Ministerstwo Finansów łagodnieje. Podatek od nieruchomości jednak nie taki groźny

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, w którym zaprzecza doniesieniom prasowym sugerującym wprowadzenie opodatkowania tzw. obiektów małej architektury. Resort podkreśla, że nie planuje obejmować podatkiem od nieruchomości obiektów związanych z kultem religijnym ani elementów architektury ogrodowej, takich jak fontanny, posągi, grille czy place zabaw.

 

Nowe stawki

Ministerstwo wyjaśnia, że trwają prace nad zmianami w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, mające na celu wprowadzenie autonomicznych definicji pojęć "budynek" i "budowla". Celem tych zmian jest zapewnienie zgodności przepisów podatkowych z Konstytucją RP poprzez określenie przedmiotów opodatkowania bezpośrednio w ustawie podatkowej.

 


Resort przypomina, że obecnie opodatkowaniu podlegają jedynie grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ministerstwo zapewnia, że planowane zmiany nie rozszerzą zakresu opodatkowania na obiekty małej architektury, które obecnie nie podlegają opodatkowaniu.

 

 

 

Resort zmienia zdanie

W komunikacie poinformowano również o planowanej na 7 sierpnia konferencji uzgodnieniowej, na którą zaproszono podmioty zgłaszające uwagi do projektu ustawy podczas konsultacji.

 

Podatek mniej groźny

Ministerstwo Finansów wyraźnie podkreśla, że doniesienia prasowe sugerujące rozszerzenie zakresu podatku od nieruchomości na obiekty małej architektury, w tym obiekty kultu religijnego, są nieprawdziwe i wprowadzające w błąd.

 

Wiadomo też, że resort może złagodzić inne założenia przepisów dotyczące nieruchomości. Chodzi przede wszystkim o nowe prawne definicje budowli.