Najnowsze artykuły

  • Plusy i minusy mieszkania na poddaszu

    Plusy i minusy mieszkania na poddaszu

    Mieszkania na poddaszu mają wiele zalet, chociaż nie wolno zapominać o ich wadach. Jeśli planujemy zakup i adaptację poddasza sprawdźmy na co zwrócić uwagę, aby były to dobrze wydane pieniądze.

    Beata Zielińska
  • Które mieszkania są słoneczne?

    Które mieszkania są słoneczne?

    "Mieszkanie nasłonecznione" bądź "pełne słońca" to częste przykłady fraz, jakimi sprzedawcy reklamują swoje nieruchomości. Nie ulega wątpliwości, że dobrze nasłonecznione wnętrze prezentuje się dużo lepiej, przez co przyciąga uwagę nabywców i szybciej zmienia właściciela. Jak rozpoznać, które mieszkanie jest słoneczne? Podpowiadamy!

    Bartłomiej Baranowski
  • Kiedy mieszkanie jest własnościowe?

    Kiedy mieszkanie jest własnościowe?

    W Polsce ponad 84% mieszkań jest własnościowych bez wpisu hipotecznego - informował w listopadzie zeszłego roku raport "Ile brakuje mieszkań w Polsce?". Oznacza to, że zdecydowana większość Polaków mieszka "na swoim". Ale co to konkretnie oznacza i z jakimi opłata należy się liczyć w takiej sytuacji? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania dotyczące mieszkań własnościowych.

    Bartłomiej Baranowski
  • Budżet remontu - jak go oszacować i nie stracić nad nim kontroli

    Budżet remontu - jak go oszacować i nie stracić nad nim kontroli

    Remont to jedyna w swoim rodzaju kompilacja kosztów i wiedzy. Oznacza starcie z często kosztownymi i trudnymi decyzjami - od projektu, przez wybór materiałów, aż po sposób wykonania. Na każdym z tych etapów, szczególnie wtedy, gdy mamy ograniczony budżet, czekają nas dylematy, których rozwiązanie wymaga posiadania doświadczenia w wielu dziedzinach.

    materiał promocyjny
  • Mieszkania w kamienicach przeżywają renesans. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy
  • Dlaczego mieszkanie się nie sprzedaje? Jak sprzedać mieszkanie?

    Dlaczego mieszkanie się nie sprzedaje? Jak sprzedać mieszkanie?

    W stolicy, cena ofertowa m2 od transakcyjnej na rynku wtórnym różni się średnio o 23% - różnica ta wynika często z przeszacowania lokalu przez poprzedniego właściciela. Do negocjacji ostatecznej kwoty dochodzi w momencie, gdy oferta nie może znaleźć kupca. Jak tego uniknąć? Jak szybko sprzedaż mieszkanie? Podpowiadamy!

    Bartłomiej Baranowski
  • Od rolet po shuttersy - osłony wewnętrzne na okna

    Od rolet po shuttersy - osłony wewnętrzne na okna

    Podczas fali upałów warto chronić wnętrze domu przed nadmiernym nagrzewaniem się, stosując odpowiednie osłony na okna. Najskuteczniejsze są rolety, żaluzje czy okiennice montowane na zewnątrz. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, powinniśmy zainteresować się ich odpowiednikami w wersji wewnętrznej.

    Beata Zielińska
  • Co oznacza mieszkanie pod klucz?

    Co oznacza mieszkanie pod klucz?

    Mieszkania z wykończeniem "pod klucz" nadal są mniej popularne niż te oddawane w stanie deweloperskim. Lokal gotowy do wprowadzenia to oszczędność czasu i nerwów - a jego koszt to średnio od 500 PLN do 1300 PLN za m2. Warto przemyśleć takie rozwiązanie, nawet jeżeli deweloper nie oferuje takiej opcji.

    Bartłomiej Baranowski
  • Kiedy mieszkanie przechodzi na własność?

    Kiedy mieszkanie przechodzi na własność?

    W 2018 podpisano ponad 525 tys. aktów notarialnych. Większość dotyczyła sprzedaży mieszkań, ale czy wszyscy wiedzą, kiedy lokal staje się własnością? Na czym polega przeniesienie własności, po ilu latach mieszkanie przechodzi na własność, czy można kupić mieszkanie w TBS-ie? Odpowiadamy na te pytania!

    Bartłomiej Baranowski
  • Co to znaczy, mieszkanie w stanie deweloperskim?

    Co to znaczy, mieszkanie w stanie deweloperskim?

    Od stycznia do lipca br. deweloperzy oddali do użytkowania około 68 tys. mieszkań. Zdecydowana większość z nich została oddana w "stanie deweloperskim". Co oznacza ta formuła? Na co, powinni liczyć nabywcy otrzymujący tak przygotowane mieszkanie? Tłumaczymy.

    Bartłomiej Baranowski
  • Co to jest mieszkanie rozkładowe?

    Co to jest mieszkanie rozkładowe?

    "Mieszkanie rozkładowe" to jedno ze słów kluczy, które musi pojawić się w opisie oferty - można by powiedzieć żargonem sprzedawców. Ale co dokładnie oznacza to sformułowanie? Czego powinien się spodziewać zainteresowany kupnem mieszkania czytając w ofercie, że mieszkanie jest rozkładowe? Podpowiadamy!

    Bartłomiej Baranowski
  • Co oznacza, jeżeli mieszkanie jest spółdzielcze własnościowe?

    Co oznacza, jeżeli mieszkanie jest spółdzielcze własnościowe?

    W Polsce są ponad dwa miliony mieszkań tzw. spółdzielczych własnościowych - takie dane przedstawił GUS w ostatnim badaniu dotyczącym 2016 roku. Jakie zalety i wady posiada taka forma własności oraz jak sprzedać nieruchomość na rynku wtórnym?

