Żyrandole – oświetlenie, które nadaje charakter każdemu wnętrzu

Żyrandol jest nieodłącznym elementem wystroju wielu wnętrz, niezależnie od wybranego stylu wnętrzarskiego. Jest on nie tylko przydatnym akcesorium pozwalającym na doświetlenie mieszkania, ale także stanowi elegancki dodatek podkreślający indywidualny charakter domu. Z artykułu dowiesz się m.in. o tym, jakie są rodzaje żyrandoli, na co zwrócić uwagę przy zakupie, w jakich stylach wnętrzarskich lepiej sprawdzi się oświetlenie minimalistyczne, a w jakich ozdobne i wyraziste oraz jak konserwować żyrandol w trakcie użytkowania.

Czym są żyrandole?

 

Żyrandol to bardzo popularny rodzaj lampy sufitowej posiadającej wiele ramion. Najczęściej stanowi główne źródło oświetlenia. Żyrandole znane były już w średniowieczu i spotkać je można było w kościołach, klasztorach czy bogatych pałacach. Choć współczesne wersje działają z wykorzystaniem prądu elektrycznego, to ich pierwowzory wyposażone były w świece.

Żyrandole  jakie są rodzaje?

 

Najczęściej spotkać można żyrandole bez klosza, w których żarówki umiejscowione są na długich ramionach. W zależności od sposobu ich ułożenia, emitowane światło pada w dół lub do góry. Jeśli ułożenie żarówek kieruje światło ku górze, oświetlenie będzie silniej rozproszone, łagodniejsze oraz odbite na suficie pomieszczenia. Żarówki skierowane w dół oświetlają wnętrze wyraziściej i pozwalają na podkreślenie wzoru podłogi przez odbicie od niej światła. Obecność klosza w żyrandolu sprawia, że światło najsilniejsze jest w jego obrębie.

 

Żyrandole różnią się między sobą także rodzajem mocowania. Lampy haczykowe wyposażone są w haczyk do zawieszenia w pewnej odległości od sufitu. Z reguły są wtedy nisko osadzone, ale za to łatwiejsze w montażu. Żyrandole sufitowe z kolei mocuje się bezpośrednio do sufitu, co pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni i jest szczególnie korzystne dla mieszkań o niewielkiej powierzchni i małej wysokości sufitu.

 

Oprócz oczywistego wymiaru praktycznego dobrze dobrany żyrandol wspaniale podkreśla styl dekoratorski pomieszczenia, nadaje mu charakteru i dopełnia aranżację pokoju. Wysokiej jakości żyrandol, stworzony z dobrej klasy materiałów i dobrany właściwie do wnętrza, stanowi jego ozdobę i pozwala na dopełnienie aranżacyjne przestrzeni.

Żyrandole – jak dobrać właściwe oświetlenie?

 

Podczas wyboru właściwego żyrandola do wnętrza trzeba rozważyć kilka kwestii. Pierwszą z nich jest metraż pomieszczenia oraz układ mebli, a także ilość światła słonecznego docierającego przez okna. Wszystkie te składowe pomagają wybrać oświetlenie z odpowiednią ilością żarówek. Pokoje niewielkie, nieposiadające mebli mogących blokować dostępu światła, mogą być wyposażone w żyrandol o mniejszej liczbie żarówek. Jeśli pomieszczenie jest duże, zawiera w sobie sporo mebli lub ma niewiele punktów świetlnych, wtedy należy zwrócić uwagę na żyrandole zawierające większą ilość żarówek – pozwoli to na uzyskanie silniejszego oświetlenia wnętrza.

 

W takim przypadku warto też rozważyć zakup lampy bez klosza, który może lekko stłumić natężenie światła. Warto pamiętać, że ekspozycja na naturalne światło w pomieszczeniu zmienia się w ciągu dnia i jest różna w zależności od kierunku, w którym zwrócone są okna. Najsilniejsze światło wpada od strony południowej i zachodniej, natomiast słabe w przypadku ekspozycji północnej i wschodniej.

 

Podczas wyboru oświetlenia do wnętrza warto poznać także wysokość pokoju mierzoną od podłogi do sufitu. Jest to kluczowe, ponieważ pozwala na oszacowanie wielkości żyrandola, który ma być użytkowany. Mieszkania o większej wysokości mają tutaj przewagę – pozwalają na dopasowanie znacznie większych, bardziej wydłużonych lamp (w tym haczykowych) niż te o niewielkiej wysokości.

Żyrandol a styl pomieszczenia

 

Kolejną istotną kwestią jest rozważenie, jaki styl dominuje we wnętrzu oraz jaką funkcję dekoratorką powinien mieć wybrany żyrandol. Wnętrza minimalistyczne – w stylu skandynawskim, Hampton, industrialne – będą najlepiej prezentować się w towarzystwie prostych, minimalistycznych lamp, często też w ciemniejszych odcieniach i matowym wykończeniu. Warto dopasować je kolorystycznie do odcienia ścian i dodatków budujących klimat pomieszczenia. Z kolei pokoje urządzone w stylu glamour, grand millenial czy też vintage będą pięknie dopełnione żyrandolami kryształowymi – bardzo ozdobnymi, lśniącymi i przykuwającymi wzrok. Lampy takie stanowią niebagatelną dekorację pomieszczenia, która bajecznie odbija światło, dając niesamowicie biżuteryjny efekt.

Żyrandol – jak o niego dbać?

 

Żyrandole, by pięknie się prezentowały, powinny być utrzymane w nienagannej czystości. Lampy zaopatrzone w klosze wystarczy przecierać regularnie ściereczką nasączoną wodą delikatnym detergentem lub środkiem do mycia szyb. Większym wyzwaniem, ze względu na złożoną konstrukcję, jest pielęgnacja żyrandoli kryształowych – należy przecierać je wodą z dodatkiem octu, który doda blasku szklanym elementom.