Pokazała, co znalazła w wynajmowanym mieszkaniu. Mocne słowa w komentarzach

Projekt ustawy o obronie ludności cywilnej, zakładający obowiązek tworzenia miejsc schronienia w nowych budynkach z garażami, może skutkować wzrostem cen mieszkań nawet o 900 złotych za metr kwadratowy. Eksperci szacują, że koszty inwestycji mogą wzrosnąć o 1,5-5 proc.

Mieszkanka Rzeszowa, która opublikowała na TikToku nagranie pokazujące stan swojego mieszkania po wyprowadzce najemców, została zaskoczona burzliwą reakcją internautów. W kolejnym filmie odniosła się do krytycznych komentarzy, wyrażając zdziwienie skalą negatywnych reakcji. Nagranie wywołało prawdziwą burzę w komentarzach. Internauci podzielili się na dwa obozy - jedni popierali rację właścicielki, inni bronili najemców.

Koszty i finansowanie nowych wymogów

Justyna, właścicielka mieszkania w Rzeszowie, opublikowała na TikToku film dokumentujący stan swojej nieruchomości po wyprowadzce najemców. Nagranie pokazywało zaniedbane wnętrze, w tym brudną lodówkę i zamrażarkę, zanieczyszczone meble oraz zaniedbane urządzenia sanitarne. Kobieta opisywała, że musiała poświęcić kilka godzin na gruntowne sprzątanie, aby przywrócić mieszkanie do porządku.

 

@justyna_life Bylo grubo, troche się osprzątam 🫣#wynajem #clean #truestory ♬ how i love being a woman - editdiaary

W kolejnym nagraniu Justyna przyznała, że nie spodziewała się, iż jej film zyska tak dużą popularność. Jak wyjaśniła, zwykle publikuje treści na TikToku w luźny sposób, nie oczekując, że staną się viralem. Film wyświetliło w ciągu dwóch dni blisko pół miliona użytkowników platformy.

@justyna_life Jest grubo 🫣 #tiktok #rzeszow #storytime ♬ dźwięk oryginalny - justyna_life
Burza w komentarzach

Nagranie wywołało prawdziwą burzę w komentarzach. Internauci podzielili się na dwa obozy - jedni popierali rację właścicielki, inni bronili najemców. Wśród komentarzy pojawiły się głosy zrozumienia dla sytuacji Justyny, ale również krytyka jej podejścia.

 

Jeden z użytkowników napisał: "Znam ten ból. Pierwsze najemczynie. Obie po 30, a mieszkanie po pół roku zdezelowane. Prawie skończyło się pozwem". Inny internauta ironizował: "To było mieszkanie wynajęte do mieszkania czy jako muzeum?". Pojawiły się również głosy broniące najemców: "Szok, że mieszkania się używa i szok, że nie oddaje się go w lepszym stanie, niż się odbierało".

 

Reakcja właścicielki na krytykę

 

W odpowiedzi na falę krytycznych komentarzy, Justyna nagrała kolejny film, w którym wyraziła swoje zdziwienie skalą negatywnych reakcji. Przyznała, że niektórzy użytkownicy określali ją mianem "pijawki" i "czynszojada", co było dla niej niezrozumiałe i przykre.

 

"Nie spodziewałam się, że ludzie mają aż tyle takiej negatywnej energii w sobie" - skomentowała właścicielka. Zastanawiała się nad źródłem tak dużej ilości negatywnych emocji u komentujących.

 


Prawa i obowiązki osób wynajmujących mieszkanie w Polsce

 

W świetle polskiego prawa, relacje między wynajmującym a najemcą reguluje przede wszystkim Kodeks cywilny oraz ustawa o ochronie praw lokatorów. Najemca jest zobowiązany do utrzymania lokalu w należytym stanie technicznym i higienicznym, a także do dokonywania drobnych napraw. Wynajmujący ma prawo do okresowej kontroli stanu mieszkania, ale musi to robić w sposób nienaruszający prywatności najemcy. 

 

W przypadku zniszczeń wykraczających poza normalne zużycie, właściciel może dochodzić odszkodowania. Umowa najmu powinna jasno określać stan mieszkania w momencie przekazania oraz warunki jego zwrotu, co może pomóc uniknąć konfliktów przy zakończeniu najmu.