    Bartłomiej Baranowski
  • Co lepsze: mieszkanie czy dom?

    Co lepsze: mieszkanie czy dom?

    Przez stale rosnące ceny mieszkań, kupno lokalu czteropokojowego w dobrej lokalizacji kosztuje więcej niż zakup bądź budowa domu w podmiejskich dzielnicach. Ale czy jest to rozwiązanie dla każdego i na każdą kieszeń? Podpowiadamy!

    Bartłomiej Baranowski
  • Jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego?

    Jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego?

    Od 2017 roku wkład własny w przypadku zaciągania kredytu mieszkaniowego wynosi 20% wartości nabywanej nieruchomości. Co w przypadku, gdy nabywca nie posiada odłożonej sumy? Czy jest skazany na wieloletnie oszczędzanie jeszcze przez zakupem mieszkania? Odpowiadamy!

    Bartłomiej Baranowski
  • Co jeśli mieszkanie nie ma księgi wieczystej?

    Co jeśli mieszkanie nie ma księgi wieczystej?

    Księga Wieczysta to dokument określający wszystkie ważne parametry nieruchomości. Są w niej zawarte informacje dotyczące właścicieli, pełnomocników, hipotek i historii transakcji. Co w przypadku, gdy nieruchomość jej nie posiada?

    Bartłomiej Baranowski
  • Domy za 150 tysięcy złotych - czyli dom w cenie mieszkania

    Domy za 150 tysięcy złotych - czyli dom w cenie mieszkania

    Dom za 150 tys. złotych brzmi jak abstrakcja, ale wbrew pozorom taki projekt jest możliwy do zrealizowania. Budowa domu w cenie mieszkania w ostatnim czasie zyskała tylu zwolenników, że bez trudu można znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę. Jak znaleźć swój wymarzony dom w cenie kawalerki?

    redakcja
  • Dzielnice Warszawy - gdzie warto zamieszkać

    Dzielnice Warszawy - gdzie warto zamieszkać

    Warszawa jest przepiękną stolicą Polski o długiej i ciekawej historii, którą każdy dobrze zna ze szkolnych lekcji. Sercem miasta jest Śródmieście, które tętni życiem o każdej porze dnia i nocy. Jest to jedna z osiemnastu dzielnic, jednak każda z nich posiada inne zalety.

    redakcja
  • Aranżacja wnętrz - porady dla początkujących

    Aranżacja wnętrz - porady dla początkujących

    Urządzanie własnego domu czy mieszkania to marzenie dla wielu osób. Warto jednak poznać kilka wskazówek, by jak najlepiej wykorzystać zastaną przestrzeń i sprawić, że będzie ona nie tylko spójna z naszą osobowością, estetyczna, ale też praktyczna i funkcjonalna.

    redakcja
  • Efektywność termomodernizacji mniejsza niż zakładano

    Efektywność termomodernizacji mniejsza niż zakładano

    Dzięki termomodernizacji 354 budynków w 19 spółdzielniach zaoszczędzono 1.968,9 tys. zł - to zaledwie 30% zakładanych szacunków - podał NIK. Winę za ten stan rzeczy ponosi niewłaściwie przeprowadzony audyt, rosnące ceny ogrzewania oraz złe nawyki mieszkańców - tłumaczą eksperci serwisu Domiporta.pl.

    Bartłomiej Baranowski
  • Skuteczne osłony na okna, chroniące przed upałami

    Skuteczne osłony na okna, chroniące przed upałami

    Aby podczas upalnych dni latem wnętrze domu bądź mieszkania nie nagrzewało się nadmiernie, należy zasłaniać okna. Najbardziej efektywne są odpowiednio dobrane osłony zewnętrze, czyli rolety, żaluzje i markizy. Eksperci serwisu domiporta.pl sprawdzili rozwiązania dostępne na rynku i koszty ich zakupu.

    Beata Zielińska
  • Jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni - 5 sprawdzonych sposobów

    Jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni - 5 sprawdzonych sposobów

    W ostatnich latach w Polsce odnotowuje się coraz wyższe temperatury - zwłaszcza w sezonie letnim. Z tego powodu coraz częściej zadajemy sobie pytanie jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni lub przynajmniej jeden z pokoi. Wiele metod na ochłodzenie pomieszczenia możemy podpatrzeć od naszych południowych sąsiadów. Inni wolą z kolei postawić na nowe technologie. Jaka metoda na schłodzenie pomieszczenia będzie najskuteczniejsza?

    redakcja
  • Klimatyzacja nie tak droga, jak myślisz

    Klimatyzacja nie tak droga, jak myślisz

    Jeszcze do niedawna montaż klimatyzacji we własnym domu czy mieszkaniu wydawał się zbędnym luksusem. Coraz bardziej dotkliwe upały sprawiają, że coraz więcej z nas zastawia się nad takim rozwiązaniem. Jak sprawdzili eksperci serwisu domiporta.pl, założenie klimatyzacji w mieszkaniu o powierzchni 60 m2 może kosztować ok. 8 tys. zł.

    Beata Zielińska
  • Umowa rezerwacyjna mieszkania - kiedy ją podpisać i co powinna zawierać?

    Umowa rezerwacyjna mieszkania - kiedy ją podpisać i co powinna zawierać?

    Zawarcie umowy rezerwacyjnej jest częstą formą wstępnej gwarancji, zwłaszcza w przypadku wyjątkowo atrakcyjnej nieruchomości na rynku. Poza tym, jest zwykle pisemnym potwierdzeniem chęci zakupu lokalu, to dzięki niej można określić także terminy ewentualnych zobowiązań obu stron. Jak sporządzić umowę rezerwacyjną?

    redakcja