmana w "rolę" rezydencji wcielił się budynek Wollaton Hall. Ta prestiżowa rezydencja była stawiana osiem lat, a proces budowy zakończył się w 1588 roku. Budynek obecnie należy do Rady Miasta Nottingham i znajduje się w nim muzeum Historii Naturalnej.