Lubią polować na śliskie mięczaki. Pożrą kilkadziesiąt dziennie

Ogrodnicy zmagający się z plagą ślimaków mogą skorzystać z ekologicznego i skutecznego rozwiązania będącego alternatywą dla chemii. Okazuje się bowiem, że z inwazją szkodliwych dla upraw mięczaków radzą sobie kaczki biegusy. Charakterystyczne ptaki o pionowej postawie, okazują się być naturalnym wrogiem tych szkodników - donosi wp.pl. 

Kaczki biegusy wykazują niezwykłą skuteczność w zwalczaniu ślimaków. Pojedynczy ptak potrafi w ciągu dnia skonsumować nawet 45 mięczaków. Ta zdolność czyni je cennym sprzymierzeńcem ogrodników w walce z żarłocznymi szkodnikami, które potrafią znacząco uszkadzać liście i łodygi roślin, prowadząc nawet do ich obumarcia.

Kwaczą i polują

Wykorzystanie kaczek biegusów do kontroli populacji ślimaków zyskuje na popularności nie tylko wśród indywidualnych ogrodników, ale także w większych przedsięwzięciach rolniczych. Przykładem może być afrykańska winnica, która wprowadziła 500 ptaków do walki z plagą szkodników zagrażających winoroślom.
 

W Polsce również zauważalny jest trend wykorzystywania kaczek biegusów w ogrodnictwie. Pojawiają się oferty wypożyczania tych ptaków do zwalczania ślimaków. Właściciele kaczek reklamują swoje usługi, podkreślając wszechstronność biegusów w eliminowaniu nie tylko ślimaków, ale także pędraków.

Nie tylko ślimaki

Ogrody narażone są na straty przez żerowanie wielu szkodników. Poza powszechnie znanymi ślimakami, do często spotykanych, choć mniej rozpoznawalnych szkodników należą różne gatunki owadów i roztoczy. Wśród nich wyróżnić warto kilka. Opuchlak truskawkowiec (Otiorhynchus sulcatus) to chrząszcz atakujący korzenie roślin, szczególnie niebezpieczny dla truskawek i roślin ozdobnych. Z kolei przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) żeruje na liściach wielu gatunków roślin, powodujący ich żółknięcie i opadanie.

 

Ogrodnicy muszą również uważać na wciornastka zachodniego (Frankliniella occidentalis), owada ssącego soki z liści i kwiatów, który przenosi wirusy roślinne. Nie można zapominać o skoczogonkach (Collembola), drobnych stawonogach żywiących się martwą materią organiczną, ale mogących uszkadzać młode sadzonki.

 

Poważnym zagrożeniem dla roślin są również pędraki chrabąszcza majowego (Melolontha melolontha). Te larwy żerują na korzeniach roślin, powodując ich więdnięcie i zamieranie. Szkodniki te stanowią istotne wyzwanie dla ogrodników, wymagając stosowania różnorodnych metod ochrony roślin. Dlatego ciągłe pielęgnowanie roślin i sprawdzanie ich stanu jest tak ważne - również dla właścicieli nieruchomości, dla których ogród może być istotnym elementem architektonicznym.