Jest ciepłe popołudnie. Kasia nadzoruje montaż domu. Wszyscy jej mówili, żeby budowała tradycyjnie, ale ona wybrała dom prefabrykowany. Czy postąpiła słusznie? Sami ocenicie - dalej wszystkie informacje o domach prefabrykowanych, technologiach i specyfice rynku w Polsce.
Kolejność postępowania:
1. Piszemy do wielu producentów (podać wymiary działki)
2. Podtrzymujemy kontakt z tymi, których przedstawiciel zobaczy działkę.
3. Przedstawiamy swoją sytuację finansową w oczekiwaniu na pomoc kredytową.
4. Domagamy się czegoś w promocji (np. zestaw solarny itd).
5. Z pozostałych oferentów wybieramy tych, którzy załatwią za nas urzędowe formalności.
6. Umowę podpisujemy z tą firmą, która nie każe sobie płacić przed wykonaniem każdej pracy.
Wszyscy stosujący europejskie standardy obsługi klienta producenci domów prefabrykowanych organizują eventy. Do ukończonego właśnie domu zaproszenia dostają klienci, którzy albo oczekują na montaż swojego domu, albo wykazali zainteresowanie ofertą. Spotkanie organizuje producent. Oprowadzają wykonawcy.
Producenci domów prefabrykowanych nie ustają w promocjach. Jesienią 2012 można było zamówić dom taniej niż z katalogu albo w cenie katalogowej - mieć dom cieplejszy lub dodatkowo wyposażony. Średnia cena metra kw. domu prefabrykowanego w stanie deweloperskim wynosiła 2300 zł. W stanie pod klucz - 2900 zł.
Oglądacie fotograficzny zapis pierwszego dnia budowy domu prefabrykowanego. Samochód podjechał rano, dach montowano po południu. Tempo budowy nie zmienia jakości budynku. Wynika z technologii montażu i organizacji prac. Paradoks? Przy budowie domu prefabrykowanego nikt się nie spieszy, a i tak powstaje on błyskawicznie.
Zobacz reportaże z placów budowy domów prefabrykowanych: http://youtu.be/NoBFYsaLy3I oraz http://youtu.be/OA6KB_JuZ38.
Statystycznie najczęściej stosowaną technologią polskiego domu prefabrykowanego jest szkielet drewniany wypełniany wełną i styropianem plus izolacje. Takie rozwiązania dominują również w Europie. Domy spełniają wszystkie normy unijne, a fabryczne technologie potrafią szybko zareagować na zmiany prawa budowlanego np. ostrzejsze wymogi. Zobacz relację z fabryki domów oraz budowę domu prefabrykowanego w innej technologii.
Montaż domu poprzedzić musi wylanie fundamentów. Uwaga! Muszą one zostać wylane bardzo dokładnie, co do milimetra. Rozsądny inwestor albo zamawia ekipę poleconą przez producenta domów, albo z dowolną ekipą spisuje umowę, w której zaznacza, że zapłaci dopiero po odbiorze jakości, którą wykona przedstawiciel producenta. Zobacz relacje z budowy domu fińskiego.
Tradycyjna budowa domu kanadyjskiego (szkielet drewniany, wełna) w systemie gospodarczym niesie liczne zagrożenia wykonawcze. Prefabrykacja eliminuje je wszystkie. Ściana, którą widzicie jest idealna, bo nie powstała na placu budowy.
Producenci stolarki udzielają gwarancji pod warunkiem autoryzowanego montażu. Drzwi na zdjęciu zamontowane zostały w hali fabrycznej, w idealnych warunkach. Wraz z dokumentacją domu otrzymacie zazwyczaj korzystniejszą niż zwykli inwestorzy gwarancję na stolarkę.
W domach tradycyjnych precyzja wykonania pokrycia dachowego jest pochodną umiejętności cieśli oraz jakości zastosowanego drewna. Dach domu prefabrykowanego jest perfekcyjny bowiem powstał w hali. Tu, jak widać, składany jest z modułów. Po autoklawizacji (parowe utwardzanie wyrobów w specjalnym kotle) drewno ma odpowiednie zabezpieczenie.
Czułym punktem każdego systemu izolacji jest szczelność, dokładność łączeń (np. paroizolacji poddasza). W budowach systemu gospodarczego wszystko zależy od "samopoczucia" pracowników. W domach prefabrykowanych - nic. Prace monterskie sprowadzają się do podklejenia i przymocowania fabrycznie przygotowanych fragmentów.
Niepotrzebnie wiele złego dla idei prefabrykacji czynią reklamiarze zachęcający klientów hasłem "Dom w trzy dni". Nie jest to prawda. Montaż domu można liczyć w godzinach, ale prace wykończeniowe trzeba w tygodniach (zależnie od wybranego standardu). Dom Kasi trzeba było otynkować, rozprowadzić ogrzewanie podłogowe, wykończyć łazienkę i położyć gładź.
W odróżnieniu od budujących w systemie gospodarczym, inwestor domu prefabrykowanego wolny jest od dywagacji czy dom będzie tak szczelny jak planowano. Wszyscy liczący się producenci domów prefabrykowanych udzielają gwarancji na niezmienność parametrów eksploatacyjnych. A zatem przed budową domu będziecie dokładnie wiedzieli, ile będzie kosztowało jego ogrzewanie.
Na polskim rynku domów prefabrykowanych potentatami są Budimex Danwood (fabryka w Bielsku Podlaskim), zdolność produkcyjna 600 domów i Bawarski Haas (17 fabryk w Europie) o zdolności produkcyjnej 800 domów rocznie. Obie firmy ostro rywalizują, wyznaczając standardy zarówno w jakości technologicznej, jak i obsługi klienta. Na zdjęciu porównanie potentatów w kategorii domy modernistyczne i tradycyjne.
Zobacz te projekty: Point 150.17, Park 152.1.P, Harmony 10, Harmony 3 oraz
Spisując umowę, Kasia wybrała opiekuna budowy, a producent domu - inżyniera nadzoru technicznego. Opiekun od początku inwestycji - w jej imieniu - nadzoruje budowę. Zaczął od załatwiania zezwoleń. Na koniec wręczy jej teczki z dokumentacją techniczną budynku, gwarancjami i instrukcją obsługi domu (jest taka!).
Kasia u siebie! 32 dni temu stała tu, na fundamencie. Za dom płaciła tak: 10 % zaliczki, resztę po odbiorze kluczy. Dom jest kompletny: ogrzewanie podłogowe, wyposażenie kuchni i łazienki. Zazdrościcie?