Top 10 najładniejszych kościołów i kaplic w 2019 - na liście nie ma żadnej świątyni z Polski

Grudzień to miesiąc podsumowań i rankingów. Eksperci znanego serwisu Dezeen.com, który zajmuje się architekturą i designem postanowili wybrać najładniejsze kościoły, kaplice i świątynie 2019 roku. Niestety, gremium nie doceniło żadnego z wybudowanych w Polsce budynków sakralnych. Oto wybrani.

Seliger Pater Rupert Mayer - Niemcy

Kościół posiada niesymetryczną linię oraz pokryty jest ceramicznymi płytkami. O ile parter został wykonany ascetycznie i przypomina modernistyczny dom, to pozostałe piętra zyskują charakter, dzięki zastosowaniu jednolitej powłoki zarówno na ścianach jak i na poszyciu dachu. 

Wykonanie takiej elewacji pochłonęło 15 tysięcy trójwymiarowych ceramicznych płytek. Światło do wnętrza doprowadzają asymetrycznie położone okna.  

Budynek zaprojektowany przez studio Meck Architekten.

Kaplica Kooroomba - Australia

Niewielka kaplica w miejscowości Poing w Australii. Wyjątkowy projekt, którego ściany w ostatecznej formie mają wypełnić kwiaty lawendy. Własnie w tym celu zbudowano ażurowe ściany, po których rośliny będą się wić. 

Prosta konstrukcja wykonana z metalowego stelażu wypełnionego drewnianym wypełnieniem jest wręcz ascetycznym tworem, ale do czasu. Do czasu, aż ściany nie obrosną roślinami. 

Budynek zaprojektowany przez studio Wilson Architects.

Kościół Pokutnika - Włochy

Kościół Pokutnika Złodziei we włoskiej Bolonii to nie tylko piękny i prosty budynek. To również forma odkupienia swoich win za grzechy, gdyż stawiali go więźniowie z pobliskiego więzienia La Dozza. 

Budynek złożony z dwóch brył połączony ze sobą przeszklonym niewielkim łącznikiem. Brak zewnętrznych zdobień nadrabia prostą przestrzenią oraz postmodernistycznym ołtarzem przygotowanym z dwóch części jednego kamienia.

Budynek zaprojektowany przez studia INOUTarchitettura, LADO architetti, LAMBER + LAMBER.

Drewniana kaplica - Niemcy
 
Kaplica na trasie rowerowej w Lesie Bawarskim materiały prasowe / johnpawson.co

Kaplica powstała jako jeden z siedmiu przystanków na specjalnej trasie rowerowej przez Las Bawarski, niedaleko miasta Deggendorf w południowo-wschodnich Niemczech. Konstrukcja została zamówiona przez Fundację Siegfrieda i Elfriede Denzel.

- Klient prosił o miejsce na kontemplację. - powiedział twórca dzieła, architekt John Pawson. Budynek jest ułożonym z konarów prostopadłościanem. Architekt wykorzystał do budowy 61 pełnowymiarowych pni. Wnętrze budynku jest wydrążone w ich wnętrzu. Światło do środka jest dostarczane przez niewielkie okno oraz świetlik w kształcie krzyża.

Budynek zaprojektowany przez projektanta Johna Pawsona.

Kościół Saemoonan - Korea Południowa

To najstarsza parafia protestancka w Korei Południowej, zwana również parafią macierzystą - istnieje od 1887 roku. Bryła świątyni nawiązuje do tradycyjnego układu z dzwonnicą, lecz w zupełnie nowej aranżacji. 

Smukłe linie budynku i kolor wykonanej elewacji dają świeżość w tradycyjnym pomyśle na budowę.  

Budynek zaprojektowany przez studio Seoinn Design Group. 

Kościół Saint-Charbel - Liban

Projektanci z Blankpage Architects nie mieli łatwego zadania. Zazwyczaj, architekci projektujący kościoły mają sprawić, by stały się one dominantą w swojej okolicy. Powinny się wyróżniać. 

W przypadku kościoła w Libanie, zamiar był zupełnie odwrotny. Budynek z amfiteatrem na dachu miał przede wszystkim nie zasłaniać i nie przyćmić zabytkowej kaplicy w swoim sąsiedztwie. 

Budynek zaprojektowany przez studio Blankpage Architects. 

Valer Kirke - Norwegia
materiały prasowe / espensurnevik.no

Nowy kościół został wzniesiony po pożarze starej świątyni w 2009 roku. Ze starym budynkiem, nowy łączy się jedynie przez pryzmat umiejscowienia osi symetrii budynku i zaznaczenia wejść. 

Pozostała reszta to zupełnie nowe podejście do projektowania świątyni. Powstał kościół o dwóch drewnianych i piramidach, połączonych ze sobą parterem. Według twórców, nowy budynek miał uczcić stary. 

Budynek zaprojektowany przez studio Espen Dietrichson. 

Kościół Świętego Józefa Robotnika - USA

Budynek znajduje się w pobliżu jednej z największych kopalni miedzi na świecie. Nie powinien więc dziwić materiał użyty do stworzenia elewacji - jest nią miedź. Kaplica ma niekonwencjonalny kształt stożka bądź lejka ze sporym oknem u szczytu. 

Budynek zaprojektowany przez studio Sparano + Mooney Architecture. 

Wesleyan House - Hong Kong

Ten 21- piętrowy budynek to Międzynarodowy Kościół Metodystów w Hong Kongu. Z najwyższych pięter rozpościera się piękny widok na całą metropolię. Twórcy budynku twierdzą, że to pierwsza tego typu konstrukcja na świecie. 

Kościół zajmuje łącznie 11 tysięcy metrów kwadratowych, przy czym warto przypomnieć, że sama działka to jedynie 800 metrów. 

Budynek zaprojektowany przez studio Rocco Design Architects. 

Kaplica świętego Rafała Archanioła - Meksyk

Kaplica świętego Rafała Archanioła zajmuje jedynie 7,8 metra kwadratowego. To niewiele, ale jak widać wystarczy. Budynek wykonany z konstrukcji żelbetowej i drewnianych drzwi o charakterze dekoracyjnym. 

Niezwykła kaplica powstała w Meksyku. 

Budynek zaprojektowany przez studio S-AR.