Zakładanie ogrodu po budowie domu ‒ o czym należy pamiętać?

Kiedy budowa domu jest już zakończona, zwykle zajmujemy się zakładaniem ogrodu. Zanim jednak przejdziemy do najprzyjemniejszej części, czyli sadzenia i pielęgnacji roślin, czeka nas sporo pracy związanej z przygotowaniem podłoża po pracach budowlanych.

Oczyszczenie terenu po budowie

 

Dużym błędem jest kopanie dołków i sadzenie roślin w ziemi zaraz po tym, jak zakończy się budowa domu. Teren jest na to zdecydowanie nieprzygotowany, a rośliny najprawdopodobniej szybko zmarnieją. Nasadzenia powinny być ostatnim etapem zakładania ogrodu po budowie domu.

 

Należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia terenu po budowie domu. Warto wynająć kontener na odpady budowlane i zebrać w nim wszystkie worki po sypkich produktach, opakowania po farbach i tynku, resztki wełny i styropianu. Natomiast gruz, drewno lub szkło, czyli odpady, które mogą się jeszcze przydać, należy przenieść w miejsce, gdzie nie planujemy nasadzeń.

Projekt ogrodu

 

Projekt ogrodu można zlecić specjalistom lub wykonać go samodzielnie. Wystarczy na kartce wyrysować kształt działki i umiejscowić na niej dom i ewentualne inne zabudowania. Następnie należy zastanowić się, które części parceli przeznaczymy na rabaty, warzywnik i nawierzchnie utwardzone. Przed domem musimy znaleźć miejsce na podjazd dla samochodów i ścieżki do domu czy tarasu. Nie zapominajmy o przestrzeni dla relaksu w postaci altany ogrodowej, huśtawki czy murowanego grilla.

 

W projekcie ogrodu powinniśmy również wyznaczyć planowane instalacje elektryczne i wodne. W większości przypadków podłączenie prądu w ogrodzie jest niezbędne, natomiast instalacja wodna rozprowadzona pod ziemią umożliwi wykonanie instalacji automatycznego nawadniania ogrodu. 

Przygotowanie podłoża

 

W miejscach, gdzie projekt ogrodu przewiduje rabaty, skalniaki, nasadzenia drzew i krzewów czy też trawnik, należy starannie przygotować podłoże dla roślin. W długo lub nigdy nieuprawianej ziemi roślinom może być trudno się przyjąć i zdrowo wzrastać. Przede wszystkim należy przekopać grunt na głębokość około dwóch szpadli i usunąć chwasty wraz z korzeniami. Aby poprawić parametry gleby, warto ją przekopać z torfem, korą, obornikiem lub kompostem. Podłoże zbyt gliniaste i nieprzepuszczalne można rozluźnić, mieszając z piaskiem, natomiast zbyt piaszczysty grunt warto przekopać, dodając glinę.

 

Po przekopaniu ziemi w wybranych miejscach przeznaczonych na nasadzenia warto wysypać kilkunastocentymetrową warstwę żyznego podłoża – humusu. Pamiętajmy również, aby ziemi z głębokich wykopów, która jest jałowa, nie mieszać z gruntem ogrodowym ‒ nic nam wtedy nie urośnie.

Instalacje, nawierzchnie i nasadzenia

 

Przed ułożeniem nawierzchni i zasadzeniem roślin do gruntu należy wykonać niezbędne instalacje, które wiążą się z pracami ziemnymi. Pod podłożem zostaną bowiem poprowadzone przewody elektryczne i elementy automatycznego systemu nawadniania ogrodu. Kiedy wszelkie prace instalacyjne będą zakończone, a elementy instalacji zasypane ziemią, można przejść do przyjemniejszej części prac zakładania ogrodu.

 

W wyznaczonych wcześniej miejscach tworzymy nawierzchnię podjazdu i ścieżek do domu. Można je wykonać z wielu materiałów ‒ popularnym rozwiązaniem jest kostka brukowa, kruszec lub płyty betonowe.

 

Ostatnim etapem zakładania ogrodu są nasadzenia. Wybierając rośliny do ogrodu, należy wziąć pod uwagę ich wymagania. Zastanówmy się, jakie gatunki posadzić w cienistym zakątku naszego ogrodu, a jakie sprawdzą się na stanowisku mocno nasłonecznionym. Jeśli gleba przed domem jest dość gliniasta, warto wybrać rośliny, które poradzą sobie w takich warunkach. Dopasujmy roślinność również pod względem wysokości i szerokości ‒ wyznaczmy miejsca dla niskich rabat, wyższych krzewów, a wreszcie drzew.