Rząd się ugiął. Kluczowa zmiana dla właścicieli nieruchomości

Od początku 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące opodatkowania garaży i miejsc postojowych. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, garaże będą traktowane przez fiskusa tak samo jak mieszkania.
 

Nowe regulacje przewidują, że właściciele garaży i miejsc parkingowych będą płacić za nie taki sam podatek od nieruchomości jak za swoje lokale mieszkalne. Zmiana obejmie w pierwszej kolejności właścicieli domów jednorodzinnych z garażami w budynku oraz posiadaczy miejsc parkingowych w blokach mieszkalnych.

 

Wiceminister finansów Jarosław Neneman wyjaśnia sytuację. "Obecnie garaże mogą być opodatkowane stawką taką, jak dla mieszkań - w 2025 roku to maksymalnie 1,19 zł za metr - albo stawką od budynków pozostałych, tj. maks. 11,48 z metr w 2025. Zależy to od tego, czy garaż stanowi element nieruchomości wspólnej, czy też jest wyodrębnionym lokalem użytkowym. Ujednolicamy opodatkowanie w dół, tj. wszystkie garaże będą opodatkowane stawką mieszkaniową." - podaje money.pl.
 

Nowe obowiązki

Wraz ze zmianą opodatkowania, właściciele nieruchomości będą musieli do końca stycznia 2025 roku złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o posiadanych nieruchomościach, w tym garażach i miejscach postojowych. Ma to umożliwić organom podatkowym pozyskanie danych dotyczących wielkości powierzchni do opodatkowania według stawki przewidzianej dla budynków mieszkalnych.

 

Ministerstwo Finansów dostrzegło ten trend wzrostowy i rosnące zainteresowanie inwestycjami w garaże. Ponadto, resort finansów poszukuje nowych źródeł dochodów, a jednocześnie dąży do ujednolicenia systemu podatkowego.

W tych miejscach gromadzi się brud

Eksperci są zgodni, że nowe przepisy mogą mieć wpływ na rynek nieruchomości. Jednakże ujednolicenie stawek za mieszkania i garaże może przełożyć się na wzrost kosztów eksploatacji nieruchomości. To z kolei może mieć długoterminowy wpływ na decyzje inwestycyjne i ceny na rynku nieruchomości.

 

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się w sprawie garaży, uznając, że zróżnicowanie stawek podatku od garaży w zależności od tego, czy są one lokalem o odrębnej własności, czy są przynależne do lokalu mieszkalnego, jest sprzeczne z przyjętym w ustawie kryterium stawek podatkowych.

 

Trybunał argumentował, że posiadanie miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu jest elementem mieszkania i podlega klasyfikacji według stawek przewidzianych dla budynków mieszkalnych, ponieważ zaspokaja podstawowe potrzeby bytowe ludzi w zakresie zamieszkiwania.

 

Fot. Leo Reynolds