Dlaczego szkło?
Z wykorzystaniem szkła powstają fasady, drzwi i konstrukcje okienne. Z czego może wynikać tak duża popularność szkła we współczesnej architekturze? Jednym z kluczowych powodów są na pewno niezliczone możliwości zastosowania tego materiału. Fasady szklane pozwalają na naprawdę wiele ciekawych rozwiązań, które do tej pory nie były możliwe. Drugi powód to estetyka: wykonane ze szkła fasady prezentują się pięknie i elegancko.
Prawda jest bowiem taka, że ciężko nam obecnie wyobrazić sobie nowoczesne miasto bez szklanych wieżowców, budynków użyteczności publicznej, obiektów sportowych, a nawet hal produkcyjnych. Szkło jest modne, wpisuje się w trendy, ale jednocześnie jest na tyle minimalistyczne i łatwe do połączenia z innymi materiałami, że potrafi zachwycić.
W tym miejscu przychodzi miejsce na prawdziwe popisy dla architektów, którzy bardzo dobrze wiedzą, jak wiele możliwości daje szkło. Fasada wykonana z tego materiału może mieć niemal dowolny kształt – nawet najbardziej wymyślny, a także ciekawe kolory czy jeszcze bardziej interesujące zdobienia. Ze szkłem praktycznie nie ma rzeczy niemożliwych!
Do zalet szkła należy jeszcze to, że wpuszcza ono do wnętrza mnóstwo światła. Nie da się tego porównać z fasadą z cegieł czy betonu: przeszklone przestrzenie są po prostu stworzone do obiektów, w których potrzebne jest dzienne światło. Dzięki niemu wzrasta zresztą komfort przebywania w przestrzeni: nic tak nie sprawia humoru jak kilka promieni słońca na twarzy.
Przy tym wszystkim szkło jest jednak materiałem stabilnym i odpornym na uszkodzenia czy warunki atmosferyczne. Mimo że wygląda na lekki, niewiele rzeczy jest mu w stanie zagrozić.
Fasada na lata
Kluczową zaletą, którą wyróżniają się fasady szklane, jest ich trwałość. Bo mimo że piękne się prezentują, to jednocześnie są naprawdę korzystnym wyborem dla Twojej inwestycji. Często szklane rozwiązanie jest tańsze niż inne typy wykończeń, więc to na pewno korzyść natury finansowej, ale warto wspomnieć także o bezproblemowym, szybkim i prostym montażu szklanej fasady. To tak naprawdę ułożenie przygotowanych wcześniej elementów, które nie jest skomplikowane.
Istotna jest przy tym termoizolacyjność szkła, która dobrze komponuje się z porami roku. Latem we wnętrzu temperatura będzie optymalna, a zimą pozwoli na oszczędności uzyskane na ogrzewaniu. Do plusów można zaliczyć także modułowość systemu: stosowane do elewacji szkło jest co prawda hartowane i wytrzymałe, ale oczywiście nie jest wieczne. Plusem jest jednak to, że w razie uszkodzenia modułu wystarczy wymienić tylko jeden z nich, by znów cieszyć się pięknem całego systemu.
Fasada szklana jest też łatwa w czyszczeniu. Nie wymaga ona skomplikowanych procesów czy regularnego odmalowywania lub odświeżania – wystarczy oczyścić ją z zabrudzeń, by znów mogła zachwycać. Można zlecić to zewnętrznej firmie świadczącej tego typu usługi.