Poradnik - artykuły
-
Transakcje mieszkaniowe bez podatku - czy to możliwe?
W większości przypadków transakcje sprzedaży mieszkania wiążą się z koniecznością rozliczenia dochodu i zapłaty dodatkowych kwot do urzędu skarbowego. Tak samo jak sprzedaż, tak i zakup oraz wynajem własnego M podlegają opodatkowaniu, ale są wyjątki. Kto i kiedy nie zapłaci podatku?
-
Franczyza szansą na zmniejszenie kosztów lokalu
Prowadzenie własnego biznesu jest ciekawym doświadczeniem. To jednocześnie duża odpowiedzialność i lekcja życia. Aby z powodzeniem realizować swoje ambicje i zamiary w roli przedsiębiorcy należy sumiennie przemyśleć założenia działalności, przygotować biznes plan i zgodnie z jego strategią realizować poszczególne kroki. Istotą sukcesu będzie również lokalizacja jaką wybierzemy na swoją siedzibę.
-
Zmień dom w biuro
Rejestracja firmy w domu czy mieszkaniu pozwala przede wszystkim obniżyć koszty jej utrzymania, istotne zwłaszcza w przypadku początkującego czy małego przedsiębiorcy. Nie trzeba tracić czasu na szukanie odpowiedniego lokalu i podpisywanie umowy najmu. Tax Care przybliża cztery najważniejsze kwestie,jakie powinien wziąć pod uwagę każdy, kto decyduje się prowadzić biuro w zaciszu domowym.
-
Po przekształceniu spółdzielczego prawa do lokalu trzeba odczekać 5 lat, aby nie zapłacić PIT
Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest prawem niezbywalnym, w związku z czym nie można mówić o jego nabyciu ani też zbyciu w rozumieniu ustawy o PIT. 5-letni termin eliminujący zapłatę podatku od sprzedaży mieszkania może być liczony jedynie od daty nabycia prawa zbywalnego, tj. przekształcenia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo własności.
-
Oferując nocleg na portalu społecznościowym można zostać przedsiębiorcą
Może się okazać, że oferując turystom kilkudniowy nocleg we własnym mieszkaniu za pośrednictwem portali społecznościowych, stajemy się przedsiębiorcami. A to wiąże się nie tylko z brakiem możliwości wyboru 8,5-proc. stawki opodatkowania, ale także z koniecznością zarejestrowania firmy.
-
Wynajmujący poprzez Airbnb może wybrać kartę podatkową
Udostępnianie noclegu we własnych czterech kątach poprzez platformę Airbnb może wiązać się z koniecznością zarejestrowania w tym celu własnej firmy. Na szczęście, fiskus dopuszcza opodatkowanie takiej działalności najprostszą możliwą formą, tj. kartą podatkową - o ile nie oferujemy łącznie więcej niż 12 pokoi.