Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska ostrzega: "Sprawę zgłaszamy do NASK, ABW i prokuratury. To kolejna fala ataków dezinformacji, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy. Mam informacje, że część z metod stosowanych w tych komunikatach, oparta jest o filmy stworzone z udziałem sztucznej inteligencji, w których rzekomo namawiam do dziwnych inwestycji".
Ministerstwo informuje, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Resort podkreśla, że rozwiązania chroniące odbiorców indywidualnych, samorządy, żłobki, szpitale, domy pomocy społecznej działają automatycznie, bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków.
Ministerstwo przypomina, że na drugą połowę 2024 r. zostało przedłużone obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną. Cena została ustalona na poziomie 500 zł/MWh bez względu na zużycie. Dla instytucji samorządowych, podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw utrzymano dotychczasową cenę maksymalną na poziomie 693 zł/MWh.
Resort informuje również o wprowadzeniu bonu energetycznego - jednorazowego świadczenia pieniężnego dla gospodarstw domowych o niższych dochodach. Wnioski o bon energetyczny będzie można składać od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. Wysokość bonu jest zróżnicowana w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym i wynosi od 300 zł do 1200 zł.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska apeluje o ostrożność i nie uleganie fałszywym informacjom. Przypomina, że wszelkie oficjalne komunikaty dotyczące cen energii i programów wsparcia są publikowane na stronie internetowej ministerstwa oraz w oficjalnych kanałach komunikacji.
Fot. Sabian Mahmud